Întrebare recomandată | Alex837499 a întrebat:

Salut! Am si eu o întrebare...
Zilele trecute am cumparat niște pastile pentru paraziți (librici) etc. Pentru catelul meu am luat.
Stiti cum se spune. Daca ii miroase gura foarte tare e posibil sa aiba limbrici si chiar asa a fost.
I-am dat pastila si a făcut treabă mare de 3 ori in acea zi cand i-am dat pastila si a eliminat toti parazitii aceia (erau morți de la pastila)... dupa aceea nu i-a mai mirosit gura. Mirosea normal cum miroase la un caine....au trecut 2 zile si a început sa ii miroasă gura la fel ca atunci cand avea limbrici. Si pe prospect scrie ca se da o data la 3 luni si nu pot sa îi mai dau pastila acum.
E posibil sa aibă din nou limbrici sau ceva? Va rog mult am nevoie de ajutor.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i mai da o a doua pastila ca-l omori.
Urmatoarea pastial trebuie sa o dai peste 3 luni, nu mai devreme, ca-l omori.

Ii miroase gura de la ce are inca in stomac, sau de la dantura, dar in timp isi va aschimba mirosul daca ai grija de el sa-i dai hrana sanataosa.
Cumapara gaturi de pui si da-i crude cate 3-4 odata.
Nu-i mai da sa manance mancare uscata.

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Limbrici se numesc nu librici, mergi cu catelul la veterinar nu il trata tu acasa ca nu esti medic veterinar, pastilele pentru limbrici ti le-a prescris un veterinar sau ai cumparat tu asa ce credeai ca i face bine.

| Alex837499 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am fost la farmacie veterinară si am luat. Si doamna de acolo mi-a spus cum se administrează.