| SweetAndDead a întrebat:

Am un caine de curte de vreo 4 luni si de ieri a inceput sa nu mai manance. Ieri cand am iesit din casa statea in cotet si parea trist.Pana acum cand ma vedea venea la mine, se juca cu mine, dar ieri abia daca a iesit din cotet cand m-a vazut si asta dupa ce l am chemat eu ceva timp.Cand am ajuns aseara acasa am reusit sa l fac sa manance, dar putin de tot. Azi s-a intamplat la fel:a mancat putin si peste cateva minute a si vomitat.Ieri dupa ce a mancat m-am jucat cu el, a alergat cu mine, dupa ce am intrat in casa l am auzit si latrand, dar mai tarziu cand am iesit iar la el si era in cotet, aceeasi poveste:l am chemat, a venit cu greu. Si mi se pare ca uneori merge asa usor nesigur.Cand il mangaiam mi se parea asa...moale,nu stiu cum sa explic.Molesit.Azi pe seara la fel.M am jucat cu el, a fost cat de cat ok din punctul asta de vedere, chiar daca se vedea ca nu se simte tocmai bine, iar acum cand am iesit la el e tot in cotet si mi se pare mai rau decat aseara.E trist, sta in cotet mult mai mult decat statea inainte si pare asa bolnav. Se vede ca nu e in regula. Nu stiu ce sa i mai fac. Inca nu am ajuns cu el la veterinar, intentionez sa l duc maine, dar mi e si frica sa mai astept pana atunci..Va rog ajutati-ma cu un sfat, o parere, orice! Sunt disperata.

Răspuns Câştigător
| Petripetri a răspuns:

Grija mare! sa nu aibe palvoviroza cosulta un medic veterinar!

6 răspunsuri:
| Simon a răspuns:

Posibil sa fi mancat ceva aiurea, poti incerca cu niste lapte, dar nu foarte mult, sau apa cu sare si ii bagi fortat pe gat sa-l faci sa vomite. Si du-te cu el la veterinar. Sper sa fie totul ok. Toate bune!

| BroascaCuElice a răspuns:

Da-i sa manance lapte

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sigur cineva la otravit, ai vecini in curte? Sigur ei l au otravit, oameni fara suflet, ce rasă e cațelul, ce vârsta are? Mergi cu el la veterinar, asta daca nu moare in noaptea asta.

| untu a răspuns:

Pana ce-l duci la medicul veterinar, lasa-l liber de la cusca si da-i sa manance smantana! (s-ar putea sa fie otravit, nu stiu sigur)

| SweetAndDead explică:

Imi cer scuze ca raspund dupa atatea luni, dar nu am mai intrat. Am fost cu el a doua zi la prima ora la medic si s-a dovedit ca avea parvoviroza din cauza faptului ca nu l am vaccinat. sad Slava Domnului a scapat! Vaccinati-va cateii sa nu treceti prin ce am trecut eu! E groaznic! E o boala foarte urata si grava! Cand m-am dus acolo si mi au zis ca sansele de mortalitate sunt de 60%...Dar slava Domnului ca a scapat

| Danielforlafu a răspuns:

Spre exemplu analizeaza unde a fost zilele astea sa nu fi dat cineva otrava sau poate a gasit el undeva otrava care nu trebuia sa o manace el aceleasi simptome a avut si cateu meu si in 2 zile a muri sad.....sau daca i-ai dat cumva oase verifical la gat sa nu aiba osul prins ca asa am avut si eu la alt catel il vedeam trist si se chinuia sa manance da nu putea dupa il pipaiam pe la gat si am vazut ca e ceva acolo apoi am bagat degetele pe gat si i-am scos osu cu greu dar l-am scos....acum nu stiu ce poate avea cainele tau daca banuiesti ca e otrvit incerca sa ii dai otet pe gat fortat