| anonim_4396 a întrebat:

Am 2 papagali din noiembrie 2008, un mascul si o femela, care nu prea se inteleg, se trag de coada, se ciupesc, dar au si zile bune, poate nu se plac, insa azi am observat ca masculul are ciocul foarte sfarmat...deteriorat. ce trebuie sa fac... femela nu are nimic la cioc. Eu sunt insarcinata ...patesc ceva daca in incercarea sa il prind sa il pun in cutie sa il duc la veterinar, ma ciupeste? E grav bolnav?

5 răspunsuri:
| DenissaDeea a răspuns:

Nu stiu sa ma pronunt exact! papagali tai sunt''perusi''?
Daca da, s-ar putea femela sa fie in perioada de a depune oua si sa urmeze sa cloceasca ouale, atunci masculul trebuie mutat, atunci femela devine agresiva, sau masculul o calca prea des, sau nu sunt de varste apropiate, cel mai bine e sa ii muti separat, te sfatuesc sa intrebi si un medic in cunostinta de cauza.
Eu am papagali''perusi''de aproape trei ani dar nu am auzit de asemenea reacti din partea lor, intr-adevar se ciupeau se mancau intre ei cand erau prea multi la un loc.nu as crede ca e bolnav, poate sa fie o manifestare normala daca se confirma ce am scris mai sus, ii poti muta tu, nu ti se intampla nimic, doar sa ai grija sa nu te ciupeasca ca cauza nu o stii exact, in rest nu ai de ce te teme.

| sergiu25bc a răspuns:

Mergi cu papagalul la veterinar urgent. Dar papagalii sunt de aceiasi varsta, cate luni au iei.De obicei daca nu sunt apropiati de varsta se ciarta mai mereu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La mine baiatul o calca pe fata pe coada si ea il bate ca nu suporta...(sunt perusi si au 6 luni)

| gabimaris a răspuns:

Ar fi bine sa mergi sa faci un control veterniar papagalului tau deoarece pasarile pot fi purtatoare de diversi germeni cum ar fi Salmonella, Chlamydia sau Campylobacter jejuni. Daca doctorul veterinar decide ca papagalul tau este sanatos, atunci nu ar trebui sa-ti faci griji pentru ca el nu reprezinta o amenintare pentru sarcina ta.

| rebecca_4159 a răspuns:

E fata sau baiat?