| ellai a întrebat:

stie cineva cum se face prima injectie la un caine? am cumparat vaccinul dar veterinarul este in concediu asa ca vreau sa fac eu sa fac injectia. multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| adelinna21 a răspuns:

Primul vaccin la un caine se faca la 6 saptamani.cam atunci se face si deparazitarea interna si externa daca nu i-ai facut-o la 5 saptamani.iar injectia se face si subcutanata.trebuie sa prinzi pielea de la gat.dar partea de sus.tragi un pic de piele cat sa formezi un fel de cuta.si apoi bagi varful acului.dar daca faci pentru prima data mai bine ai cere sfatul cuiva care a mai facut

5 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Du-l la alt cabinet, nu te prosti!
Chiar daca te costa ceva in plus.
Nu poti cere sfaturi asa de la oricine.
Ai mila de bietul caine...

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Ca si @zdrangoi, te sfatuiesc sa cauti alt veterinar. Nu-i usor sa faci injectii nici unui om, daramite unui caine ale carui reactii nu poti sa le prevezi. Daca te musca si ramane acul in el? Daca se smuceste si...ramane acul in el? Pana la urma, ce vrei tu sa-i faci? Vaccin sau eutanasie?

| OneGentleman a răspuns:

Ciao,de obicei se face scurt si cuprinzator in una din pulpe happy

| lea72 a răspuns:

Bravo pentru curajul tau. Deci, nu e mare lucru, daca e vaccin se poate face si subcutan, deci sub piele care e metoda mai simplă. Apuci cainele după cap, si formezi un pliu din piele, atentie să fie piele, apoi la baza pliului injectezi vaccinul si masezi usor locul un minut, doua.Baftă. Nu-ţi fie frică, nu e foarte complicat.

| anonim707 a răspuns:

Trebuie sa iy bagi acul in cur...si apoi sa apesi