| Imarti a întrebat:

Papagalul meu are diaree si nu a mancat toata ziua poate sa fie din cauza ca este speriat( astazi l-am cumparat) sau este ceva mai grav?

7 răspunsuri:
| Sup3rN0va a răspuns:

Daca face diarie du-te la veterinar e posibil sa aiba vreo boala cum ar fi febra papagalilor sau o raceala...Dar faptul ca n-a mancat nu e o problema ca prima oara asa face orce animal/pasare pana se acomodeaza cu locul lui.
Fiind mascul o sa ai sansa sa-l dresezi si sa vorbeasca o sa fie frumos numai sa ai grija de el.Dar sa vorbesti cu el sa stai langa cusca sa se obisnuiasca cu prezenta ta.Nu sa-l mangai ca il speri mai rau cu timpu o sa se obisnuiasca si iti recomand mai incolo sa-i dai si drumu prin casa o sa vina la tine:d la mine vine si iese din cusca cand vrea.

| ketanal a răspuns:

Faptul ca nu a mancat este normal, poate sa stea si 2 zile fara sa manance, pana se obisnuieste cu locul. E preocupant ca are diaree, te sfatiesc sa suni la magazinul de unde l-ai cumparat, pentru ca diareea este semnul multor boli la papagali, asa cum poate sa fie si ca a mancat prea multa salata de exemplu si putine seminte. Deocamdata, nu te grabi sa-l iei in mana, sau sa-i dai drumul. Vorbeste cu el, sa se obisnuiasca usor usor cu tine si cu noua casa, e normal sa fie speriat.

| AlexandraGabriellaLova a răspuns:

Poti baga mainile in colivie, sa il mangai si sa ii vorbesti foarte calm, sa te joci cu el, sa il scoti din cusca, si sa ii arati mancarea, poate nu e obisnuit cu locul.

| denideni2000 a răspuns (pentru AlexandraGabriellaLova):

Nu prea cred ca o sa stea sa-l mangaie...

| AlexandraGabriellaLova a răspuns (pentru denideni2000):

Nu.happy ma refeream daca e bland...happy

| prettyselena11 a răspuns:

Nu are nimic crede`ma si eu am si asa fac ei nu e ceva paranormal...stai linistita!