| Vikaa a întrebat:

Buna,stie cineva daca e vreo lege ce interzice petardele? Zilele astea au murit multe animalute si nimeni nu se sesizeaza D;

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Contraventiile si sanctiunile sunt prevazute de art. 38 din Legea 126/1995 privind regimul materiilor explozive.
-- Legea nr. 126/1995 privind regimul materiilor explozive
Text publicat în M.Of. al României. In vigoare de la 27.01. 1996
Formă aplicabilă de la 07 februarie 2011 până la 14 septembrie 2011, fiind înlocuită prin republicarea (r3) din Monitorul Oficial, Partea I nr. 177 din 12 martie 2014
Trebuie anuntat la @113 Politia animalelor.

45 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

și chiar dacă ar fi vreo lege crezi că s-ar respecta? în țara asta rar se respectă ceva
Eu știu că au voie să dea exclusiv de revelion și tot mai auzi și acum. Îmi amintesc acu câțiva ani când nu era legea și în perioada asta auzeai zilnic câteva zeci de petarde de îmi era și frică să merg pe stradă

| Vikaa explică (pentru Adry05):

Mai mult pruncii dau pe drumuri, dar mai sunt si oameni cu probleme cardiace, salbaticii astia nu se gandesc..In perioada asta multe animale au ajuns la veterinar, in special caini, altii au murit.

| Adry05 a răspuns (pentru Vikaa):

Știu, nici nu înțeleg ce naiba poate să-ți placă atât la ceva care face boom, ce creier să ai să te distreze așa ceva?

| cfrtobias a răspuns (pentru Adry05):

Odata pe an e odata si atunci va plangeti!

| Adry05 a răspuns (pentru cfrtobias):

Da pentru că nu pot să înțeleg ce vi se pare distractiv la ceva ce face boom

| cfrtobias a răspuns (pentru Adry05):

Te inteleg esti fata si tie frica laughing altfel e un fel de distractie mai neobisnuita ca nu se intampla zi de zi

| Adry05 a răspuns (pentru cfrtobias):

Nu mă distrează nici când stau în casă perfect în siguranță, deci nu e frica cauza, pur și simplu am mai mult creier să nu fiu distrată de un simplu bum-bum

| cfrtobias a răspuns (pentru Adry05):

Dupa tine nici nu ar trebui sa existe an noua tot in urma sa ramai happy esti o fata foarte nefericita!

| Adry05 a răspuns (pentru cfrtobias):

Da, pentru că exact asta înseamnă ce am zis rolling on the floor)

| cfrtobias a răspuns (pentru Adry05):

Daca ai fi de la Cluj personal de an nou langa casa ta as da vreo jumate ora cu petarzi(daca am) laughing

| Adry05 a răspuns (pentru cfrtobias):

N-aș fi acasă de revelion oricum happy

| cfrtobias a răspuns (pentru Adry05):

Atunci unde ai fi sa te rogi sa ai multe petarzi happy, cati ani ai 10?

| Adry05 a răspuns (pentru cfrtobias):

Fix, Cum m-ai ghicit? chiar n-ai ceva mai bun de făcut? că dialogul ăsta mă plictisește, replicile tale îs penibil de proaste și tragi niște concluzii de mă întreb dacă vorbim aceeași limbă, trebuie să fiu nepoliticioasă și să nu mai răspund ca să-mi dai odată pace?

| cfrtobias a răspuns (pentru Adry05):

Pai mai bine iti vedeai de treaba ta daca mie si altora le place sa folosim petarde si ne bucuram de asta tu din cauza la frica ta ai face legi la orice ce tie nu iti place

| Adry05 a răspuns (pentru cfrtobias):

Da mă că fix eu am băgat legea rolling on the floor)) ce să vezi, am dreptu să zic când nu-mi place ceva să zic, cum și tu te lauzi că-ți plac niște bum-bumuri de parcă ai avea cu ce să te lauzi. Și tu te-ai băgat aiurea, eu aveam un dialog cu ea, tu te-ai băgat aiurea în seamă, și măcar de aș scapă ușor de tine

| cfrtobias a răspuns (pentru Adry05):

Sper sa iti bubuie unde esti o ora incontinuu laughing AN NOU FERICIT!

| Adry05 a răspuns (pentru cfrtobias):

O atitudine care denotă extrem de multă maturitate, nici nu mă mai miră că-ți place așa ceva

| cfrtobias a răspuns (pentru Adry05):

Cu o atitunde cum ai tu ai sta inchisa in casa non stop laughing

| Adry05 a răspuns (pentru cfrtobias):

Fix, de aia numa în casă stau, noroc cu oameni ca tine că mai intru și eu în dialog cu alții, aș înnebuni fără tine, bine că exiști

| cfrtobias a răspuns (pentru Adry05):

