| Simonamaria94 a întrebat:

Buna, mi-am cumpărat o catelusa bichon maltez mini toy, are 2 luni, este fff adorabil și jucăuș dar mulți spun ca nu exista mini toy decât bichon și atât dar eu știu ca bichonul e mult mai mare, iar cel pe care îl am eu creste pana la 2 kg. si e micuț. Problema e ca nu înțeleg cum nu exista mini toy, mulțumesc

4 răspunsuri:
| Eireann a răspuns:

Nu sunt recunoscuti ca o rasa separata, sunt obtinuti prin alegerea cateilor bichon cat mai mici si inmultirea lor pentru a produce urmasi tot de talie foarte mica. Oricum nu poti sa fii 100% cat de mare o sa fie cand creste, chiar daca parintii sunt de talie foarte mica e posibil sa creasca mai mare daca bunicii sau chiar mai departe au bichoni de marime obisnuita in arborele genealogic.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Cățelușă vie? Mini toy? E prima dată când citesc așa ceva! Ați fost la un medic veterinar și să cereți sfatul pentru creșterea sa? Oricum sănătate și viață lungă cățelușei!

| Simonamaria94 explică (pentru ValentinMihai78):

Da cătelusă vie mini toy maltez da am fost la medic sunt mulți catei mini toy dacă va uitați oricum mulțumesc pentru răspuns

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru Simonamaria94):

Doamnă acești "căței" sunt modificați genetic, care de-a lungul timpului vor dovedi că au o sănătate șubredă. Păcat că omul se joacă cu natura și creează astfel de mutanți.