| Ajutorulmic a întrebat:

Buna m-am gandit la o chestie cu maidanezii si astea.Mi-e imi plac foarte mult caini cu suflet mare..., dar oricum nu asta conteaza ce voiam sa zic de fapt este ca eu as vrea sa fac un club peste tot ca un fel de facebook dar asta doar cu ajutorul vostru ma gandeam sa ii convingem pe oameni sa nu mai arunce caini afara ci sa-i duca la adapost (1),sa se deschida mai multe adopti pentru caini si daca s-ar intampla asta toti catelusi draguti maidanezi sa stea in adoptie (2)
am observat ca uni oameni vor un caine nu sofisticat, dar in loc sa vada la adopti se duce la magazin si i-a unul care poate fi la fel...asa mai multi caini ar putea fi la adopti(3)
Multi nu vor sa plateasca pentru acesti caini si ii inteleg dar cei care pot ar putea da niste bani pentru locuri mai multe/mancare pentru caini nu trebuie sa traiasca ca in paradins dar au si ei o singura viata ca si noi si trebuie sa o traiasca cat de cat bine ca noi.Este foarte greu sa incerci sa ii convingi pe cei de la primarie sa dea niste bani pentru acestea. Sfaturi?(iubitorilor de caini) si am uitat sa zic si cu botnitele e asa de greu sa cumperi o botnita? e mai sigur mai ales daca ai un animal mai agresiv...Voi ce comentati?

2 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.
Sunt de acord cu ideile tale.
Ar fi benefic să existe mai multe centre pentru câinii abandonaţi, mai multe şcoli de dresaj, oamenii ar trebui să le acorde mai multă atenţie şi să se asigure că nu pot răni pe cineva.
Cred că în România multe persoane sunt preocupate de alte lucruri pe care le consideră mult mai importante, precum obţinerea unor averi cosiderabile, şi aşa mai departe iar de aceea neglijează total animalele şi nu se gândesc la faptul că ar trebui să le acorde mai multă atenţie.
Pa-pa.

| NarutoSasuke46 a răspuns:

Sant de acord cu tine.Mie mila de bieti caini fara stapan, fara casa...Eu una te sustin, chiar da mie imi plac mai mult pisicile, nu suport sa vad animale amarate, imfometate, fara o casa sau un stapan bun la suflet.