| anonim_4396 a întrebat:

Pisica mea ieri a nascut intr-o cusca pentru caini (cusca nu era folosita). Eu traiesc la tara si am si caini prin curte. Azi dimineata am fost trezita de miaunatul pisicii. M-am gandit ca i-e foame, asa ca i-am dat o felie de paine muiata in lapte. Apoi, m-am dus la cusca sa vad puisorii si am ramas trasnet - puii nu erau. Initial am crezut ca i-a mutat, dar nu - pisica miauna intruna si nu se mai ducea sa hraneasca puii (eu in fiecare an - de cand m-am nascut - am si pui de pisica, si de caine, si de iepure, si de caine etc, si stiu ca trebuie in primele zile sa stea doar cu puii). Cainii mei sunt foarte iubitori, jucausi si intelegatori. Deci, am avut un caine Negruta - nu va dati seama ce papusa de caine era - pufoasa, neagra, cu ochii ca doua migdale - o adoram, a implinit 4 ani pe 27 aprilie de cand a murit, si plang de fiecare data cand imi amintesc de ea. Ea a nascut 4 caini - 2 i-am dat, 2 au ramas. (Ea, de fapt, fata in fiecare an o data sau de doua ori). Rex si Rita - frati, dar si iubiti - s-au imperecheat si l-au nascut pe Buchet (si inca 4 frati, dar i-am dat). Buchet e lacom, dar la fel de jucaus - si nu seamana la caracter nici Ritei, nici lui Rex. Rex tot e un pic lacom la mancare, dar Doamne Fereste daca a mancat vreodata vreun pui - nici de vrabie. Am impresia ca Buchet i-a mancat, imi vine sa plang intruna, fiindca ieri am vazut un pisoias cum manca si mi-a ramas in minte manuta firava, micuta si alba. Ce credeti? Ajutati-ma, dati-mi un sfat. Am de gand sa-l leg pe buchet, fiindca am 9 caini (5 pui), unul sta legat, iar trei sunt liberi (Rita, Rex si Buchet). Imi pare rau daca am greseli.

3 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Pisica-mama,poate muta puii, daca simte vreo primejdie! Daca vezi pisica agitatasi nu stie unde sa stea, cred ca s-a antamplat nenorocirea.La o adica, pisica asi apara puii in fata cainilor, rau de tot.Altadata,este bine sa ai grija sa muti puii daca ar fi un pericol.

| NicollNikkyKv a răspuns:

Nu te speria, eu as zice sa urmaresti pisa unde se duce. poate i-a mutat. Mai cautai si tu. daca nu-i gasesti nu stiu ce sa spun. Nu trebuia sa lasi pisicii acolo in cusca..trb sa-i muti intr-un loc sigur unde sa nu poata sa ajunga cainii

| fetitacreionas a răspuns (pentru NicollNikkyKv):

Rita a nascut cu vreo doua saptamani in urma si i-am mutat puii un pic mai la lumina. A inceput sa schelaie si sa se miste ciudat. Repede i-am pus inapoi. Da Doamne sa fie cum zicei voi, dar nu prea cred;( si ma simt tare vinovata. Ma gandesc tot timpul ca, daca as fi facut "...", nu s-ar fi intamplat ceea ce cred eu ca s-a intamplat.