| pinkypuffy a întrebat:

Buna spuneti-mi mie niste rase de caini frumosi de talie mica si niste informati despre rasa respectiva funda va pupik dulce

Răspuns Câştigător
| OlteanOana1964 a răspuns:

Sincer toate rasele de caini sunt dragute dar eu as prefera yorkshire terrier. dac adoresti informatii acceseaza linkul de mai joshttp://www.animale.ro/caini/yorkshire-terrier

10 răspunsuri:
| TheDarkDragon a răspuns:

Pai eu iti recomand un teckel dar nu cu par sarmos deoarece sunt urati.eu am un teckel cu parul scurt si ti-l recomand deoarece sunt frumosi, jucausi, draguti si sunt buni chiar si la urmarit soareci sau strecurat prin locuri strampte fiind ca sunt caini de vanatoare.Sunt mici.Parul nu trebuie periat des si eu il spal la o luna. Daca vrei mai multe informatii, cauta pe net.winking

| 21ndstillachild a răspuns:

Bichon,bichon maltez,havanez,pekinez, chihuahua, pomeranian, ultimul e chiar frumos,, cauta si tu informatii despre ei pe google...

| NikoIsDirectioner a răspuns:

Cauta pe net e mult mai simpluhappy

| pinkypuffy explică (pentru NikoIsDirectioner):

Da stiu ca si acum dar e altceva cand il are deja cumparat imi poate spune si mie mai multe despre rasa respectiva
winking

| lallalalla a răspuns (pentru pinkypuffy):

Eu am doar pisici si un caine(cu pedigree de......maidanez laughing )

| AndreeutzaDeea a răspuns:

Shih-tzu:-vioi,bland,vesel,foarte inteligent,iubeste copii,nu naparleste aproape deloc,iar daca naparleste nu se simte,cuminte,orgolios(am unul asa ca te pot asigura ca este o rasa superba,sociabil,prietenos cu oamenii si animalele.
Caniche Pitic:-Vesel,plin de viata,sociabil,se intelege bine cu alte animale,nazdravan,curios,poate deveni distrugatorul lucrurilor din casa.
Bichon Frise:-Iubilor,bland,cuminte,pasnic,iubeste sa fie in centrul atentiei,se intelege bine cu alte animale.
Bichon Havanese:-bland,destept,iertator,invata repede,asccultator,independent,se intelege bine cu alte animale.
Bichon Bolognese:-sociabil,serios,primitor,activ,ascultator,vesel,se intelege bine cu alte animale.
Bichon Maltese-Vesel,incapatanat,poate deveni agresiv cu oamenii,animalele chiar si cu stapanii,are nevoie de dresaj ferm.
Beagle:-greu de dresat,nerecomandat incepatorilor,prietenos,impunator,independent,incapatanat.
Yorkshire Terrier:-sociabil,prietenos,foarte energic,curajos,vesel,protector,are nevoie de multa atentie,usor de dresat,se enerveaza usor.
Westie:-increzator,vesel,alert,usor de dresat,prietenos,adora sa latre,ii place compania omului,se enerveaza usor.
Tibetan Spaniel:-Curajos,insitent,dificil de dresat,nu se increde in straini,vesel,increzator,protector,incapatanat
Pug-Vioi, exuberant, neastamparat, vesel, loial, afectuos, jucaus, inteligent, fermecator, viclean, se plictiseste usor, incapatanat.
Cocker:-Energic,nu suporta sa il tragi de urechi,independent,afectuos,vesel,bland.
Chow-chow:-Independent, serios, dominator, protector, incapatanat, are nevoie de dresaj ferm.
Lhasa Apso:-vesel,protector, nerabdator, curios, protector.
Dar comportamentul rasei nu este mereu adevarat, trebuie sa stii sa dresezi un caine, succes!

| Shìzuko a răspuns:

Uite aici niste rase de caini mici de companie:
Chiuaua cu par scurt

Bichonul Maltez

Pekinez

Chiuaua cu par lung

Brac german cu par scurt

Griffon de Bruxelles

Xolo

English toy terrier

affenpinscher

Cainele chinezesc cu creasta(Chinese crested dog)

Terrier australian

Shar Pei

Beagle

http://www.zooland.ro/arhiva/rasa+de+caini+mici+de+companie+

Asta este site-ul de pe care am luat numele animalelor...
Da click pe link si vei gasi imagini-informatii-si o gramada de alte rase de caini dar si pasari si alte chestii...

Sper ca te-am ajutat!

| Ivana_Bogdan_1988 a răspuns:

Toate rasele sunt frumoase in felul lor dar eu prefer beagle uite aici mai multe inforamatii despre rasa beagle: http://beagle.ro/

| cory98 a răspuns:

Eu am avut bichon malteze ....este o rasa frumoasa, dar foarte pretentioasa... daca stii sa il educi nu vei avea probleme cu el :*

| lallalalla a răspuns:

Hmmm....sunt o gramada.O sa iti dau cateva exemple:

Maltez
Un caine ideal pentru cei cu alergii la par, maltezul e prietenos si se intelege bine cu alte rase de caini si chiar cu pisicile. Doar sa nu-i lasi prea mult timp singuri, fiindca se deprima si se plictisesc usor.

Caini Pug
Fata lor cu riduri, piciorusele scurte si personalitatea carismatica ii recomanda ca buni tovarasi. Chiar daca sunt incapatanati uneori, in general, cainii pug sunt iubitori si isi asculta stapanii.

Pomeranian
Sunt absolut adorabili, insa, la fel ca si copiii, pot deveni foarte zgomotosi.

Chihuahua
Par inofensivi, dar se pot dovedi niste "duri". Latra insistent la ceilalti caini, se exprima vehement atunci cand vor ceva, dar partea buna e ca sunt foarte loiali si afectuosi

Schnauzer miniatural
Sunt cunoscuti pentru blandete, disponibilitatea de joaca si curiozitate. Sunt atat de curiosi cateodata, incat se apuca sa latre la fiecare trecator, daca il zareste prin fereastra sau de pe balcon.

Shih Tzu
Sunt extrem de prietenosi, mai ales cu copiii. Din cauza blanitei dese, trebuie periati aproape zilnic si dusi la un salon de frizerie canina, eventual

Pudel miniatural
Cainii din aceasta rasa sunt sensibili, loiali si tind sa devina timizi in preajma strainilor.

Dachshund
Chiar daca sunt mici-mici, acesti caini sunt excelenti daca ai nevoie de cineva care sa-ti pazeasca locuinta. Sunt atasati de familie, dar pot deveni agresivi cu copiii necunoscuti.

Yorkshire Terrier
Sunt indrazneti, curiosi, mereu gata de aventura! Blanita lor e matasoasa, lunga si dreapta si poate fi tunsa in mai multe stiluri.

Daca vrei mai multe ai putea cauta pe google.
Funda?puppy dog eyes