| nosense a întrebat:

Hello! Am un acvariu, din pacate am numai un sigur peste (restul mi-au murit sad ); nu stiu exact ce fel de peste este: e lung aprox 9cm, are mustati mari, negru, am impersia ca este sanitar, dar nu sunt sigura.
As vrea cateva sfaturi pentru intretinearea acvariului: la cat timp trebuie schimbata apa, ce temperatura ar trebui sa aiba, de cate ori sa ii dau de mancare pe zi, ce pesti sa imi cumpar, cum sa previn aparitia bolilor etc
Multumesc anticipat! happy

4 răspunsuri:
| Ramona000 a răspuns:

Acvariile cu apă rece pot fi de dimensiuni reduse, dar frumuseţea peştilor care cresc în apă rece poate fi pusă în evidenţă mult mai bine în acvariile de dimensiuni mari.

Aceşti peşti necesită o temperatură a apei relativ mai mică (aproximativ 18ºC) şi preferă un pH al apei cuprins între 6. 0 şi 7. 5. De asemenea iluminatul reprezintă o condiţie imperios necesară oricărui tip de acvariu.

Atracţia deosebită a acvariului este dată de peştii care vieţuiesc în interiorul acestuia. Termenul de "peştişor auriu" include diferite specii de peşti din genul Carassius, precum Caras ryukin, Caras calico, Caras oranda etc. Fiecare din aceste specii poate fi regasită sub diferite varietăţi de culoare.

Creşterea "peştişorului de aur" îşi are originea departe în trecut, datând scrieri în acest sens din Mesopotamia (2300 i. Ch.), dar se crede că în China acest peştişor era cunoscut cu mult timp înainte. Între timp, datorită procesului de selecţie sau dezvoltat o multitudine de varietăţi care atrag atenţia prin frumuseţea si diversitatea lor. În forma actuală, peştii datează din secolul XIX din Anglia, de unde au inceput sa se răspândească în întreaga lume.

Pentru întreţinerea acvariilor, inclusuv a celor cu apă rece, pentru a fi deosebit de plăcute ochiului, este necesară echiparea acestora cu diferite decoraţiuni, fundaluri, artefacte şi, nu în ultimul rând, cu plante vii. Deşi alegerea decoraţiunilor este oarecum întâmplătoare, se recomandă utilizarea materialelor naturale, precum diferite forme din lemn, pietre, coji de nucă de cocos etc. Pe piaţă există o multitudine de decoraţiuni speciale pentru acvarii, de unde cumpărătorul poate sa aleagă după bunul plac, în funcţie de preferinţe. În definitiv, estetica acvariilor depinde foarte mult de cerinţele proprietarilor.

Decorul si substratul
Nu puneti melci si scoici ca decor (durizeaza apa). Nu folositi nisip calcaros decat pentru acvariile cu pesti care necesita un astfel de nisip (cichlide africane). Cum testati nisipul vedeti in sectiunea Substratul.
Nu folositi pietris colorat artificial - creeaza un aspect artificial si poate fi si nociv.

Incalzitorul
Nu -l porniti decat daca este scufundat in apa (atentie! unele modele nu functioneaza complet scufundate), deoarece se incalzeste foarte repede daca este scos din apa. In acest caz va puteti arde degetele, iar daca il scapati, poate exploda!

Apa
Nu schimbati brusc calitatile apei.
Niciodata nu se schimba toata apa din acvariu.
Nu se va inlocui niciodata mai mult de 1/2 din volumul acvariului. Daca nu se procedeaza astfel, se poate ajunge pana la moartea pestilor si a plantelor. Se recomanda schimbarea a 25% din apa.
Daca folositi apa de ploaie ca sursa de apa, asigurati-va ca locul de colectare este curat.

Lumina
Nu porniti sau stingeti lumina brusc, fiindca streseaza pestii. (de exemplu discusii care depun sunt foarte speriosi). Aprinderea luminii se face daca se poate gradual (intai lumina trebuie sa patrunda in camera, apoi se aprinde la pesti).
Nu folositi accesorii nerezistente la apa.

Hranire
Nu spraalimentati pestii.
Nu va fixati pe un singur tip de dieta (majoritatea incepatorilor isi chinuie pestii hranindu-i doar cu purici de balta uscati).
Nu neglijati speciile nocturne.
Nu uitati sa spalati viermii tubifex inainte de hranire.

Inmultire
Asigurati-va ca perechea nu are defecte fizice.
Temperatura si decorul trebuie sa se potriveasca cu cerintele speciei.
Nu deranjati pestii cand depun (eventual acoperiti geamul frontal).
Protejati ouale/puii de parintii flamanzi si alte specii predatoare.
Nu inmultiti pestii la intamplare; pastrati culorile pure.
Verificati filtrul regulat: oua fertilizate pot fi atrase in cutia acestuia si pot chiar ecloza acolo.

Plante
Nu achizitionati plante pentru un bazin cu pesti care in mediul natural nu au plante: le vor devora / dezradacina (chiar daca numai in periodele de reproducere).
Nu cumparati plante daca sunt: pline de alge (cu urme de alge), palide, in putrefactie si nici daca nu cunoasteti necesitatile acestora. Unele plante au nevoie de temperaturi mai inalte, altele de apa rece - rezultand evident ca nu vor supravietui impreuna in acelasi bazin.
Nu uitati sa adaugati substante nutritive pentru plante.

Sanatate
Nu cumparati decat pesti compatibili si sanatosi.
Nu introduceti imediat noile achizitii: tineti-le in carantina mai intai.
Nu tratati pestii brutal: transportul si manipularea trebuie sa se faca cu cea mai mare atentie.
Nu supraalimentati pestii. Resturile (mai ales daca se foloseste hrana de casa) pot provoca boli. De aceea trebuie indepartate dupa ce pestii nu se mai hranesc.
Nu lasati pestii bolnavi la un loc cu cei sanatosi; trebuie mutati imediat intr-un acvariu-spital.
Nu folositi plasele cu care ati mutat pesti bolnavi inainte de a le dezinfecta.
Nu lasati metale in apa.

