Întrebare recomandată | TheWildRose a întrebat:

mi-am luat 2 perusi sambata fata(Maya) si baiat(Polly) si sunt innebunita dupa ei sunt foarte frumosi dar de ieri dimineata Polly sta zgribulit si nu stiu de ce si isi inchide mereu ochii si se culca face exact ca noi cand suntem obositi si ni se inchid ochii de somn cand l-am luat in primele zile nu prea a dormit nici unul nici altul poate din cauza ca era intuneric si se temeau dar acum las pe timpul noptii o lampa aprinsa si dorm amandoi…revenind la Polly…o avea ceva sau e doar obosit? mananca mereu, bea apa se comporta normal numai ca e asa zgribulit.Si mai am o intrebare: cum sa ma comport cu ei ca sa le castig increderea si sa ma imprietenesc cu ei? sa nu le mai fie frica de mine si sa mi se urce pe deget si alte chestii….cam care sunt pasii?

6 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Cea mai mare greseala in privinta perusilor(si nu numai a lor )este ca-i,, sufocam,, cu mangaieri, ceea ce le provoaca spaima, iar in cazul unor pasari exotice poate aparea un atac de cord.Trebuie sa- nu-i atinga nimeni, vorbindu-le bland si incercand sa-i atingi usor, fara sa-i sperii.Cu timpul v-or veni singuri la tine, dar trebuie lasati sa faca asta singuri.Deschide cusca, pune hrana alaturi si tine mana in apropiere. daca refuza sa se apropie, nu insista si lasa-i sa manance.Depinde cat au fost de speriati in primele zile. Poli nu are nimic, eventual a suferit un atac de panica.

| ema_2625 a răspuns:

In primul rand mergi la veterinar si ca sa ii faci sa se ataseze de tine joaca-te cu ei, da-le mancare.

| Alecsander98 a răspuns:

Se poate sa fi fost obosit, speriat etc. In legatura cu lampa sa nu o mai ti aprinsa deoarece ei nu dorm chiar daca ii vezi tu ca dorm. La ei le trebuie un fascicul de lumina si se si trezesc. Ai putea sa ii invelesti noaptea cu o patura. Nu este chiar o problema foarte mare ca dorm si ziua deoarece si ai mei fac asa.
Ai putea sa-ti bagi incetisor mana in colivie dar sa nu-i sperii. Sa ii mangai pe piept, sa-ti duci degetele la picioare si sa le spui "sus" ca sa se invete.
sper ca te-am ajutat.

| Anne0510 a răspuns:

Pai in legatura cu Polly: pana nu te duci la un veterinar nu vei stii sigur ce are. Deci sfatul meu este sa te duci la veterinar. Si pentru a avea incredere in tine trebuie sa- hranesti si sa le pui apa TU, sa le faci curat TU, sa le mai dai drumul din cand in cand (daca stau in colivie), sa te joci cu ei, etc. Ca sa vina la tine, mai intai trebuie sa te apropii de ei usor, ca un ninja laughing. Incearcawinking Poate va merge.; o3 Funda?

| BarOsanu99 a răspuns:

Du-te la medic pana nu e prea tarziu.
Bft happy

| ciresicanebuna a răspuns:

A racit. Cel mai bine ar fi sa ii pui ceai in loc de apa cu ceva vitamine, altfel s-ar putea sa moara.
O sa se apropie de tine daca le schimbi tu apa, mancarea, le cureti cusca si lucruri de genul. Ia ceva timp, dar sunt prietenosi. Daca ii lasi liberi, dupa un timp o sa invete sa se duca singuri in cusca si sa iasa; asa vor veni la tine singuri. Dar daca tot i-ai luat de putin timp, mai lasa-i sa se acomodeze.