Sa faci o inventie care sa nu puste deloc sa nu se auda si sa faca acelasi efect laughing poate exista oricum

| Vikaa explică (pentru cfrtobias):

Imi pasa mai mult de animale decat de unu ca tine, te-ai gandit ca poate sunt si oameni cu probleme cardiace? Astora ce va plac petardele, sa vi le bagati in c*r ca sa aveti senzatii tari pur romanesti.

| cfrtobias a răspuns (pentru Vikaa):

Pai la mine animalele nu mor atunci inseamna ca au si altceva animalele...

| cfrtobias a răspuns (pentru cfrtobias):

Https://www.petitieonline.com/......tificiilor asta am vazut pe Facebook pentru voi neaparat

| minrest a răspuns (pentru cfrtobias):

De ce ar trebui ca o data pe an ( nu ''odata'', caci nu a avut loc candva) sa se permita aruncarea de petarde? E o distractie infantila, stupida si nu ar trebui incurajata. Iar data aia cand aveti voie sa va ridicati poalele in cap nu a venit inca!

| minrest a răspuns (pentru cfrtobias):

Se spune ''petarde'', agramatule; se spune ''o data pe an", rau comunicantule; si multe alte expresii se spun altfel decat crezi tu, analfabetule functional.

| Vikaa explică (pentru minrest):

Macar sa si le bage in c*r, cel mai mult de suferit au necuvantatoarele. Zilele astea au venit la cabinetul tatalui meu peste 30 de caini cu traume si diferite probleme.Trebuie amenzi drastice.

| cfrtobias a răspuns (pentru minrest):

Dupa mine si petarzi e bine petarde poate iti place de femei rele happy

| cfrtobias a răspuns (pentru Vikaa):

Pai la mine an de an se folosesc si n-au nimic ale voastre cum au ceva? de la voi e ceva... ca si de tine in casa nu au nimic, doar nu le pune la cap sa puste

| anonim_4396 a răspuns (pentru cfrtobias):

Distracție de oameni retardați.

| Emma30555 a răspuns (pentru cfrtobias):

Animalele se sperie f tare de petarde doar ca ție nu ți a pasat sa afli asta. În plus pot fi periculoase dar iar nu ți dai seama. Te distrează probabil fiindcă ești adolescent și ți se pare ceva woau sa bubuie. Înțeleg sa ți placa artificiile dar faptul ca ceva face bum sau poc nu vad ce e distractiv.

| cfrtobias a răspuns (pentru Adry05):

Sunt bine animalele de acolo? cum ti-ai petrecut trecerea in anul nou?

| Dismally a răspuns:

Ce animalute au murit? Nu sunt interzise dar exista niste reguli care trebuie respectate: nu pot fi folosite intre orele 24:00 - 06:00; nu ai voie sa le folosesti la o distanta mai mica de 50 de metri de o cladire etc.

| Vikaa explică (pentru Dismally):

Au murit 4 caini pe ulita, puscau azi petardele, au murit de frica saracii.

| Dismally a răspuns (pentru Vikaa):

Poti anunta Politia daca crezi ca au murit din cauza petardelor.

| Vikaa explică (pentru Dismally):

O sa punem toti bani si o sa ne luam camere de luat vedere si vom suna si politia, cand vom afla cine le-a dat vom face si plangere.

| Dismally a răspuns (pentru Vikaa):

Pai aflarea vinovatilor este treaba politiei.

| cfrtobias a răspuns:

Pai care animale? muste? sau melci?

| Vikaa explică (pentru cfrtobias):

Caini si pisici.

| cfrtobias a răspuns (pentru Vikaa):

Eu nu cred ca mor asa usor animalele poate s-au batut sau cumva

| Vikaa explică (pentru cfrtobias):

S-a constatat la veterinar ca au facut infarct.

| cfrtobias a răspuns (pentru Vikaa):

Atunci la Chisinau is animale slabe...

| TheGentleman a răspuns:

Problema fobiei câinilor de petarde se poate rezolva simplu: Prin dresaj. De exemplu, câinii de vânătoare nu se sperie deloc de explozie. Dar na...

| Luca77777777 a răspuns:

Legea nr.126/1995 privind regimul materialelor explozive:se interzice autorizarea producerii, preparării, experimentării, deținerii sau depozitarii materialelor explozive in clădiri cu locuințe.

| Cosmin273 a răspuns:

Da sunt interzise, dar in seara de revelion iti este permis sa folosesti articole pilotehnice din cstegoria F1, la o distanta mai mare de 150m de cea mai apropiata locuinta, dar peterdele clasice sunt ilegale