| loreewws a întrebat:

Buna! Porumbeii si turturicile mele au păduchi si nu stiu cu ce îi pot indeparta. Nu am găsit nicăieri. Ma ajutati va rog?

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Cindva am avut si eu porumbei si aveau purici, paduchi ce erau aia.Cum am scapat de ei? Am luat var si am varuit cotetul laq porumbei, dar am pus in var si un insecticid. POrumbeii au fost ok, dar paduchii au crapat cu totiilaughing.Nu stiu cit de bine este sa faci chestia asta dar la mine a functionat.

| RxTx a răspuns:

Cu pușca cu alice

| RxTx a răspuns:

Există la farmacia veterinară tot felul de substate chimice care mai mult imulțesc păduchii si puricii de zici ca au pus purici in ele, eu am avut pisica care a murit de la unele prafuri de la farmacia veterinara care parerea mea este ca ar fi avut ceva in ele care sa imulteasca puricii nu sa ii omoare.

Dar poate că intre timp a mai evoluat tehnologia, CUMPARA SI TU CEVA FABRICAT IN GERMANIA
sau ceva serios care sa aiba un ambalaj care sa inspire incredere
eu cumparam mereu un praf intr-o solniță de plastic luam si eu ce era mai ieftin

intreba veterinarul daca nu cumva exista o injectie ca la pisici si ca la câini care sa intre in sângele lor
si atunci când vine un păduce un purice o pisică sau un păduche să ii mănânce atunci să moara cine bea din sângele lor

vezi ca pentru pisici exita si niste picaturi care se pun dupa ceafa si gata scapa de toate capusele si tot purici sau alte lighioane

| Sophieka a răspuns:

Buna

Uite, videoclipuri facute de romani, cu problema pe care o ai:
1) - https://www.youtube.com/watch?v=XG8VYyeQwh4
2) - https://www.youtube.com/watch?v=z86PgF28bMU
Insecticid aplicabil pe pasari:
https://casa-porumbeilor.ro/paraziti-externi/139-columbo-spot-10-ml.html

Informatii din forumul columbofililor:
https://www.porumbei.ro/combaterea-paduchilor-si-a-altor-insecte/

Profilaxie:
Curăţaţi recipientele de hrănit şi adăpat cu apă clocotită. Scăldatul regulat în apă proaspătă – cel puţin o dată pe săptămână – protejează porumbeii împotriva infestării cu paraziţi.
_________________________________________

Păduchii lungi
Populează penele de pe întreg corpul. Se hrănesc cu excoriaţiile penajului şi nu provoacă multe stricăciuni.

Tratament curativ:
Stropirea adăpostului cu pesticide şi scufundarea porumbeilor în soluţii speciale.
__________________________________________

Păduchii mici
Nu suportă lumina şi se întâlnesc pe partea inferioară a penelor de pe corp. Se hrănesc cu excoriaţiile penajului şi provoacă iritaţii sub formă de usturimi şi arsuri.

Tratament curativ:
Stropirea adăpostului cu pesticide şi scufundarea porumbeilor în soluţii speciale.
_____________________________________________________________

Căpuşele de pene
Se întâlnesc pe tija penelor de zbor. Provoacă o iritaţie severă. Au forma unor bobiţe de culoare neagră, plasate de o parte şi de alta a tijei.

Tratament curativ:
Stropirea adăpostului cu pesticide şi scufundarea porumbeilor în soluţii speciale.
__________________________________________

Scabia
Aceşti paraziţi provoacă căderea penelor. Se infiltrează prin tija penelor şi pătrund în folicul. Dacă penele au rădăcina umflată, probabil aveţi de-a face cu scabie. Tija penei se umflă, după care pică. Apar nişte puncte mici şi gălbui pe partea inferioară a penelor de pe piept, aripi, spate şi gât.

Tratament curativ:
Stropirea adăpostului cu pesticide şi scufundarea porumbeilor în soluţii speciale.
__________________________________________

Căpuşele roşii
Aceşti paraziţi nu pot fi observaţi la examinarea porumbelului. Se ascund în fisurile şi crăpăturile pereţilor în timpul zilei. Ies la iveală noaptea, pentru a se hrăni cu sângele porumbeilor. Căpuşele roşii provoacă iritaţii şi stricăciuni din cauza faptului că sug sânge.

Tratament curativ:
Stropirea adăpostului cu pesticide şi scufundarea porumbeilor în soluţii speciale.