| B3Bytza a întrebat:

ma numesc Anca si cand veneam de la scoala, am gasit sub un copac un pui de vrabie, care avea si pene si puf. L-am dus acasa si i-am dat de mancare niste firmituri de paine, dar nu stiu de ce, are gusa super umflata de zici ca acum se sparge, dar nu numai gusa, ci si partea dreapta din corp.Crede-ti ca e din cauza cazaturi? As vrea niste sfaturi despre ce sa ii dau de mancare si daca se va face bine.Va rog frumos...nu vreau sa moara!

Răspuns Câştigător
| muresanul a răspuns:

O sa moara, e pasare salbatica si mai ales pui, vrabia mananca cam orice, seminte firmituri, ou fiert, viermisori, sigur de la cazatura e umflatura, iti doresc sa nu moara, daca se face bine sper ca ii dai drumu.

10 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Esti o dulce. Indiferent ca puiul de vrabie va trai sau nu consider ca meriti tot binele din lume pentru ca ai un suflet de milioane. Reveni-nd la vrabiuta ta cel mai bun lucru este sa-i cauti un cuib si sa o lasi acolo. Daca pe puiul de vrabie pui de mai multe ori mana puiul va muri iar daca vei pune puiul undeva ferit sau intr-un cuib va veni mama lui si il va salva Ai suflet mare. Pa

Răspuns utilizator avertizat
| Sin a răspuns:

Imi pare rau sa te dezamagesc dar nu o sa supravietuieasca.In primul rand e mult prea mic, inca are puf, e IMPOSIBIL sa supravietuieasca fara mama.Nu poti sa-l hranesti cum il hranea mama lui, mai mult il chinui.Ca sa nu mai spun de cazatura.

| Malvina24 a răspuns:

Buna! Uite ce am gasit:
http://mazgalici.ro/2009/09/09/am-mai-gasit-o-vrabie/

trebuie indopat
adica, bagat mancarea pe cioc
pentru ca nu stie sa ciuguleasca dar si pentru ca nu vede o alta vrabie mancand ceva. pui de animal imita adultii. daca nu vede un adult mancand seminte... pur si simplu nu stie ca semintele sunt de mancare.

deci, mancare bagata pe cioc. iar pentru apa, il bagi cu ciocu-n apa (pahar) pana intelege ca e de baut. atentie, sa-l lasi sa scoata ciocul ca sa inghita pentru ca pasarile nu folosesc limba pentru a impinge apa/mancarea spre gat. trebuie sa dea capul pe spate. (numai porumbelul bea folsind limba - nu da capul pe spate).

si tot asa pana... creste si... incepe sa dea din aripi

| pitesti a răspuns:

Mergi la un magazin pentru pescari si cumpara rame si viermisorihee hee

| Poinsettia a răspuns:

Modificat

| Poinsettia a răspuns:

Doamneeee, cum sa-i dai paine?! Ai vazut pasari care mananca paine?! Normal ca ii s-a umflat gusa, e din cauza drojdiei, daca mananca foarte mult, se tot umfla gusa si intestinele pana explodeaza (la propriu) si moare! Doamne, saraca pasare...
Da-i faina de malai!

Răspuns utilizator avertizat
| デイダラくん a răspuns:

Te poti duce cu el la veterinar... el stie cel mai bine ce e de facut
iti urez multa bafta si tie si vrabiutei:-)

| vyolycy a răspuns:

Ma nu stiu ce are... dar cica e paguba daca aduci o vrabie in ksa