| Nemes_Andra_1990 a întrebat:

As avea si eu o intrebare... Am o pisica in varsta de 10 ani si as dori sa o sterilizez, insa nu stiu daca mai este posibila o astfel de operatie fara riscuri la varsta ei. Sper ca ma poate ajuta cineva cu un raspuns. happy

Răspuns Câştigător
| EvangelineLovin a răspuns:

E riscant, eu mi-am sterilizat pisica la 4 ani si tot a facut cancer. Si oricum nici doctorii veterinari nu sterilizeaza pisicile batrane ca stiu ca poata sa moara de la anestezie. acum asta e, poti sa ii dai pastile cand intra in calduri.

5 răspunsuri:
| Ramona000 a răspuns:

Vecinul meu a sterilizato la 12 ani si nu a patit nimic dar mai bine iei de la pet shop sau farmacia de animale pastile e mult mai binehappy

| onasis1961 a răspuns:

E riscant de sterilizat la acestă vârstă. Poate să ia pastile de la farmacie veterinară să-i dea când este-n călduri.

| MihaelaDart a răspuns:

Matusa mea si-a sterilizat pisica la varsta de 11 ani. Pacat ca a facut-o, dupa 1 an mai tarziu i-au aparut noduli cancerigeni la sani. La varsta de 13 ani a decedat, nu a mai suportat tratamentul si chimioterapia. Las-o asa cum este ea, totul tine de corpul ei.
Sterlizarea se face la 9-12 luni ori dupa prima nastere.

| Deby2 a răspuns:

Buna! As vrea sa te intreb daca ai mai apelat la sterilizare, si daca da, au aparut probleme? Sunt interesata deoarece si eu am o pisica de 6 ani si as vrea sa o sterilizez fiindca am auzit ca se poate inbolnavi mai repede daca ii dau pastile. Multumesc frumos!

| Nemes_Andra_1990 explică:

Va multumesc mult pentru raspunsurihappy