| xXxGABYxXx a întrebat:

ieri "tatal" meu a stat prin baruri si si-a facut de cap cu boutura, cand iesiam pe drum venea dupa mine ma injura a zis ca nea ia capul la amandoi (mie si lui mama) era beat tapan. Facea panarama si pe drum si acasa vedea vecinii si se radeau, am chemat politia si la gasit la bar, dar nu a avut ce sa ii faca a vorbit frumos politia cu el dar el ii lua in ras. Casa nu este amea s-au a parintilor mei este a buniclor si azi dimineata cand s-a trezit (dar se cunostea ca nu ia trecu boutura din cap) i-am facut panarama eu si mama si i-am zis sa plece de acasa si statea ca un idiot si nu zicea nimic dar tot tare in clanta era, nu vrea sa plece la servici dar am reusit sa-l alungam la munca. Cand am iesit la poarta i-am zis ca cu principii din astea nu traiesti in viata si mi-a zis ca de acum inclolo sa am grija cum traiesc. Cand este bout e recalcitnt. Tin sa precizez ca casa e a bunicilor de pe mama. Am 17 ani si duc o viata chinuita va rog sa nu ma luati in ras astept seriozitate din partea voastra, dar va rog ajutati-ma cu niste sfaturi. Va multumesc din suflet!

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cate clase ai, copile? Cred ca ti-a luat o ora sa scrii textul asta.Gramatica varza!

| K0sti a răspuns:

Bai nea "boutura", nu mai sta in preajma lu' tac-tu ca aburii alcolului te afecteaza si pe tine! Situatia e neplacuta, e adevarat, da pune mana pe carte daca nu vrei sa ajungi ca el!

| anonimg a răspuns:

Singura soluție ca să-l dati afară din casă este prin ordin judecătoresc. Iar dacă nu aveti bani pentru. un avocat vi se va da unul din oficiu.
Iar dacă tatăl tău vă va amenința, i se va pune restrictie ca să nu se apropie de casa unde locuiti, de scoala unde mergi si de locul de muncă al mamei tale.
Te mai sfătuiesc ca dacă puteți si cunoașteți pe preotul locului aceluia să mergeți la biserică într-o zi de sărbătoare la biserică, să-i spuneți povestea voastră și să-l rugati sa stea de vorbă cu tatăl tău.
Puteți să cereri de la judecător ca să interzică vânzătorului să-i vândă băuturi alcoolice tatalui tau, sau chiar să intre in barurile din localitate. Iar daca judecătorul este delăsător, atunci puteți să apelati la curtea europeană de justiție.
Încă un sfat: nici când e treaz sa nu-i faceti morală.

| anonimg a răspuns:

Sfatul de mai sus cu apelul la judecatorie este de ultima instanta; dar stim cu totii ca medierea este mai de folos.
Legea civila(nu zic ca este rea caci tot de Dumnezeu este pusa) nu poate impaca si nu poate aduce pacea in inima. Legea civila nu poate folosi decat forta.
Dar exista o alta Lege mai presus de aceasta, exista un Judecator mai presus de toti judecatorii, si un Avocat mai presus de toti avocatii. In aceasta trebuie sa avem incredere.
Este buna si "ultima instanta"; dar sa fie folosita ca atare -adica in ultima instanta.
M-am folosit aici de aceasta ultima instanta pentru ca oamenii betivi sunt in general violenti. Si eu detest violenta in toate aspectele ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar o carte de gramatica te mai poate salva

| xXxGABYxXx explică (pentru anonim_4396):

Se pune! la final ca este o exclamare domnule gramatica.

| JohnnySilverhand a răspuns:

Nu are ce sa faca,

| iDexu a răspuns:

Salut! Asculta la mine ce iti zic.
Un om de genul trebuie dus la dezalcolizare de urgenta. Dar vezi ca aici intra si ogramada de riscuri, gen sa bea si dupa dezalcolizare si atunci poate deceda.
Stai linistit, genul acesta de oameni sunt tari in gura cat au alcool in sange.
Sfatul meu ii urmatorul " La a doua abatere cand se face manga, i-ati mama de langa el, bunicu si bunica, plecati de acolo sau macar lasati-l singur. Langa un astfel de om ii pericol sa stai cand ii beat fiindca " omul la betie nu gandeste " si s-ar putea sa iti faca rau si tie dar si mamei tale! PROTEJEAZA-TI mama de el, nu il lasa sa o loveasca si etc. ai grija de ea, ca pana la urma doar pe ea o ai normala. Repet! Protejeaza-ti mama daca el nu ii in stare sa o faca. ( asta in caz ca problema revine )