Anubias barteri var. barteri

Familia: Araceae

Condiţii speciale: nu necesită condiţii speciale

Locul de provenienţă: Africa de Vest, Camerun, Nigeria

Condiţii de creştere şi dezvoltare

Parametrii apei: pH 5, 5 - 8; GH (duritatea apei) 2 - 15; Temperatura 22 - 27˚C

Nevoia de lumină: slabă

Aşezarea în acvariu: partea din spate

Descrierea plantei: Înăţimea: 40cm; Lungime: 25-30 cm

Plantă de mlaştină foarte rezistentă, ce se poate adapta cu uşurinţă la creşterea subacvatică. Este potrivită pentru decorarea acvariilor cu peşti fitofagi datorită frunzelor sale tari. Nu este foarte importantă duritatea apei pentru dezvoltarea acestei plante. Ea creşte în locuri umbrite sau semi-umbrite, pe lângă cursurile rapide de apă, fie în mediul semi-subacvatic sau complet în afara apei, şi în cazuri excepţionale creşte în întregime în mediul subacvatic.

În principal, această plantă se dezvoltă pe pietre şi pe trunchiuri de copaci, rareori în substrat. Este necesar să menţionăm că rizomii din care ies frunzele nu trebuie puşi în substrat, ci numai rădăcina, în caz contrar, planta va putrezi. Aceasta se aşază într-un loc unde nu există lumină puternică pentru că pe frunzele ei vor apărea alge. Când se vor usca frunzele vechi, le puteţi îndepărta fără teamă din rizomi.

Din cauza dezvoltării lente nu va contribui prea mult la consumul de nitraţi din apă. Anubias barteri var. barteri este una dintre plantele de acvariu cele mai apreciate, mai mari, atractive, robuste, aproape indestructibile şi reprezintă un ornament pentru fiecare acvariu, iar posibilitatea de a se prinde de pietre şi lemn, precum şi rezistenţa la peştii fitofagi, îi măresc utilitatea.

Anubias barteri var. nana

Familia: Araceae

Condiţii speciale: nu necesită condiţii speciale

Locul de provenienţă: Africa de Vest, Camerun

Condiţii de creştere şi dezvoltare

Parametrii apei: pH 5 - 8; GH (duritatea apei) 2 - 25; Temperatura 18 - 30˚C

Nevoia de lumină: slabă

Aşezarea în acvariu: partea centrală, din spate

Descrierea plantei: Înălţime: 5 -15 cm; Lungime: 8 cm

Plantă de dimensiuni mici, frumoasă, ce reuşeşte să se dezvolte în orice condiţii. Preferă locurile slab luminate sau pe cele umbrite. Suportă temperaturi mai ridicate. Creşte foarte lent, frunzele ei pot supravieţui o perioadă îndelungată de timp, iar pe ele se adună o cantitate mare de alge.

Se poate aşeza în acvariu în diverse locuri. Planta are rizom (partea din plantă din care cresc frunzele şi rădăcina) care nu trebuie pus în substrat pentru că va duce la putrezirea acestuia şi la uscarea plantei. Este de preferat ca rizomul să fie agăţat de unele obiecte decorative (pietre sau lemn). După un anumit interval de timp, planta se va prinde de piatră sau lemn cu ajutorul rădăcinii.

Se poate utiliza în paludariile şi terariile cu un grad ridicat de umiditate, rădăcina ei se aşezându-se în apă, în timp ce frunzele rămân deasupra apei. În acest fel, planta va creşte mai repede decât în mediul subacvatic.

Aceasta este una dintre cele mai pupulare, mai rezistente, mai apreciate şi mai frumoase plante de acvariu.

Cabomba caroliniana

Familia: Cabombaceae

Condiţii speciale: plantă cu cerinţe moderate

Locul de provenienţă: America de Sud

Condiţii de creştere şi dezvoltare

Parametrii apei: pH 4 - 7; GH (duritatea apei) 2 - 14; Temperatura 18 - 26˚C

Nevoia de lumină: ridicată

Aşezarea în acvariu: partea frontală

Descrierea plantei: Înălţime: 50 cm; Lungime: 5-8 cm

Cabomba Caroliniana este o plantă decorativă deosebit de frumoasă, mai ales dacă este sădită în tufe mai bogate. Avându-se în vedere faptul că ajunge la dimensiuni destul de mari, este potrivită pentru aşezarea în partea frontală a acvariului. Se înmulţeşte foarte uşor (prin secţionarea plantei în anumite zone şi plantarea părţilor respective în substrat). În cazul în care condiţiile din acvariu o favorizează, această plantă va creşte foarte repede şi va ajuta la eliminarea surplusului de nitraţi şi a altor compuşi nocivi din apă. Pentru o creştere rapidă, ea are nevoie de multă lumină, substrat şi CO2.

Frunzele ei sunt moi şi sensibile şi cel mai probabil se vor usca dacă peştilor li se administrează diverse tratamente medicamentoase.

Cryptocoryne ciliata

Familia: Araceae

Condiţii speciale: plantă cu cerinţe moderate

Locul de provenienţă: Asia de Est

Condiţii de creştere şi dezvoltare

Parametrii apei: pH 6, 8 - 7, 8; GH (duritatea apei) 4 - 18; Temperatura 23 - 28˚C

Nevoia de lumină: medie spre ridicată

Aşezarea în acvariu: partea centrală

Descrierea plantei: Înălţime: 40-50 cm; Lungime: 10-15 cm

Cryptocoyne ciliata este una dintre cele mai răspândite plante din familia Cryptocoryne, care în natură creşte pe malul apei şi se dezvoltă atât în mediul subacvatic, cât şi la suprafaţa apei. Planta creşte şi în apă dură. Fiind o plantă foarte înaltă, acvariile trebuie să aibă o înălţime de cel puţin 50 cm. Ea creşte într-un ritm lent şi este populată de alge. Are nevoie de lumină puternică. Frunzele sunt tari şi cărnoase, de aceea rareori supravieţuieşte unui atac al vieţuitoarelor ierbivore. Se înmulţeşte prin separarea tufei.

