| PrivesteCatreCer a întrebat:

Buna Seara! As vrea sa-mi iau un clownfish, ideea e ca nu stiu care e treaba cu acvariu si cat de greu e de intretinut.Apa acvariului trebuie filtrata?

1 răspuns:
| DjSannan a răspuns:

Da, apa acvariului trebuie filtrata. Acvariul trebuie sa aiba apa curata si filtrata, iar asta inseamna un filtru acvariu bun si unitati de schimb de apa regulate. Filtrele pot fi de mai multe tipuri, cum ar fi filtre cu suflanta, filtre cu presiune si filtre cu cascada. Filtrele sunt deosebit de importante pentru mentinerea unei ape curate si pentru mentinerea echilibrului chimic si biologic al apei. De asemenea, trebuie sa schimbati periodic apa acvariului pentru a mentine apa curata si pentru a evita acumularile de toxine. Pentru clownfish, trebuie sa aveti un acvariu de cel putin 20 de galon si un filtru care sa poata gestiona toata apa din acvariu