| anonim_4396 a întrebat:

Nu stiu ce rasa este catelul meu.Cand avea 3 luni(varsta la care l-am luat) semana cu un Soricar iar acum cand are 1 an si 3 luni nu mai seamana cu un Soricar,adica are parul lung, nu seamana cu rasa care credeam ca este.Cred ca este o corcitura dar nu sunt sigura.Ati putea sa-mi ziceti ce rasa este?

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

Daca e cel care apare in poza este un metis(corcitura) de pechinez. E foarte simpatic. Sa-ti traiasca!

| Dogyyy a răspuns (pentru RedNose):

Da,este cel din poza si multumesc.

| RedNose a răspuns (pentru Dogyyy):

Trebuie sterilizat ca sa nu se mai inmulteasca fiindca nu e de rasa,nu are rost si nu ai cui sa-i dai,din asta. Un caine trebuie sa aiba anumite caracteristici, calitati, de aceea cei din canise inmultesc cainii. Daca e vaccinat nu inseamna ca e sanatos. Poate sa mosteneasca niste boli pe care le va transmite puilor, daca nu al tau, poate al celui cu care e imperecheatl. Eu am caine de rasa cu pedigree si tot si o s-o sterilizez.

| Dogyyy a răspuns (pentru RedNose):

Nici macar nu are cu cine sa se imperecheze... daca il tin in casa.

| RedNose a răspuns (pentru Dogyyy):

Daca ai grija de el lasa-l, dar nici daca il castrezi nu se intampla nimic, parerea mea, ca e mai bine castrat ca sta si el linistit. Faci cum doresti.

| Dogyyy a răspuns (pentru RedNose):

Si daca moare in timpul operatiei? Nu vreau sa-l pierd mai ales ca il iubesc foarte mult.

| niponX a răspuns (pentru Dogyyy):

Nu are cum să moară în timpul operației. acest tip de intervenție e cel mai simplu. caută un veterinar bun și totul va fi bine. operația este aprox 100 lei plus minus. nu fii ca ceilalți, informează-te. e spre binele tău și al lui. poate să îți moară dacă nu e sterilizat. intră pe animale.ro și citește mai multe, întreabă adevărații crescători dacă pe noi nu ne crezi:p, care suntem posesori de câini cu pedigree, în temă cu acest subiect

| RedNose a răspuns (pentru Dogyyy):

Nu moare la operatie, daca avea peste 8 ani,poate, zic poate sa se puna problema asta, ca nu mai rezista. La un an si ceva e tocmai bine, cu cat e mai tanar cu atat e mai bine. Cum s-a spus si mai sus intereseaza-te si nu mai apleca urechea la unu, la altul.

| Dogyyy a răspuns (pentru RedNose):

Bine.

| niponX a răspuns (pentru Dogyyy):

Cât despre rasă, ți-am zis, e un metis de pekinese cu ceva. oricum mai are mult până să fie pekinese. Dar singurul act ce dovedește rasa e pedigree-ul. și nu, nu e moft. ți-am răspuns și la întrebarea ta. am avut un răspuns destul de bun, atât în primul post cât și acum?

| Dogyyy a răspuns (pentru niponX):

Tata l-a luat dintr-un loc, mai avea si fratiori care erau mai negrii.

| niponX a răspuns (pentru Dogyyy):

Culoarea lor depinde foarte mult de părinți și bunici. câinii sunt mult mai complexi, mai complexi și decât oamenii

| Dogyyy a răspuns (pentru niponX):

Am pus o poza cand era mic.

| niponX a răspuns (pentru Dogyyy):

Da, e greu de zis cui se aseamănă. are urechile de beagle, dar în rest nu are nimic în comun cu el. este un metis, este metis-ul tău pe care îl vei îngriji. dar numai să nu ajuți la înmulțirea câinilor metis. nu îl folosi, doar iubește-l și lasă-l să se bucure de viață fără griji!

| niponX a răspuns (pentru Dogyyy):

Uite un material interesant, dacă nu ai răbdare să citești pe animale.ro
http://www.informatiiprofesionale.ro/......e-companie

| Dogyyy a răspuns (pentru niponX):