Este una dintre cele mai rezistente plante de acvariu; nu permite Crypto-melting-ul. Capătă un aspect deosebit dacă se plantează în tufe, mai ales în acvariile deschise în care frunzele nu sunt expuse influenţei dăunătoare a temperaturii produse de radiaţia lămpii, situaţie în care se ridică la suprafaţa apei.

Cryptocoryne parva

Familia: Araceae

Condiţii speciale: plantă cu cerinţe moderate

Locul de provenienţă: Asia de Sud-Est

Condiţii de creştere şi dezvoltare

Parametrii apei: pH 5, 5 - 8; Temperatura 20 - 29˚C

Nevoia de lumină: ridicată

Aşezarea în acvariu: partea frontală

Descrierea plantei: Înălţime: 5-10 cm; Lungime: 5-7 cm

Cu o creştere lentă, planta cu cele mai reduse dimensiuni din clasa cryptocoryna are mai multă nevoie de lumină în comparaţie cu celelalte plante din familia ei. O altă diferenţiere faţă de celelalte reprezentante crypta este aceea că nu îşi modifică drastic forma sau culoarea frunzelor în funcţie de calitatea apei şi de luminozitatea din acvariu.

Nu îi cad frunzele, fenomen destul de frecvent întâlnit la plantele cryptocoryna cu prilejul schimbării acvariului, a calităţii apei sau a gradului de luminozitate din acvariu.

Nu îi place să fie mutată din acvariu, aşadar, după prima plantare nu îi schimbaţi poziţia. Oferă un adăpost perfect pentru pesti mici
funda?

| Ramona000 a răspuns:

Acvariile tropicale cu apă dulce

Acvariile tropicale constituie rezultatul unei munci foarte complexe, datorită pricipiilor fundamentale care trebuie respectate, precum folosirea diferitelor echipamente, disponibile la ora actuală pentru toţi clientii, mai mult sau mai puţin exigenţi.

Acvariile tropicale cu apă dulce sunt foarte des întâlnite în locuinţele moderne sau în diverse spaţii publice sau private. În afară de faptul că sunt frumos decorate, acvariile de acest gen sunt foarte plăcute ochiului şi s-a dovedit, de asemenea, că au chiar efecte terapeutice. Prin varietatea de culori disponibile şi diversele specii de peşti şi plante, se poate înviora orice spaţiu.

Atunci cand avem în plan instalarea unui acvariu tropical este necesar să cunoaştem speciile de peşti şi de plante pe care dorim să le introducem.

Întrucât piaţa oferă o multitudine de specii de plante şi peşti, sunt necesare puţină experienţă şi cunoştinţe pentru evitarea eventualelor probleme care pot apărea în urma combinării incompatibile dintre specii.

Acvariile tropicale există în numeroase varietăţi, fiecare este individualizat, astfel că nu pot fi reproduse sau copiate întocmai. Există în acest sens acvarii care combină specii de peşti precum Guppy, Molly, Platy, altele cu peşti din genul Barbus, Tetra (Cardinal, Congo) sau există acvarii care încearcă să reproducă biotopul din anumite zone geografice precum lacurile Tanganika sau Malawi, cu numeroase specii splendide, biotopurile din Asia de SE (Barbus, Botia etc) sau de tip Amazon.

Peştii tropicali sunt de regulă mai viu coloraţi decât peştii de apă rece, acvariile tropicale dezvoltând astfel imaginaţia şi creativitatea pentru aranjarea habitatului. Frumuseţea acvariilor tropicale atrage cu siguranţă atenţia oricărui privitor. Spre deosebire de acvariile de apă rece, acvariile tropicale necesită un echipament mai complex. Din echipamentul de bază nu trebuie să lipsească un încalzitor, filtru, pompă de aer şi dispozitive de iluminat. De asemenea, parametrii fizico-chimici din interiorul acvariului trebuie să fie cât mai fideli cu cei ai biotopurilor din care provin peştii. Spre deosebire de acvariile cu apă rece, acvariile de tip tropical au o temperatură a apei situată în jurul valorii de 25ºCAcvariile cu apă rece pot fi de dimensiuni reduse, dar frumuseţea peştilor care cresc în apă rece poate fi pusă în evidenţă mult mai bine în acvariile de dimensiuni mari.

Aceşti peşti necesită o temperatură a apei relativ mai mică (aproximativ 18ºC) şi preferă un pH al apei cuprins între 6. 0 şi 7. 5. De asemenea iluminatul reprezintă o condiţie imperios necesară oricărui tip de acvariu.

Atracţia deosebită a acvariului este dată de peştii care vieţuiesc în interiorul acestuia. Termenul de "peştişor auriu" include diferite specii de peşti din genul Carassius, precum Caras ryukin, Caras calico, Caras oranda etc. Fiecare din aceste specii poate fi regasită sub diferite varietăţi de culoare.

Creşterea "peştişorului de aur" îşi are originea departe în trecut, datând scrieri în acest sens din Mesopotamia (2300 i. Ch.), dar se crede că în China acest peştişor era cunoscut cu mult timp înainte. Între timp, datorită procesului de selecţie sau dezvoltat o multitudine de varietăţi care atrag atenţia prin frumuseţea si diversitatea lor. În forma actuală, peştii datează din secolul XIX din Anglia, de unde au inceput sa se răspândească în întreaga lume.

Pentru întreţinerea acvariilor, inclusuv a celor cu apă rece, pentru a fi deosebit de plăcute ochiului, este necesară echiparea acestora cu diferite decoraţiuni, fundaluri, artefacte şi, nu în ultimul rând, cu plante vii. Deşi alegerea decoraţiunilor este oarecum întâmplătoare, se recomandă utilizarea materialelor naturale, precum diferite forme din lemn, pietre, coji de nucă de cocos etc. Pe piaţă există o multitudine de decoraţiuni speciale pentru acvarii, de unde cumpărătorul poate sa aleagă după bunul plac, în funcţie de preferinţe. În definitiv, estetica acvariilor depinde foarte mult de cerinţele proprietarilor.

