| Bàisérpiçor a întrebat:

Am vorbit cu medicul veterinar sa-i fac injectie la catel, si mi-a dat o pastila pentru deparazitare si a zis sa ma duc cu el dupa o saptamana (maine face o saptamana) Intrebarea mea este :Are ceva daca ma duc cu el miercuri ca luni nu pot si daca ma costa ceva sa ii faca veterinarul injectia? aSTEpt raspuns repedeee... FUNDAAAA!

Răspuns Câştigător
| Doctorfishadi a răspuns:

Vaccinul este simplu de facut, dar daca iti este frica mai bine nu risti, Majoritatea vaccinurilor pot fi administrate doar sub piele. Pentru câini, cea mai potrivită şi puţin dureroasă zonă este pielea de pe greban. Ridici pur şi simplu pielea, introduci acul, tragi înapoi uşor de pistonul seringii ca să te asiguri că acul nu a nimerit într-un vas de sânge (dacă se află într-un vas de sânge, sângele va intra în seringă pe măsură ce retragi pistonul) şi apoi administrezi vaccinul. Această metodă este denumită vaccinare subcutanată (pe sub piele).
Unele vaccinuri pot fi de asemenea administrate intramuscular. Oricum, dacă ai de ales, metoda subcutanată descrisă mai sus este cea mai uşoară şi sigură pentru administrarea vaccinului.Nu-i greu deloc,doar putin curaj si incredere, ilimobilizezi si gata happy.Am folosit unlimbajmaitehnic, greaban inseamna regiunea dintre gat si spinare, adica aproape de membrele anterioare, chiar pe langa ii ies acele oase "de sub piele"care apartin primelor membre.
Te salut,
Adrian!

3 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Nu are nimic.Iti cere vreo 10 lei de facut-asta daca ai tu vaccinul-daca nu e 50 lei cu totul.

| Doctorfishadi a răspuns:

Salut!
Nu are nimic daca te duci miercuri.Eu i-as fi dat 2 pastile, cate una pe saptamana, iar vaccinul i l-as fifacut dupa 2 saptamani.
Daca ti-a zis el sa te duci dupa o saptamana,si dupa o singura pastila,atunci stie el ce face.
Te poti duce miercuri fara griji! Numai daca ai fost programata de medic, singurul caruia o sa ii produci neplaceri este medicul happy, in rest nu-i nici o problema, numai sa nu amani iar, pentru ca va trebui sa ii dea din nou alta pastila!
Vaccinul costa sa stii! In general pretul este de 50 de lei, dar poate sa varieze, insa rareori. Face insa toti banii, fiind un start bun in viata!
Te salut,
Adrian!

| Bàisérpiçor explică (pentru Doctorfishadi):

Nu am fost programat.Eu am zis ca daca trebuie sa ii dau ceva ca ii face el injectia, ca mie mi-a zis ca pot sa ii fac eu injectia dar imi este frica! intelegi acum adi? ce zici?

| Doctorfishadi a răspuns (pentru Bàisérpiçor):

Vaccinul este simplu de facut, dar daca iti este frica mai bine nu risti, Majoritatea vaccinurilor pot fi administrate doar sub piele. Pentru câini, cea mai potrivită şi puţin dureroasă zonă este pielea de pe greban. Ridici pur şi simplu pielea, introduci acul, tragi înapoi uşor de pistonul seringii ca să te asiguri că acul nu a nimerit într-un vas de sânge (dacă se află într-un vas de sânge, sângele va intra în seringă pe măsură ce retragi pistonul) şi apoi administrezi vaccinul. Această metodă este denumită vaccinare subcutanată (pe sub piele).
Unele vaccinuri pot fi de asemenea administrate intramuscular. Oricum, dacă ai de ales, metoda subcutanată descrisă mai sus este cea mai uşoară şi sigură pentru administrarea vaccinului.Nu-i greu deloc,doar putin curaj si incredere, ilimobilizezi si gata happy.Am folosit unlimbajmaitehnic, greaban inseamna regiunea dintre gat si spinare, adica aproape de membrele anterioare, chiar pe langa ii ies acele oase "de sub piele"care apartin primelor membre.
Te salut,
Adrian!