| spy99 a întrebat:

Am o pereche de papagali perus pe mascul il am de 3 ani iar femela de 2 ani si nu imi da voie sa-i ating ma ciupesc cu ciocul. Si nici oua nu au facut
Daca stiti motivul sau ceva care ma poate ajuta plzz
P.s. funda (!)

9 răspunsuri:
| DenisIonut01 a răspuns:

Esti sigur ca e fata cu baiat? Poate nu se inteleg, daca vrei sa fie preten cu tine trebuie sa iei un perus baiat de mic si sa il cresti. Ce vrei tu de fapt de la un papagal?

| spy99 explică (pentru DenisIonut01):

Pe mascul cand l-am cumparat avea 1 an iar femela 10 luni

| MarianM8777 a răspuns:

Deci: 1-Te ciupeste pentru ca sunt cuplu si nu vor se te apropii de ei. daca aveai un singur papagal era altceva. 2-Nu au facut oua pentru ca... poate nu le-ai pus cuib asa-i? trebuie sa aiba o colivie mai mare si o casuta micuta unde sa pui niste paie si gata! le trebuie conditii pentru a se reproduce!

| razvilol a răspuns:

Hmmm dac nu te-ai jucat cu ea decant era mica normal ca te musca dupa 3 ani te gandesti si u da o dresezi e prea tarziu. Dar daca vrei sa faca oua vezi daca e femela si mascul si ca sa faca oua trebuie sa ai cuibar si apropo nu orice cuibar e u fel de cutie de lemn care se monteaza in afara custi si trebuie sa tai cusca sa o poti monta. Daca sunt pereche sigur vor face oua daca au cuib.

| spy99 explică (pentru razvilol):

Pai nu m-am gandit pana cum sa le iau un cuib daca vrei baga id meu in lista loreboss92 si putem discuta mai mult happy

| wishgranter a răspuns:

Am si eu o papagalita si e foarte rea, ma ciupeste cand ii pun mancare si apa. A avut 3 amanti si n-a avut parte de niciunul pentru ca a fost rea. Cand e dragoste cu nabadai n-ai ce-i face. Ca sa faca oua le trebuie un spatiu adecvat gen voliera si conditii cat de cat sa nu-i stresezi prea mult.

| AndreeaAlexy123456 a răspuns:

Am si eu un perus a avut o amanta albastra si a batut-omi-a facut un ou si crizatul de mascul la mancat si dupa aceea a batut-osi pe amanta si a murit amanta si acuma nu i-am mai luat nici o amanta dar ma rog este un bataus perusul meu

| spy99 explică (pentru AndreeaAlexy123456):

Perusi mei se iubesc se pupa toata ziua si canta impreuna

| AndreeaAlexy123456 a răspuns:

Ehh fale confortul cat mai adecvat pentru un cuplu crede-ma o sa fie mai bine pentru ei