| Katy20Kaithleen a întrebat:

Va rog ajutati-ma! La mine in cartier era o pisica de vreo 5 ani care facea cate doua ture de pui de pisicuta pe an.Anul acesta pe 4 sau pe 5 august a nascut 4 puisori de pisica.Sambata si duminica asta am fost plecata din oras, iar astazi au venit niste fete din cartier sa imi spuna ca ieri pisica aceea a murit otravita de un tampit! Ei au gasit-o in scara cu spume la gura si au ingropat-o in locul in care a nascut puii, facandu-i un mormant cu flori si lumanari...Stiu ca pare ciudat dar tineam foarte mult la ea si cand am aflat vestea eram daramata si am izbucnit in plans.In ziua in care s-au nascut puisorii omul care a otravit pisica i-a legat cu ata pe toti unul de altul si i-a bagat intr-o punga de plastic facundu-i nod si aruncand-o la gunoi. Din fericire o doamna i-a luat in casa cand i-a gasit la gunoi(o cunosc). Stia ca sunt puii pisicutei din cartier.Acum omul acela care a otravit pisica are toate geamurile inchise, iarcu o zi in urma(ieri) cand copiii ingropau pisica radea la geam si spunea"Ha Ha in sfarsit otrava si-a facut efectul"...
Intrebarea de sfarsit este : Fapta pe care a facut-o poate fi spusa spre exemplu la protectia animalelor? Vreau sa ma razbun eu si jumatate de cartier pe el.Este un idiot si un om fara mila. O sa ne razbunam pe el!
P. Stongueisica avea stapan dar ii dadea voie pe afara.Acum puii nu mai au mama si sunt hraniti de noi, copiii din cartier cu seringa, si tinuti fiecare cu randul in casa.

Răspuns Câştigător
| SMaricel a răspuns:

Forte bine faci ca ai grija de pui.Si mi-e imi este mila de biata pisica.
Da acesta este un caz,care protectia animalelor sa-l iei in serios,macar aveti dovezi ca el a otravit pisica? Daca nu faceti un video in care recunoaste ca omarat-o si cum!
omul ala merita pedepsit,si oricum nu-ti face griji chiar daca protectia animalelor nu-i va face nimic, Dumnezeu il va pedepsi(El nu uita de nimeni si nimic).Pa, pa sper sa fie pedespit si inca odata imi pare rau de pisica si pui. Aveti grija de puisori!

20 răspunsuri:
| SMaricel a răspuns:

Iti multumesc pentru apreciere.Numai bine!

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus @Scumpiiii! Uită-te un pic aici http://www.dreptonline.ro/legislatie/lege_protectia_animalelor.php
Vecinul care a otrăvit pisica e dement. Ar trebui ca să faceți o plângere, semnată de toți adulții care nu-s de acord cu ce a făcut și depusă la protecția animalelor. Tipul nu trebuie doar să plătească pentru actele sale de cruzime dar trebuie blamat de toată lumea, nu-l mai salutați, nu-i mai dați atenție, nu mai stați de vorbă cu el.
O seară bună și gânduri limpezi!

| Danyel_9154 a răspuns:

Câtă cruzime... ce i-a facut pisica aia lui?
Îmi plac pisicile şi câinii şi se vede deoarece nu am avut probleme cu ei şi acel om ar trebui dat la Protecţia Animalelor şi apoi aruncat in temniţă!

| Saiko2502 a răspuns:

Da cel mai bine este sa sie dat la protectia animalelor dar nu cred ca ii vor face cine-stie-ce probabil ii vor da doar o amenda si il vor lasa in pace, in fine, si eu am o pisicuta de vreo 3 ani pe care o las afara si n-as suporta sa i se intample cevastraight facetotusi sit ce ar trebui sa faci? devil) RAZBUNATE eu i-as zgaria masina, i-as sparge geamurile sau as scrie injuratur cu cheia( ca sa nu se poata duce) pe usalui de la intrarehappy Pacat de pisicasad Totus puisorii ar trebui dusi la un medic veterinar deoarece vor muri daca continuati asa iar veterinarul va sti ce sa facahappy

| oliviaaa a răspuns:

Daca ati fi linga mine vas imbratisa nu am cuvinte)

| AliceIDK a răspuns:

Saracuta pisica ...Cand am citit stirea mi-a venit sa plang crying. Acel idiot ar trebui amendat sau pedepsit de lege. Sunt multe legi in privinta protectiei animalelor care sunt in privinta omorarilor. Felicita acea vecin fiindca a salvat acei puisori dragalasi. Intradevar, idiotul acela care a ras dupa ce a murit pisicuta este un tampit, putin spus. Crestineste este sa nu omori sau sa dai otrava ( tot aia ) nici oamenilor, precum nici animalelor. Dumnezeu ii va da o pedeapsa cum se cuvine. Noi, oamenii nu intelegem pedepsele dae de catre D-zeu. Aceasta poveste este foarte trista. Voi ar trebuie sa luati locul mamei pisica. Vina este si a stapanului fiifndca a lasat-o libera, si cu puisori. Una ditre partile bune este ca atunci cand pisicuta a murit, nu era insarcinata ( cu puii in burta ). Omul acela are geamurile inchile deoarece ii e frica sa nu il prindeti voi. Daca eu as afla o veste socanta, ca asta, as izbucni sa plang, ca tine. Daca vreti, adoptatin o pisica de varsta mamei puilor ca sa ii tine locul.pe viata. Intradevar, as vrea si eu sa ma razbun pe acest vecin care a ucis pisicuta fara nici o vine ( pisica). Intradevar, este un omo FARA MILA! Sper ca ti-am fost de ajutor. Aa, si, am uitat ceva : Felicitati prietenii ca au inmormantat pisica si i-au pus lumanari si flori la mormant. Macar o data sa va duceti la mormantul pisicutei sa ii puneti lumanari si flori. D-zeu va va rasplati pentru asta, iar pisicuta va fi fericita in Rai. Te kiss. Incearca sa retii ce ti-am spus.