Decorul si substratul
Nu puneti melci si scoici ca decor (durizeaza apa). Nu folositi nisip calcaros decat pentru acvariile cu pesti care necesita un astfel de nisip (cichlide africane). Cum testati nisipul vedeti in sectiunea Substratul.
Nu folositi pietris colorat artificial - creeaza un aspect artificial si poate fi si nociv.

Incalzitorul
Nu -l porniti decat daca este scufundat in apa (atentie! unele modele nu functioneaza complet scufundate), deoarece se incalzeste foarte repede daca este scos din apa. In acest caz va puteti arde degetele, iar daca il scapati, poate exploda!

Apa
Nu schimbati brusc calitatile apei.
Niciodata nu se schimba toata apa din acvariu.
Nu se va inlocui niciodata mai mult de 1/2 din volumul acvariului. Daca nu se procedeaza astfel, se poate ajunge pana la moartea pestilor si a plantelor. Se recomanda schimbarea a 25% din apa.
Daca folositi apa de ploaie ca sursa de apa, asigurati-va ca locul de colectare este curat.

Lumina
Nu porniti sau stingeti lumina brusc, fiindca streseaza pestii. (de exemplu discusii care depun sunt foarte speriosi). Aprinderea luminii se face daca se poate gradual (intai lumina trebuie sa patrunda in camera, apoi se aprinde la pesti).
Nu folositi accesorii nerezistente la apa.

Hranire
Nu spraalimentati pestii.
Nu va fixati pe un singur tip de dieta (majoritatea incepatorilor isi chinuie pestii hranindu-i doar cu purici de balta uscati).
Nu neglijati speciile nocturne.
Nu uitati sa spalati viermii tubifex inainte de hranire.

Inmultire
Asigurati-va ca perechea nu are defecte fizice.
Temperatura si decorul trebuie sa se potriveasca cu cerintele speciei.
Nu deranjati pestii cand depun (eventual acoperiti geamul frontal).
Protejati ouale/puii de parintii flamanzi si alte specii predatoare.
Nu inmultiti pestii la intamplare; pastrati culorile pure.
Verificati filtrul regulat: oua fertilizate pot fi atrase in cutia acestuia si pot chiar ecloza acolo.

Plante
Nu achizitionati plante pentru un bazin cu pesti care in mediul natural nu au plante: le vor devora / dezradacina (chiar daca numai in periodele de reproducere).
Nu cumparati plante daca sunt: pline de alge (cu urme de alge), palide, in putrefactie si nici daca nu cunoasteti necesitatile acestora. Unele plante au nevoie de temperaturi mai inalte, altele de apa rece - rezultand evident ca nu vor supravietui impreuna in acelasi bazin.
Nu uitati sa adaugati substante nutritive pentru plante.

Sanatate
Nu cumparati decat pesti compatibili si sanatosi.
Nu introduceti imediat noile achizitii: tineti-le in carantina mai intai.
Nu tratati pestii brutal: transportul si manipularea trebuie sa se faca cu cea mai mare atentie.
Nu supraalimentati pestii. Resturile (mai ales daca se foloseste hrana de casa) pot provoca boli. De aceea trebuie indepartate dupa ce pestii nu se mai hranesc.
Nu lasati pestii bolnavi la un loc cu cei sanatosi; trebuie mutati imediat intr-un acvariu-spital.
Nu folositi plasele cu care ati mutat pesti bolnavi inainte de a le dezinfecta.
Nu lasati metale in apa.

Anubias barteri var. barteri

Familia: Araceae

Condiţii speciale: nu necesită condiţii speciale

Locul de provenienţă: Africa de Vest, Camerun, Nigeria

Condiţii de creştere şi dezvoltare

Parametrii apei: pH 5, 5 - 8; GH (duritatea apei) 2 - 15; Temperatura 22 - 27˚C

Nevoia de lumină: slabă

Aşezarea în acvariu: partea din spate

Descrierea plantei: Înăţimea: 40cm; Lungime: 25-30 cm

Plantă de mlaştină foarte rezistentă, ce se poate adapta cu uşurinţă la creşterea subacvatică. Este potrivită pentru decorarea acvariilor cu peşti fitofagi datorită frunzelor sale tari. Nu este foarte importantă duritatea apei pentru dezvoltarea acestei plante. Ea creşte în locuri umbrite sau semi-umbrite, pe lângă cursurile rapide de apă, fie în mediul semi-subacvatic sau complet în afara apei, şi în cazuri excepţionale creşte în întregime în mediul subacvatic.

În principal, această plantă se dezvoltă pe pietre şi pe trunchiuri de copaci, rareori în substrat. Este necesar să menţionăm că rizomii din care ies frunzele nu trebuie puşi în substrat, ci numai rădăcina, în caz contrar, planta va putrezi. Aceasta se aşază într-un loc unde nu există lumină puternică pentru că pe frunzele ei vor apărea alge. Când se vor usca frunzele vechi, le puteţi îndepărta fără teamă din rizomi.

Din cauza dezvoltării lente nu va contribui prea mult la consumul de nitraţi din apă. Anubias barteri var. barteri este una dintre plantele de acvariu cele mai apreciate, mai mari, atractive, robuste, aproape indestructibile şi reprezintă un ornament pentru fiecare acvariu, iar posibilitatea de a se prinde de pietre şi lemn, precum şi rezistenţa la peştii fitofagi, îi măresc utilitatea.

Anubias barteri var. nana

Familia: Araceae

Condiţii speciale: nu necesită condiţii speciale

Locul de provenienţă: Africa de Vest, Camerun

Condiţii de creştere şi dezvoltare

Parametrii apei: pH 5 - 8; GH (duritatea apei) 2 - 25; Temperatura 18 - 30˚C

Nevoia de lumină: slabă

Aşezarea în acvariu: partea centrală, din spate

Descrierea plantei: Înălţime: 5 -15 cm; Lungime: 8 cm

Plantă de dimensiuni mici, frumoasă, ce reuşeşte să se dezvolte în orice condiţii. Preferă locurile slab luminate sau pe cele umbrite. Suportă temperaturi mai ridicate. Creşte foarte lent, frunzele ei pot supravieţui o perioadă îndelungată de timp, iar pe ele se adună o cantitate mare de alge.

