| IONY81 a întrebat:

Buna! Prietena mea s-a nascut cu buza de iepure. Acum vrea sa ramana insarcinata. Intrebarea este, exista posibilitatea ca si copilul sa moștenească malformatia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Da, există riscul ca unul dintre copiii ei să o moștenească genetic.
Dar, chirurgii informează că unele anomalii congenitale ("buză de iepure", "gură de lup" etc.) se pot trata prin corecţie chirurgicală.

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sigur ca da

| sierra1 a răspuns:

Un medic ar zice:

Va recomand sa va adresati unui cabinet de Genetica medicala in vederea evaluarii de specialitate si a sfatului genetic.

| Frank51 a răspuns:

Ar fi ciudat sa nu existe posibilitatea, daca stii ce zic happy