Eu cred ca este un Soricar amestecat cu un Pechinez.Nici macar nu vreau sa se imperecheze cu vreo catelusa pentru ca am avut mai demult o ctelusa care a murit dupa ce a nascut dar dupa vreo 2 luni.Si mi-e sa nu i-a vreo boala.

| niponX a răspuns (pentru Dogyyy):

Păi dacă nu vrei, atunci de ce îl chinui.
La masculi
- Se inlatura obiceiurile de a pleca in cautarea femelelor, fara a mai raspunde la comenzile stapanului, marcarea teritoriului prin urinare (in special cotoii), atitudinea agresiva fata de alti masculi
- Se exclude posibilitatea aparitiei tumorilor testiculare si se reduce riscul aparitiei tumorilor perianale (de origine hormonala)
- Se limiteaza afectiunile glandei prostate (infectii, tumori benigne/maligne cu repercursiuni negative directe asupra aparatului urinar)
- In timp, la motani are loc reducerea bulbului penian, care face ca riscul aparitiei blocajului uretral sa fie mai mic decat la cotoi
gândește-te pentru el.

| niponX a răspuns (pentru Dogyyy):

Contrar ideilor preconcepute:
- Sterilizarea nu face un animal nefericit: nu atribuiti animalelor sentimente strict umane!
- Temperamentul cainelui castrat nu se modifica, ramanand la fel de jucaus, de prietenos si de activ
- Sterilizarea nu are ca efect ingrasarea animalului. Supraalimentarea si exercitiul fizic insuficient sunt singurele responsabile de ingrasarea unui animal castrat sanatos.
- Mitul conform caruia 'femela trebuie sa aiba cel putin un rand de pui inainte de a fi sterilizata' este total nefondat. Dimpotriva, femelele nesterilizate inainte de primul ciclu de calduri vor fi mereu expuse pericolului de a dezvolta diferite forme de cancer si alte boli specifice.
Varsta sterilizarii:
- La femele in general se recomanda ca sterilizarea sa se faca inainte de primul ciclu de calduri (in jurul varstei de 7-8 luni)
- La masculi exista pareri contradictorii in ceea ce priveste varsta optima pentru sterilizare.

Unii medici considera ca aceasta sa fie realizata dupa varsta de un an (dupa ce organele sexuale sunt complet dezvoltate si diametrul uretrei este suficient de mare pentru a nu fi obturata in cazul instalarii litiazei vezicale, in special la motani). Altii dimpotriva, recomanda sterilizarea inainte de pubertate, inainte de instalarea caracterelor sexuale secundare.

De ce recomandam sterilizarea?
Reproducerea excesiva a animalelor este una dintre cele mai mari cauze ale abandonului. Descendentii unei perechi de pisici pot atinge in 5 ani un numar de 12 680 indivizi. Foarte multi pui de pisica si caine sunt sortiti sa devina victimele frigului, foamei, bolilor si, din pacate, cruzimii unor oameni care gasesc in aceste fiinte tapi ispasitori fara aparare.

Daca lasati o pisica/catea sa fete un rand de pui, asta inseamna in medie 4 pisoi/catei. Daca acestia nu s-ar fi nascut, 4 animale abandonate ar fi avut mai multe sanse de a fi adoptate si mai putine sanse de a fi eutanasiate.

| Dogyyy a răspuns (pentru niponX):

Am spus ca nu vreau sa-l castrez.De ce imi tot trimiti diferite motive pentru al castra? Cainii pot sa traiasca si fara sa fie castrati.Si inca odata nu vreau sa-l castrez.

| niponX a răspuns (pentru Dogyyy):

Acesta era sfatul meu, dragă...domnișoară sau cavalere. Dacă într-adevăr ții la animale, ai face totul spre binele lor. Dar unele persoane se simt jignite că vietatea de lângă casă nu are oo. îți dai seama. de asta se înmulțesc câinii bolnavi, aruncați apoi pe străzi. de asta adăposturile ajung la epuizare și nu tot mai mulți câini rămân pe dinafară. oare când vei înțelege că uneori trebuie să te gândești pentru binele lui, nu pentru mândria ta față de vecin. cum să ai un câine fără ale sale bijuterii. eu am încercat să îți explic ce rasă este și ți-am dat un sfat. dacă ție îți place să pui problema așa și să dramatizezi, ține strict de educație și deschiderea la lucruri noi și vitale.
fii fericită cu câinele tău!