Se poate aşeza în acvariu în diverse locuri. Planta are rizom (partea din plantă din care cresc frunzele şi rădăcina) care nu trebuie pus în substrat pentru că va duce la putrezirea acestuia şi la uscarea plantei. Este de preferat ca rizomul să fie agăţat de unele obiecte decorative (pietre sau lemn). După un anumit interval de timp, planta se va prinde de piatră sau lemn cu ajutorul rădăcinii.

Se poate utiliza în paludariile şi terariile cu un grad ridicat de umiditate, rădăcina ei se aşezându-se în apă, în timp ce frunzele rămân deasupra apei. În acest fel, planta va creşte mai repede decât în mediul subacvatic.

Aceasta este una dintre cele mai pupulare, mai rezistente, mai apreciate şi mai frumoase plante de acvariu.

Cabomba caroliniana

Familia: Cabombaceae

Condiţii speciale: plantă cu cerinţe moderate

Locul de provenienţă: America de Sud

Condiţii de creştere şi dezvoltare

Parametrii apei: pH 4 - 7; GH (duritatea apei) 2 - 14; Temperatura 18 - 26˚C

Nevoia de lumină: ridicată

Aşezarea în acvariu: partea frontală

Descrierea plantei: Înălţime: 50 cm; Lungime: 5-8 cm

Cabomba Caroliniana este o plantă decorativă deosebit de frumoasă, mai ales dacă este sădită în tufe mai bogate. Avându-se în vedere faptul că ajunge la dimensiuni destul de mari, este potrivită pentru aşezarea în partea frontală a acvariului. Se înmulţeşte foarte uşor (prin secţionarea plantei în anumite zone şi plantarea părţilor respective în substrat). În cazul în care condiţiile din acvariu o favorizează, această plantă va creşte foarte repede şi va ajuta la eliminarea surplusului de nitraţi şi a altor compuşi nocivi din apă. Pentru o creştere rapidă, ea are nevoie de multă lumină, substrat şi CO2.

Frunzele ei sunt moi şi sensibile şi cel mai probabil se vor usca dacă peştilor li se administrează diverse tratamente medicamentoase.

Cryptocoryne ciliata

Familia: Araceae

Condiţii speciale: plantă cu cerinţe moderate

Locul de provenienţă: Asia de Est

Condiţii de creştere şi dezvoltare

Parametrii apei: pH 6, 8 - 7, 8; GH (duritatea apei) 4 - 18; Temperatura 23 - 28˚C

Nevoia de lumină: medie spre ridicată

Aşezarea în acvariu: partea centrală

Descrierea plantei: Înălţime: 40-50 cm; Lungime: 10-15 cm

Cryptocoyne ciliata este una dintre cele mai răspândite plante din familia Cryptocoryne, care în natură creşte pe malul apei şi se dezvoltă atât în mediul subacvatic, cât şi la suprafaţa apei. Planta creşte şi în apă dură. Fiind o plantă foarte înaltă, acvariile trebuie să aibă o înălţime de cel puţin 50 cm. Ea creşte într-un ritm lent şi este populată de alge. Are nevoie de lumină puternică. Frunzele sunt tari şi cărnoase, de aceea rareori supravieţuieşte unui atac al vieţuitoarelor ierbivore. Se înmulţeşte prin separarea tufei.

Este una dintre cele mai rezistente plante de acvariu; nu permite Crypto-melting-ul. Capătă un aspect deosebit dacă se plantează în tufe, mai ales în acvariile deschise în care frunzele nu sunt expuse influenţei dăunătoare a temperaturii produse de radiaţia lămpii, situaţie în care se ridică la suprafaţa apei.

Cryptocoryne parva

Familia: Araceae

Condiţii speciale: plantă cu cerinţe moderate

Locul de provenienţă: Asia de Sud-Est

Condiţii de creştere şi dezvoltare

Parametrii apei: pH 5, 5 - 8; Temperatura 20 - 29˚C

Nevoia de lumină: ridicată

Aşezarea în acvariu: partea frontală

Descrierea plantei: Înălţime: 5-10 cm; Lungime: 5-7 cm

Cu o creştere lentă, planta cu cele mai reduse dimensiuni din clasa cryptocoryna are mai multă nevoie de lumină în comparaţie cu celelalte plante din familia ei. O altă diferenţiere faţă de celelalte reprezentante crypta este aceea că nu îşi modifică drastic forma sau culoarea frunzelor în funcţie de calitatea apei şi de luminozitatea din acvariu.

Nu îi cad frunzele, fenomen destul de frecvent întâlnit la plantele cryptocoryna cu prilejul schimbării acvariului, a calităţii apei sau a gradului de luminozitate din acvariu.

Nu îi place să fie mutată din acvariu, aşadar, după prima plantare nu îi schimbaţi poziţia. Oferă un adăpost perfect pentru pesti mici
funda?

| Ramona000 a răspuns:

Acvariile tropicale cu apă dulce

Acvariile tropicale constituie rezultatul unei munci foarte complexe, datorită pricipiilor fundamentale care trebuie respectate, precum folosirea diferitelor echipamente, disponibile la ora actuală pentru toţi clientii, mai mult sau mai puţin exigenţi.

Acvariile tropicale cu apă dulce sunt foarte des întâlnite în locuinţele moderne sau în diverse spaţii publice sau private. În afară de faptul că sunt frumos decorate, acvariile de acest gen sunt foarte plăcute ochiului şi s-a dovedit, de asemenea, că au chiar efecte terapeutice. Prin varietatea de culori disponibile şi diversele specii de peşti şi plante, se poate înviora orice spaţiu.

Atunci cand avem în plan instalarea unui acvariu tropical este necesar să cunoaştem speciile de peşti şi de plante pe care dorim să le introducem.

Întrucât piaţa oferă o multitudine de specii de plante şi peşti, sunt necesare puţină experienţă şi cunoştinţe pentru evitarea eventualelor probleme care pot apărea în urma combinării incompatibile dintre specii.

