| Snicker a întrebat:

Buna,
Pe 6 noiembrie i-am dat catelusei mele (bichon malteze de 2 luni) o jumatate de pastil pentru viermisori(nu mai stiu cum se numeste), iar seara a facut treaba mare de vreo doua cu viermisori.Totul a fost ok pana cand intr-o seara s-a trezit si ii venea sa vomite si nu putea.Asta s-a petrecut de 2 ori in 10 zile. M-am gandit ca patise vreo dereglare la stomac ca in zilele alea ii dadeam si mancare uscata si umeda, nestiinda ca ii face rau. Dupa 10 zile i-am dat si a doua jumatate de pastila (ca asa mi-a spus veterinarul)
seara, iar dimineata a facut treaba mare de doua ori cu limbrici.
Pe 12( la doua zile dupa ce ii dadusem pastila)s-a trezit iar din somn si incerca sa vomite si nu putea. M-am speriat foarte tare, crezand inainte ca facea asa pentru ca avusese limbrici.Se poate ca si acum sa mai aibe limbrici, sa nu-i fi scos pe toti? M a gandesc pentru ca intr-o seara cand dormea am asultat cu urechea lipita de burat ei si ii "ghiorcaiau"matele.Eu cred ca inca mai are limbrici.
I-am spus si doctorului si a zis sa-i mai dau inca o pastila din aceea pentru binele ei si al nostru(cica se ia).
Nu mai rezist pana o sa-i dau cealalta pastila sa vad daca mai "scoate"vreun limbric, asa ca stept parerile voastre, daca credeti ca inca mai are limbrici, ce parere aveti despre incercarile de a vomita si ce rau ii poate face limbricii.
Multumesc

4 răspunsuri:
| xibalba a răspuns:

Nu stiu, poate pastilele nu ii fac bine, de aceea vomita. Sau poate chiar asa trebuie sa faca, sa elimine anumite "chestii". Eu zic sa te duci si cu catelusa la veterinarul respectiv si sa ii urmezi intocmai indicatiile. Daca nu ai incredere in veterinarul respectiv, poti sa ceri parerea altui specialist, ca sa fii sigura. Bafta!

| Live.Laugh.Love a răspuns:

Si eu am un bichon maltese de 2 ani, l-ma luat la 2 luni si nu a patit asa ceva niciodata, cred ca trebuie sa te duci la un specialist, mult succes in continuare!

| LoryM22 a răspuns:

Cum naiba sa se ia limbricii de la caine la om? schimba veterniarul cred ca e dereglat la cap si mai iti omoara si catelusa, se chinuie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca elimina limbricii inseamna ca-i are, deci trebuie tratat. E normal sa se simta rau, pastilele intoxica limbricii, dar si pe el (in doza redusa, desigur). Si da, din cate stiu eu, mare parte din paraziti tranziteaza de la caine la om, si chiar daca n-ar fi asa, sa-l lasi netratat e o mare greseala. Incearca sa il hranesti cu mancare mai usoara in perioada asta (legume, in special morcovi, telina, orez, f. putina carne). NU-i da lapte!
Limbricii, ca si toti parazitii intestinali, PARAZITEAZA, adica consuma tot ce inseamna substante nutritive. In loc sa cresti un caine, cresti librici in ambalaj de caine.