32 răspunsuri:
| Dogyyy a răspuns:

Si scuzati fundalul dar eram la tara.

| niponX a răspuns:

Dragă Dogyyy,

Atâta timp cât cățelul nu are pedigree (actul ce atestă apartnența la o rasă), normal că este o corcitură. Dacă părinții cățelului sunt de rasă(adică au pedigree, indiferent dacă sunt arbitrați sau nu, puiul trebuie să aibă pedigree).
M-am uitat peste poză și se vede clar că este o amestecătură de rase, nu seamănă cu niciuna din cele recunoscute de FCI.
Cățelul tău este frumușel, dar este un metis. Pentru asta, părerea mea și nu numai este să îl/o sterilizezi, pentru a nu înmulți câinii fără rasă. Nu ai de unde știi ce boli genetice au avut părinții/bunicii/strabunicii/.../ și te trezești cu surprize și se bagă bani buni în ei pentru tratamente.
Dacă e sterilizat/ă, nu se schimbă cu nimic comportamentul cățelului, nici înfățișarea.
Sper că ți-am fost de folos.

Cu drag,
niponX

| RedNose a răspuns (pentru niponX):

In plus, catelul e mult mai linistit daca e sterilizat/castrat

| Dogyyy a răspuns (pentru niponX):

Deci vrei sa spui ca acest catel trebuie sterilizat doar pentru ca nu este de rasa?! In primul rand i-am facut vaccinurile si toate cele. Vrei sa spui ca cateii de rasa sunt mai boieri fata de cateii care nu sunt de rasa? Parerea ta doar.Cainii de pe strada ar trebui sa se sterilizeze nu cei care au stapan, ai inteles?!

| Dogyyy a răspuns (pentru RedNose):

El e foarte activ.Si de ce ar trebui sa-l castrez?! Are de abia 1 an, mai are mult de trait, nu ar trebui sa-l castrez doar pentru ca nu e de rasa.

| RedNose a răspuns (pentru Dogyyy):

Stii ca poti sa-l pierzi? Bunica mea are un pechinez si lipseste cu zilele cand da de vreo catea in calduri. Saracu, nu mai are nici dinti si e vai de el, fiindca il mai prinde cate un mascul si-l bate.

| Dogyyy a răspuns (pentru RedNose):

1.Iarna il tin la apartament.
2.Vara il tin la bunici LEGAT

| niponX a răspuns (pentru Dogyyy):

După cum am zis, nu influențează cu nimic faptul că e sterilizat și cât mai are de trăit. el se va comporta la fel, numai că nu face pui. este o concepție foarte proastă legată de sterilizare. Tu știai că aceste animale au nevoie de drept de montă pentru a se înmulți? bolile genetice nu sunt cele pentru care faci vaccin. De exemplu, displazia de șold, este o boală genetică care se transmite. Poate cel cu care o/îl montezi e bolnav de așa ceva, apoi puii vor muri în chinuri sau stăpânii vor da bani buni pentru a se însănătoși. Nu sunt maii presus cei de rasă, dar cei de rasă pot să se înmulțească. Ai dreptate, inclusiv cei de pe stradă trebuie sterilizați.

| niponX a răspuns (pentru Dogyyy):

Tu nu înțelegi un lucru. dacă nu e sterilizat, îi faci lui rău. orice veterinar îți va spune asta. el dacă nu e sterilizat și nemontat suferă. mai informează-te

| Dogyyy a răspuns (pentru niponX):

Bine,bine,am inteles, trebuie sterilizat si eu nu o sa-l sterilizez doar pentru ca imi spun 2 oameni.Eu am intrebat ce rasa este nu daca trebuie sterilizat sau nu.Asa ca inchei subiectul asta.

| niponX a răspuns (pentru Dogyyy):

Nu e vorba că îți spun 2 oameni, ci o întrreagă comunitate. noi nu îți vrem răul, crede-ne. dar pentru liniștea ta, sună la achr (asociația chinologică română) sau intră pe forumul de la animale.ro și întreabă cum se procedează și ce îți sugerează ei.

| niponX a răspuns:

în orice caz, bucură-te de el și îți doresc să nu ai probleme cu el pe parcursul vieții lui!