Acvariile tropicale există în numeroase varietăţi, fiecare este individualizat, astfel că nu pot fi reproduse sau copiate întocmai. Există în acest sens acvarii care combină specii de peşti precum Guppy, Molly, Platy, altele cu peşti din genul Barbus, Tetra (Cardinal, Congo) sau există acvarii care încearcă să reproducă biotopul din anumite zone geografice precum lacurile Tanganika sau Malawi, cu numeroase specii splendide, biotopurile din Asia de SE (Barbus, Botia etc) sau de tip Amazon.

Peştii tropicali sunt de regulă mai viu coloraţi decât peştii de apă rece, acvariile tropicale dezvoltând astfel imaginaţia şi creativitatea pentru aranjarea habitatului. Frumuseţea acvariilor tropicale atrage cu siguranţă atenţia oricărui privitor. Spre deosebire de acvariile de apă rece, acvariile tropicale necesită un echipament mai complex. Din echipamentul de bază nu trebuie să lipsească un încalzitor, filtru, pompă de aer şi dispozitive de iluminat. De asemenea, parametrii fizico-chimici din interiorul acvariului trebuie să fie cât mai fideli cu cei ai biotopurilor din care provin peştii. Spre deosebire de acvariile cu apă rece, acvariile de tip tropical au o temperatură a apei situată în jurul valorii de 25ºCAcvariile cu apă rece pot fi de dimensiuni reduse, dar frumuseţea peştilor care cresc în apă rece poate fi pusă în evidenţă mult mai bine în acvariile de dimensiuni mari.

Aceşti peşti necesită o temperatură a apei relativ mai mică (aproximativ 18ºC) şi preferă un pH al apei cuprins între 6. 0 şi 7. 5. De asemenea iluminatul reprezintă o condiţie imperios necesară oricărui tip de acvariu.

Atracţia deosebită a acvariului este dată de peştii care vieţuiesc în interiorul acestuia. Termenul de "peştişor auriu" include diferite specii de peşti din genul Carassius, precum Caras ryukin, Caras calico, Caras oranda etc. Fiecare din aceste specii poate fi regasită sub diferite varietăţi de culoare.

Creşterea "peştişorului de aur" îşi are originea departe în trecut, datând scrieri în acest sens din Mesopotamia (2300 i. Ch.), dar se crede că în China acest peştişor era cunoscut cu mult timp înainte. Între timp, datorită procesului de selecţie sau dezvoltat o multitudine de varietăţi care atrag atenţia prin frumuseţea si diversitatea lor. În forma actuală, peştii datează din secolul XIX din Anglia, de unde au inceput sa se răspândească în întreaga lume.

Pentru întreţinerea acvariilor, inclusuv a celor cu apă rece, pentru a fi deosebit de plăcute ochiului, este necesară echiparea acestora cu diferite decoraţiuni, fundaluri, artefacte şi, nu în ultimul rând, cu plante vii. Deşi alegerea decoraţiunilor este oarecum întâmplătoare, se recomandă utilizarea materialelor naturale, precum diferite forme din lemn, pietre, coji de nucă de cocos etc. Pe piaţă există o multitudine de decoraţiuni speciale pentru acvarii, de unde cumpărătorul poate sa aleagă după bunul plac, în funcţie de preferinţe. În definitiv, estetica acvariilor depinde foarte mult de cerinţele proprietarilor.

Decorul si substratul
Nu puneti melci si scoici ca decor (durizeaza apa). Nu folositi nisip calcaros decat pentru acvariile cu pesti care necesita un astfel de nisip (cichlide africane). Cum testati nisipul vedeti in sectiunea Substratul.
Nu folositi pietris colorat artificial - creeaza un aspect artificial si poate fi si nociv.

Incalzitorul
Nu -l porniti decat daca este scufundat in apa (atentie! unele modele nu functioneaza complet scufundate), deoarece se incalzeste foarte repede daca este scos din apa. In acest caz va puteti arde degetele, iar daca il scapati, poate exploda!

Apa
Nu schimbati brusc calitatile apei.
Niciodata nu se schimba toata apa din acvariu.
Nu se va inlocui niciodata mai mult de 1/2 din volumul acvariului. Daca nu se procedeaza astfel, se poate ajunge pana la moartea pestilor si a plantelor. Se recomanda schimbarea a 25% din apa.
Daca folositi apa de ploaie ca sursa de apa, asigurati-va ca locul de colectare este curat.

Lumina
Nu porniti sau stingeti lumina brusc, fiindca streseaza pestii. (de exemplu discusii care depun sunt foarte speriosi). Aprinderea luminii se face daca se poate gradual (intai lumina trebuie sa patrunda in camera, apoi se aprinde la pesti).
Nu folositi accesorii nerezistente la apa.

Hranire
Nu spraalimentati pestii.
Nu va fixati pe un singur tip de dieta (majoritatea incepatorilor isi chinuie pestii hranindu-i doar cu purici de balta uscati).
Nu neglijati speciile nocturne.
Nu uitati sa spalati viermii tubifex inainte de hranire.

Inmultire
Asigurati-va ca perechea nu are defecte fizice.
Temperatura si decorul trebuie sa se potriveasca cu cerintele speciei.
Nu deranjati pestii cand depun (eventual acoperiti geamul frontal).
Protejati ouale/puii de parintii flamanzi si alte specii predatoare.
Nu inmultiti pestii la intamplare; pastrati culorile pure.
Verificati filtrul regulat: oua fertilizate pot fi atrase in cutia acestuia si pot chiar ecloza acolo.

Plante
Nu achizitionati plante pentru un bazin cu pesti care in mediul natural nu au plante: le vor devora / dezradacina (chiar daca numai in periodele de reproducere).
Nu cumparati plante daca sunt: pline de alge (cu urme de alge), palide, in putrefactie si nici daca nu cunoasteti necesitatile acestora. Unele plante au nevoie de temperaturi mai inalte, altele de apa rece - rezultand evident ca nu vor supravietui impreuna in acelasi bazin.
Nu uitati sa adaugati substante nutritive pentru plante.

