| lola_2540 a întrebat:

Pai sa vedem: peste 2 saptamani e ziua mea si m-am gandit sa imi iau un animalut.
Stau la casa deci nu e vorba de spatiu sau bani.
M-am gandit la un porcusor de guineea, mi se par simpatici si sunt relativ usor de ingrijit, as avea timp pentru el/ea si ar sta la mine in camera.(in cusca bineinteleslaughing]
Am vorbit cu mama, pentru ca pe ea trebuie sa o conving, tata nu se baga cand e vorba de cadouri.Doar da bani, hahalaughing
Deci, daca e de acord mama pot sa imi iau.
I-am spus la telefon ca stiu ce vreau de ziua mea, iar ea era nerabdatoare sa afle ce am mai nascocitlaughing. I-am zis despre porc de guineea si am simtit ca i-a cazut fatarolling on the floor
In fine, dupa ce a spus cu un ton cam rece ca nu mai vrea alte animale, a inchis si am sunat-o acum 30 min.(era vreo 10 cand i-am spus de porc, iar ei 2 sunt acum in vizita la cineva), si mi-a spus sa ma mai gandesc la alte cadouri, dar a spus ca am o sansa sa demonstrez ca merit porcusor(e un inceput, nu?)
Paaai, mi-am facut curat in camera, am facut de mancare, am facut curat si prin casa si am lipit pe frigider 2 foi pline cu chestii interesante si bune despre porcusori. Ah, si un lung "Va Rooooooooog" laughing
Ce mai pot face sa ii conving pe deplin?
Nu imi schimb cadoul, pentru ca m-am gandit mult inainte sa il aleg pe asta, si nu gasesc nimic mai potrivit.
Nu imi spuneti deci de alte cadouri.
Cum sa ii conving pe deplin?
Maine incepe sem 2 de scoala si e bine pentru ca o sa ma stradui sa iau note bune si va fi o bila alba pentru porcusor.(de obicei cu notele bune ii conving sa imi ia ceva)
As vrea sa stiu daca mai e ceva ce as putea face...
Dau Funda happy
A, puteti sa imi spuneti cum i-ati convins voi pe ai vostri sa va ia animaluthappy. poate merge si la minehappy

10 răspunsuri:
| EvangelineLovin a răspuns:

Pai eu nu a trebuit sa-i conving, de obicei le aduceam acasa, le faceam baie, le ziceam ca ne-am luat o pisica noua si asta era.
Ai putea sa le mai spui ca e mic, nu ocupa mult spatiu, nu mananca mult, si ca oricum tu o sa ai grija de el, sa-l hranesti, speli si toata curatenia. Si ca vrei si ceva sa-ti tina de urat. Succes!

| Creionelroz777 a răspuns:

Eu am aparut direct la usa cu animalutul, ba chiar fiind vorba de un porcusor de guineea. Sunt foarte iubitori, chiar daca pana cand se adapteaza risti sa te agate putin de deget cand ii scoti din cusca. Spune-le sa te lase sa il iei si vor vedea ca nu vor regreta.

| AlexCrb a răspuns:

Are o colega un porcusor de guineea. E destul de mare si la fel de plictisitor. Eu am avut pesti, soparla si papagali. Cel mai usor este sa vi cu animalul acasa fara sa anunti pe nimeni si sigur va fi acceptat (teorie testata laughing ). Eu in locul tau mi-as lua un sarpe, se hraneste doar odata pe saptamana laughing. M-ar tenta un Chinchila acum.

| miha1984ingerash a răspuns:

Eu mi-am cumparat 2 porcusori, sunt foarte draguti. Cred ca daca vei lua note bune si vei continua sa o ajuti pe mama ta cu treburile vei primi ce-ti doresti. Bafta multa!

| PorcușorulDeGuineeaV a răspuns:

Spune-i ce draguti is imploro spune-i ca de amuzanti is cat de chitaitori cam atat

| PorcușorulDeGuineeaV a răspuns:

Fi foarte cuminte, ia numai nota 10, fa-ti toate temele, fa suplimentar la matematica, si citeste povesti.Joaca-te foarte putin la calculator, si dupa 1 saptamana roaga-i foarte mult sa iti ia, sigur o sa se convinga.

| vaiana a răspuns:

Spune-i ca vrei dihoras domestic...si porcusorul tau va castiga!

| ixedin a răspuns:

``daca acum nu am un animalut, cand o sa il am? mai tarziu nu o sa am timp de el``laughing

| Luci3 a răspuns:

Ia-ti porcusor de guineea,eu am unul! Sunt simpatici si e foarte usor de curatat cusca daca ii tii intr-un acvariu, lui ii faci baie si acvariul il clatesti cu apa; chiar cu jetul, arunci betele si chestiile mai mare si restul la WC.In maxim 30 minute esti gata.
De convins spui ca o sa ai doar tu grija de el si ca o sa ii cureti cusca regulat.

| ionutianis a răspuns:

Am eu unu gratis