| คlєxヅ a întrebat:

Buna,vreau sa raspundeti cat mai repede,dau funda vot si va ajut si eu. Am gasit pe strada un gugustiuc salbatic (daca asa se scrie) si era ranit la aripa,adica mai mult in stanga langa gusa,avea sange, si l-am luat.Acum il am acasa sta pe podea si nu stiu ce mananca,e pui. Funda! Pliz raspundeti fara mistouri,nu stiu cum sa il ingrijesc,daca imi da cineva un sfat si fac cum spune dupa o saptamana isi revine? I-am dat firmituri de paine si graunte, dar nici nu s-a atins de ele.

10 răspunsuri:
| คlєxヅ explică:

Daca ii pun mana la cioc ciupeste.

| BiancaAlecsandra a răspuns (pentru คlєxヅ):

Incearca cu o manusa deoarece fiind animal salbatic nu sti ca tu vrei sa-l ajuti.si eu am avut un porumbel in aceeasi situatie.lam hranit cu manusa pe mana si dupa 2 saptamani s-a obisnuit si m-a lasat fara manusa.incearca si tu. SUCCESwinking

| คlєxヅ explică:

Gata,a murit, cea mai proasta zi din viata mea crying(((((((((((((. Nu mai am ce sa-i fac, l-am lasat in cutie sa vad daca si mai revine, imposibil... crying Imi pare rau. Sper ca acum sa se odihneasca in pace si sa aiba acolo unde este el parte de ce nu a avut aici.

| aladinbeci a răspuns:

Alex, eu zic sa ceri urgent parerea unui medic veterinar. Sper ca puiul de gugustiuc sa se faca sanatos.

| Paywa a răspuns:

Vezi sa nu fie ingherat de uliu daca zici ca are sange, uita-te daca are si daca are trebuie sa il cosi (asta in caz de e taiat rau) sau altfel moare si sa ii dai si cu Rivanol pe rana. Amesteca malai cu apa si ''baga-i-l pe gat''.

| WoaDmulL a răspuns:

Pai malai cu apa, sau incearca si cu grau depinde cat de mare e ( ma refer la gat), daca nu vrea sa manance trebuie sa ii bagi tu...pe gat.

O seara cat mai placuta!

| BiancaAlecsandra a răspuns:

Fierbe grauntele dupa care piseazale ca sa obti o pasta.fa bilute mici sa-i intre in cioc.deschide-i incet ciocul si pune-i o biluta in cioc; baga-ti degetul in apa si pune-i o picatura in cioc. apoi lasa-l sa mestece si sa inghita.si fa tot asa cu vreo 10 bilute.eu as zice sal hranesti din 2 in 2 ore.a si dupa ce ii dai o masa dai apa cum ti-am explicat mai sus. pune-l intr-o cutie cu vata si lasa-l ziua langa geam si noapte pune cutia pe masa.
SPER CA TE-AM AJUTAT!
SUCCES! SA CREASCA MARE SI PUTERNIC! big grin

| pinkpinkbutterfly a răspuns:

Daca este pui nu poate manca singur deci trebuie sa ii dai u, de preferabil grau sau boabe de porumb, paine nu este buna chair poate sa il omoare. Dai odata pe zi in jur de 30 de boabe de porumb sau 50 de grau, bine cu aproximatie ca doar nu stai sa le numeri si sa il bagi cu ciocul in apa si sa te asiguri ca bea apa dupa ce i-ai dat boabele o sa isi revina.Mult noroc.

| AdinaDiana a răspuns:

Pai ai grija ca rana sa se vindece, dezinfecteaza cu apa oxigenata sau cu ceva alcool, si sa ungi cu crema de galbenele.Va trece sigur.Si apoi o sa si manance dar probabil acum se simte ciudat si fiind si ranit de aia nu mananca.Firimiturile de paine cred ca sunt cele mai indicate.Altceva nu stiu ce a zic.Sa ai grija de elhappy

| Crazymonkeyz a răspuns:

Pai incearca sa ii pui tu in gura pana inghite malai cu apa sau piseaza niste grau si tot asa pui cu apa si il bagi pe gat.Asa il si hranesti dar ii dai si apa.Si incearca daca are aripa rupta sa ii pui 2 bete sau crengute ce gaesti tu la aripa si pe urma infasoarale cu bandaj.Peste o saptamana sau 2 o sa ii treaca. A apropo sa nu il lasi pe podea ca o sa ii fie frig.Incearca sa ii pui intr-o cutie un prosop si sa il pui in cutie invelit in prosopwinking. Succes happybig grin