| Ulian_Dana_1979 a întrebat:

Buna seara TPU! Am si eu o testoasa si are marginea carspacei cam moale.Sa ma ingrijorez? Nu are saracuta cele mai bune conditii trebuie sa-i cumpar o lampa cu raze UV, un termometru si un filtru.M-am gandit ca poate e din cauza apei, ca e prea rece dar nu cred, mie mi se pare destul de calda.Nu cred nici ca vitaminele sunt o problema, deoarece ii adaug 2 picaturi de ceva ulei special in mancare.Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

In primul rand, consulta un veterinar, ce iti zic nu e 100% pana nu iti consulta broscuta un specialist.

Deja ai zis ca nu are lampa, fara ea nu poate metabiliza bine calcuiul si daca nu este exact langa geam e o problema deoarece nu doar carapacea are de suferit ci si oasele broscutei.

Cumpara-i o lampa speciala pentru broscute de la petshop, cauta pe net alimente ok pentru ea bogate in calciu si consulta un veterinar sa vezi ce suplimente ar avea nevoie sa-si revina.

Daca iti iei un animalut, verifica inainte conditiile de care are nevoie si nu-i da suplimente fara sa stii ca si are nevoie de ele. Exista o tona de informatii pe net, incearca sa le urmezi iar in caz ca observi nereguli mergi cu ea la veterinar.

| ionut16001235 a răspuns:

Am si eu broscute si pentru carapace le am luat o solutie din petshop cu care le dau o data la cateva zile.

| ionut16001235 a răspuns:

Poți cumpara din petshop solutie pentru carapace care este specifica pentru acest lucru. Eu am luat din animax.