| anonim_4396 a întrebat:

Locuiesc la bloc si am un catel de doua luni si nu reusesc sa il invat sa se ceara afara cand vrea sa isi faca nevoile. Daca a mai fost cineva in situatie sa imi spuna si mie cum la invatat.

5 răspunsuri:
| paramore a răspuns:

E km mic, dar totusi trebuie sa il certi un pic cand face in casa, asa el invata ca e ceva rau si se va cere singur, al meu asa facea, zgaria usa sa iy dau drumul.cateii sunt inteligenti, inteleg tot. mie imi era mila sa il cert, asa ca la un timp il lasasem in pace, si dk a vazut ca nu mai zic nimic ca se scapa in casa nu se mai cerea afarawinkingera hotz

| kaya a răspuns:

Fa un program de trei ori pe zi sa il scoti afara, de exemplu il scoti cat mai dimineata si nu il bagi in casa pana nu isi face nevoile stai cat trebuie si apoi la pranz si seara, daca ii faci asa se va invata si va stii sa se tina. Dar niciodata sa nu uiti sa il scoti si cand se intampla sa faca in casa sa il certi la locul cu pricina. O sa se invete si va stii cand va veni ora lui de iesit afara. Daca il scoti de trei ori pe zi pana se invata o sa se obisnuiasca si o sa poti sa il scoti dimineata si seara dar asta trebuie sa astepti si sa ai rabdare. Mult succes si numai bine

| dana_7218 a răspuns:

Saracutul de el este mult prea mic ca sa invete sa faca afara
ai grija dupa ce bea apa sa-l scoti afara, cu timpul o sa invete, dar nu poti sa-i ceri de la varsta asta asa ceva ca el nu pricepe nimic. catelusul meu la 6 luni a inceput singur sa se ceara afara, dupa aceea i-am facut program eu dimineata si seara.

| besche a răspuns:

Nu pune apa la discretie niciodata pentru catel. Imediat cum i-ai dat sa bea, il scoti afara, dar imediat! Cu timpul va sti ca tr. sa-si faca nevoile afara, singur.

| sfatul a răspuns:

Este inca mic dar la varsta cand trebuie si poti sa-l inveti.
1 Fa un program de scos afara. Dimineata, pranz si seara. Oricum cel putin dimineata si seara obligatoriu. La varsta asta este foarte bine de trei ori pe zi pana invata.
2 Stai cu el afara cat mai mult (in special dacail scoti afara doar de doua ori pe zi)
3 Cearta-l cu fermitate dar si cu blandete (nu da in el niciodata cu mana. Nici nu-l ameninta cu degetul sau palma ci intodeauna cu un ziar sau o revista rulate.
Cand il certi sa fie langa locul unde a facut prostioara si este bine de certat imediat, nu dupa nu stiu cat timp pentru ca nu va intelege de ce il certi.
4 Vorbeste cu el tot timpul ca si cu un om. Ai sa fii surprins cat de mult va intelege cand va fi matur si atunci VEI INTELEGE DE CE CAINELE ESTE CONSIDERAT CEL MAI BUN PRIETEN AL OMULUI.
5 Nu uita, NU este o jucarie de plus de care te ocupi cand simti nevoia sau i-ti aduci aminte. Acorda-i atentia cuvenita si vei ave multe bucurii.