| infires a răspuns:

Buna.Am citit povestea si e cu adevarat 'macabra',iar baiatul care a facut asta poate fi spus la protectia animalelor, Din moment ce pisica nu era a lui si a otravit-o. Poate ca a avut un motiv pentru care a facut asta, dar niciunul dintre motivele nu trebuie razbunate prin moarte.Deci puteti sa il spuneti celor de la protectia animalelor, dar din moment ce nu este major, parintii lui vor trebuii sa plateasca o amenda.

| lovem3 a răspuns:

Este un gesti foarte frumos ce faceti. si eu iubesc animalele ai tot respectul meu. da poti face o cerere la protectia animalelor insa. ma indoiesc ca vor face ceva pentru ca nu aveti doveti solide. si cum la noi in Romania protectia animalelor nu inseamna cine stie ce nu are ce ii face omului.

http://www.protectiaanimalelor.org/ incearca si nu ai ce pierde. imi pare sincer sau ce a patit pisicuta cred ca omul acela este cu adevarat bolnav. daca nu cumva o fi vreun mos dala dus cu pluta.

| maria89nic a răspuns:

Ce nemilos!
Cu siguranţă, ar trebui sa-l spui la Protecţia Animalelor
Fundiţă?

| Mashiro a răspuns:

Da daca stapanul depune plangere puii vor trebui sa fie adoptati dac nu vor fi dusi si tipul pa pa copii bun venit inchisoare

| Kiddduu a răspuns:

Daca eram eu in locul tau ma duceam de mult la protectia animalelor. Pana la urma pisicuta era sh ea un suflet nevinovat. 1. Protectia animalelor sigur i va face bceva iar 2. Dumnezeu nu doare. Si la rau cu rau plateste! N`ai ce astepta! Du`te la protectia animalelor direct!

| BrownyBrown55 a răspuns:

Cred ca da, si pisica mea a patit la fel, dar trebuia ca cineva sa ii fi dat lapte si ar fi diminuat efectul otravii, asa am facut cu piisica mea.neaparat dati-l la protectia animalelor, eu m-as fi razbnat cumva, i-as fi pus lipici la pantaloni sau ceva uleios pe masina...

| george10 a răspuns:

E Romania, gest tampit, dar razbunarea e arma prostului, deci sa nu faci nimic pentru ca tu esti doar un copil, el e un adul chiar daca ai si alti prieteni nu veti face nimic waiting am mai spus, Romania si de cine e condusa? Scuze pentru pisicasad

| bogdanrvd a răspuns:

La noi in Romania?laughing nu, nu cred ca o sa puteti face mare lucrubatting eyelashes

| LifeLife a răspuns:

Ce om fara scrupule.DA, ati face bine sa il spuneti la protectia animalelor dar cred ca ar trebui sa fiti cati mai multi martori ca sa va creada.Bafta! sa razbunati moartea pisicutei.:X

| Darkmind a răspuns:

Vere eu nu pot sa inteleg atata caz pentru o mata mai sunt alte 1 milion pe strazi eu nu am nimic cu pisicile le iubesc foarte mult chiar da sa nu face atata tam-tam. Daca ar fi dupa mine as omora toti caninii bagabonti si sa nu indraznesti sa imi intorci vorba cu cine stie ce replica "isteata" pe scurt sa vb de caini am fost muscat de 2 ori fiindca sunt vinovat ca imi place ciclismul.De ex dimi cand plec la servici sunt vreo 20 de caine pe langa blocu meu am strans atata ura pentru ei in ultimu timp incat as face ca retardatu ala care a o morat biata pisica.Nu mi-a lua in nume de rau, nu am nimic cu tine dar ma desgusta tara asta de rahat in care traim.

| CaRaMiDa a răspuns:

Maaamaaa...ce trupa de retardatzi sunteti

| caian a răspuns:

Eu zic ca ar fi bine sa va razbunati pe el la protectia animalelor.si atunci el si-ar primi pedeapsa pentru fapta facuta.

| vescan7340 a răspuns:

Chiar nu inteleg el chiar nu avea suflet in el sau ce este foarte trist si eu sunt un mare aparator al animalelor dar sint niste..., risuri care distrug natura si animalele da din pacate cu parere de rau cred ca pisicii nu vor supravetui imi pare foarte rau stiu cum este mi s-a intamplat e foarte dureros chiar imi pare rau puppy dog eyes
voi daca va veti duce mai multi si va veti plinge la protectia animalelor poate sa functioneze daca omul acela va fi pedepsit sa-mi dai un mesaj succes

| frumusikamititica a răspuns:

Stiu cum e sa suferi.Eu am suferit pentru 4 pui de catelusi otraviti.II iubeam f f f f f mult.DA ar fi bine sa te duci la protectia animalelor.