Sanatate
Nu cumparati decat pesti compatibili si sanatosi.
Nu introduceti imediat noile achizitii: tineti-le in carantina mai intai.
Nu tratati pestii brutal: transportul si manipularea trebuie sa se faca cu cea mai mare atentie.
Nu supraalimentati pestii. Resturile (mai ales daca se foloseste hrana de casa) pot provoca boli. De aceea trebuie indepartate dupa ce pestii nu se mai hranesc.
Nu lasati pestii bolnavi la un loc cu cei sanatosi; trebuie mutati imediat intr-un acvariu-spital.
Nu folositi plasele cu care ati mutat pesti bolnavi inainte de a le dezinfecta.
Nu lasati metale in apa.

Anubias barteri var. barteri

Familia: Araceae

Condiţii speciale: nu necesită condiţii speciale

Locul de provenienţă: Africa de Vest, Camerun, Nigeria

Condiţii de creştere şi dezvoltare

Parametrii apei: pH 5, 5 - 8; GH (duritatea apei) 2 - 15; Temperatura 22 - 27˚C

Nevoia de lumină: slabă

Aşezarea în acvariu: partea din spate

Descrierea plantei: Înăţimea: 40cm; Lungime: 25-30 cm

Plantă de mlaştină foarte rezistentă, ce se poate adapta cu uşurinţă la creşterea subacvatică. Este potrivită pentru decorarea acvariilor cu peşti fitofagi datorită frunzelor sale tari. Nu este foarte importantă duritatea apei pentru dezvoltarea acestei plante. Ea creşte în locuri umbrite sau semi-umbrite, pe lângă cursurile rapide de apă, fie în mediul semi-subacvatic sau complet în afara apei, şi în cazuri excepţionale creşte în întregime în mediul subacvatic.

În principal, această plantă se dezvoltă pe pietre şi pe trunchiuri de copaci, rareori în substrat. Este necesar să menţionăm că rizomii din care ies frunzele nu trebuie puşi în substrat, ci numai rădăcina, în caz contrar, planta va putrezi. Aceasta se aşază într-un loc unde nu există lumină puternică pentru că pe frunzele ei vor apărea alge. Când se vor usca frunzele vechi, le puteţi îndepărta fără teamă din rizomi.

Din cauza dezvoltării lente nu va contribui prea mult la consumul de nitraţi din apă. Anubias barteri var. barteri este una dintre plantele de acvariu cele mai apreciate, mai mari, atractive, robuste, aproape indestructibile şi reprezintă un ornament pentru fiecare acvariu, iar posibilitatea de a se prinde de pietre şi lemn, precum şi rezistenţa la peştii fitofagi, îi măresc utilitatea.

Anubias barteri var. nana

Familia: Araceae

Condiţii speciale: nu necesită condiţii speciale

Locul de provenienţă: Africa de Vest, Camerun

Condiţii de creştere şi dezvoltare

Parametrii apei: pH 5 - 8; GH (duritatea apei) 2 - 25; Temperatura 18 - 30˚C

Nevoia de lumină: slabă

Aşezarea în acvariu: partea centrală, din spate

Descrierea plantei: Înălţime: 5 -15 cm; Lungime: 8 cm

Plantă de dimensiuni mici, frumoasă, ce reuşeşte să se dezvolte în orice condiţii. Preferă locurile slab luminate sau pe cele umbrite. Suportă temperaturi mai ridicate. Creşte foarte lent, frunzele ei pot supravieţui o perioadă îndelungată de timp, iar pe ele se adună o cantitate mare de alge.

Se poate aşeza în acvariu în diverse locuri. Planta are rizom (partea din plantă din care cresc frunzele şi rădăcina) care nu trebuie pus în substrat pentru că va duce la putrezirea acestuia şi la uscarea plantei. Este de preferat ca rizomul să fie agăţat de unele obiecte decorative (pietre sau lemn). După un anumit interval de timp, planta se va prinde de piatră sau lemn cu ajutorul rădăcinii.

Se poate utiliza în paludariile şi terariile cu un grad ridicat de umiditate, rădăcina ei se aşezându-se în apă, în timp ce frunzele rămân deasupra apei. În acest fel, planta va creşte mai repede decât în mediul subacvatic.

Aceasta este una dintre cele mai pupulare, mai rezistente, mai apreciate şi mai frumoase plante de acvariu.

Cabomba caroliniana

Familia: Cabombaceae

Condiţii speciale: plantă cu cerinţe moderate

Locul de provenienţă: America de Sud

Condiţii de creştere şi dezvoltare

Parametrii apei: pH 4 - 7; GH (duritatea apei) 2 - 14; Temperatura 18 - 26˚C

Nevoia de lumină: ridicată

Aşezarea în acvariu: partea frontală

Descrierea plantei: Înălţime: 50 cm; Lungime: 5-8 cm

Cabomba Caroliniana este o plantă decorativă deosebit de frumoasă, mai ales dacă este sădită în tufe mai bogate. Avându-se în vedere faptul că ajunge la dimensiuni destul de mari, este potrivită pentru aşezarea în partea frontală a acvariului. Se înmulţeşte foarte uşor (prin secţionarea plantei în anumite zone şi plantarea părţilor respective în substrat). În cazul în care condiţiile din acvariu o favorizează, această plantă va creşte foarte repede şi va ajuta la eliminarea surplusului de nitraţi şi a altor compuşi nocivi din apă. Pentru o creştere rapidă, ea are nevoie de multă lumină, substrat şi CO2.

Frunzele ei sunt moi şi sensibile şi cel mai probabil se vor usca dacă peştilor li se administrează diverse tratamente medicamentoase.

