| diana478 a întrebat:

As vrea sa-mi iau o testoasa dar inainte de asta vreau sa stiu toate necesitaile ei(ce mananca,cat de mare sa fie acvariu, temperatura apei, boli etc).Cel mai bun raspuns funda! Multumesc anticipathappy

Răspuns Câştigător
| Căpşunăăă224 a răspuns:

Bună! Eu am avut 2 ţestoase, dar le-am dat. aşa deci :
Mâncare pentru ele poţi găsi în petshop-uri, întrebi acolo pe cineva de mâncare pentru ţestoase. O să-ţi recomande inimă de vită, viermişori, peştişori, pe lângă asta le mai poţi tăia fâşii de salată. le poţi da mâncarea de 2-3 ori pe zi, în cantităţi medii. Pentru început, le poţi lua un terariu de la petshop, în timp, după ce mai cresc poţi trece la un acvariu mai măricel. Eu când aveam terariul, care era micuţ, eu având o broscuţă mai măricică iar una mai micuţă, le mai puneam în cadă ca să mai facă mişcare şi cea mare :). Temperatura apei trebuie să fie cuprinsă între 26° C maxim 30 ° C. Pentru încălzirea apei le poţi pune o lampă şi să o aprinzi când crezi că s-a mai răcit apa, pentru controlarea căldurii apei este recomandat un termometru. Apa din terariu, trebuie schimbată la maxim 3 zile. Ai grijă că sunt foarte sensibile, dacă nu sunt foarte bine îngrijite, nu vor trăii chiar 100 de ani cum se spune :)) Trebuie ferite de curent, este recomandat să le pui cam 10 minute la soare. Soarele le întăreşte carapacea făcând-o, logic, mai rezistentă. Când le schimbi apa, trebuie şi ele spălate pe carapace. Poţi cumpăra o periuţă de dinţi şi să îi dai puţin pe carapace să îndepărtezi mâzga care se depune din cauza apei, a resturilor de mâncare etc. Ai grijă cum o ţii când o speli pe carapace că mai mult ca sigur se va zbate şi o poţi scăpa ( asta a făcut tata când a spălat una dintre ele ) şi dacă e foarte mică i se poate sparge carapacea. Despre boli poţi citi mai multe aici : http://www.testoase.go.ro/files/bolile_si_combaterea_lor.htm Sper că te-am ajutat! :)

1 răspuns:
| vadu22 a răspuns:

Am un prieten care are o testoasa.
El nu o tine in acvariu ci o lasa prin baie:)).
Totusi poti consulta acest site:
http://www.blog.petz.ro/cresterea-si-ingrijirea-broastelor-testoase/
Bafta