| Sakina a întrebat:

Pisica mea tocmai a nascut acum 2 saptamani si vrea pe-afara pentru a-si face nevoile, insa sunt multi motani si mi-e frica sa nu ramana iarasi insarcinata. Exista sanse sa ramana, chiar acum, dupa ce-a nascut?

3 răspunsuri:
| MrAnonymus a răspuns:

Nu cred ca se poate sa ramana iarasi insarcinara, motani nu prea au treaba doar daca pisica este in calduri, pisicile fac pui de 2 ori pe an asa ca slabe sanse sa ramana poate chiar nu ii lasa sa se apropie de ea.

| codrutapentelescu a răspuns:

Pisicile nu se imperechiaza tot timpul. Au un sezon. Cel mai bine ii iei de la petshop o olita pe care sa o umpli cu nisip. De cate ori vezi ca face acolo rasplatesti-o.

| pumba87 a răspuns:

In general, in perioada in care-si creste puii, pisica nu se mai imperecheaza, cu isi protejeaza puii de eventualele pericole si mananca mult pentru a produce lapte a-si hranii puisorii.