Cryptocoryne ciliata

Familia: Araceae

Condiţii speciale: plantă cu cerinţe moderate

Locul de provenienţă: Asia de Est

Condiţii de creştere şi dezvoltare

Parametrii apei: pH 6, 8 - 7, 8; GH (duritatea apei) 4 - 18; Temperatura 23 - 28˚C

Nevoia de lumină: medie spre ridicată

Aşezarea în acvariu: partea centrală

Descrierea plantei: Înălţime: 40-50 cm; Lungime: 10-15 cm

Cryptocoyne ciliata este una dintre cele mai răspândite plante din familia Cryptocoryne, care în natură creşte pe malul apei şi se dezvoltă atât în mediul subacvatic, cât şi la suprafaţa apei. Planta creşte şi în apă dură. Fiind o plantă foarte înaltă, acvariile trebuie să aibă o înălţime de cel puţin 50 cm. Ea creşte într-un ritm lent şi este populată de alge. Are nevoie de lumină puternică. Frunzele sunt tari şi cărnoase, de aceea rareori supravieţuieşte unui atac al vieţuitoarelor ierbivore. Se înmulţeşte prin separarea tufei.

Este una dintre cele mai rezistente plante de acvariu; nu permite Crypto-melting-ul. Capătă un aspect deosebit dacă se plantează în tufe, mai ales în acvariile deschise în care frunzele nu sunt expuse influenţei dăunătoare a temperaturii produse de radiaţia lămpii, situaţie în care se ridică la suprafaţa apei.

Cryptocoryne parva

Familia: Araceae

Condiţii speciale: plantă cu cerinţe moderate

Locul de provenienţă: Asia de Sud-Est

Condiţii de creştere şi dezvoltare

Parametrii apei: pH 5, 5 - 8; Temperatura 20 - 29˚C

Nevoia de lumină: ridicată

Aşezarea în acvariu: partea frontală

Descrierea plantei: Înălţime: 5-10 cm; Lungime: 5-7 cm

Cu o creştere lentă, planta cu cele mai reduse dimensiuni din clasa cryptocoryna are mai multă nevoie de lumină în comparaţie cu celelalte plante din familia ei. O altă diferenţiere faţă de celelalte reprezentante crypta este aceea că nu îşi modifică drastic forma sau culoarea frunzelor în funcţie de calitatea apei şi de luminozitatea din acvariu.

Nu îi cad frunzele, fenomen destul de frecvent întâlnit la plantele cryptocoryna cu prilejul schimbării acvariului, a calităţii apei sau a gradului de luminozitate din acvariu.

Nu îi place să fie mutată din acvariu, aşadar, după prima plantare nu îi schimbaţi poziţia. Oferă un adăpost perfect pentru pesti mici
funda?

| xAndraa23 a răspuns:

Buna happy Pestele nu stiu ce fel de peste este. dar sanitar nu este pentru ca eu am avut si sanitarul este lung, foarte subtire ca un mic serpisor. Cat despre acvariu uite cateva detalii :
Bazinul
Nu trebuie amplasat pe pervazul unei ferestre, deoarece excesul de lumina va avea efecte negative, descrise in amanunt la capitolul Iluminatul.

Decorul si substratul
Nu puneti melci si scoici ca decor (durizeaza apa). Nu folositi nisip calcaros decat pentru acvariile cu pesti care necesita un astfel de nisip (cichlide africane). Cum testati nisipul vedeti in sectiunea Substratul.
Nu folositi pietris colorat artificial - creeaza un aspect artificial si poate fi si nociv.

Incalzitorul
Nu -l porniti decat daca este scufundat in apa (atentie! unele modele nu functioneaza complet scufundate), deoarece se incalzeste foarte repede daca este scos din apa. In acest caz va puteti arde degetele, iar daca il scapati, poate exploda!

Apa
Nu schimbati brusc calitatile apei.
Niciodata nu se schimba toata apa din acvariu.
Nu se va inlocui niciodata mai mult de 1/2 din volumul acvariului. Daca nu se procedeaza astfel, se poate ajunge pana la moartea pestilor si a plantelor. Se recomanda schimbarea a 25% din apa.
Daca folositi apa de ploaie ca sursa de apa, asigurati-va ca locul de colectare este curat.

Lumina
Nu porniti sau stingeti lumina brusc, fiindca streseaza pestii. (de exemplu discusii care depun sunt foarte speriosi). Aprinderea luminii se face daca se poate gradual (intai lumina trebuie sa patrunda in camera, apoi se aprinde la pesti).
Nu folositi accesorii nerezistente la apa.

Hranire
Nu spraalimentati pestii.
Nu va fixati pe un singur tip de dieta (majoritatea incepatorilor isi chinuie pestii hranindu-i doar cu purici de balta uscati).
Nu neglijati speciile nocturne.
Nu uitati sa spalati viermii tubifex inainte de hranire.

Inmultire
Asigurati-va ca perechea nu are defecte fizice.
Temperatura si decorul trebuie sa se potriveasca cu cerintele speciei.
Nu deranjati pestii cand depun (eventual acoperiti geamul frontal).
Protejati ouale/puii de parintii flamanzi si alte specii predatoare.
Nu inmultiti pestii la intamplare; pastrati culorile pure.
Verificati filtrul regulat: oua fertilizate pot fi atrase in cutia acestuia si pot chiar ecloza acolo.

Plante
Nu achizitionati plante pentru un bazin cu pesti care in mediul natural nu au plante: le vor devora / dezradacina (chiar daca numai in periodele de reproducere).
Nu cumparati plante daca sunt: pline de alge (cu urme de alge), palide, in putrefactie si nici daca nu cunoasteti necesitatile acestora. Unele plante au nevoie de temperaturi mai inalte, altele de apa rece - rezultand evident ca nu vor supravietui impreuna in acelasi bazin.
Nu uitati sa adaugati substante nutritive pentru plante.

Sanatate
Nu cumparati decat pesti compatibili si sanatosi.
Nu introduceti imediat noile achizitii: tineti-le in carantina mai intai.
Nu tratati pestii brutal: transportul si manipularea trebuie sa se faca cu cea mai mare atentie.
Nu supraalimentati pestii. Resturile (mai ales daca se foloseste hrana de casa) pot provoca boli. De aceea trebuie indepartate dupa ce pestii nu se mai hranesc.
Nu lasati pestii bolnavi la un loc cu cei sanatosi; trebuie mutati imediat intr-un acvariu-spital.
Nu folositi plasele cu care ati mutat pesti bolnavi inainte de a le dezinfecta.
Nu lasati metale in apa.