| Mega30 a întrebat:

Care lege spune ca petardele pot fi folosite doar in zilele de sarbatori?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Petardele sunt interzise tot anul, nici o lege nu permite folosirea in zilele de sarbatori.

| Violleta2022 a răspuns:

Petardele sunt total interzise prin lege, ducand la dosar penal si posibil puscarie.

Sunt permise doar artifiicle, niciodata petardele.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru Mega30):

Nu stiu cine rade si-si bate joc de tine, dar nu exista legi in romanuia care sa ia pauze in zilele de sarbatoare!
Legile tarii asteia nu se opresc in zilele de sarbatori, sa ne lase sa facem ilegalitati ci odata aprobate se aplica tot timpul, indiferent ca-i zi, noapte, ziua, weekend, sarbatoarea sau nu.

| Violleta2022 a răspuns:

"Artificiile și petardele te pot băga la pușcărie
Constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă orice operaţiuni cu articole pirotehnice efectuate fără drept. Aceeași pedeapsă este prevăzută pentru comercializarea articolelor pirotehnice din categoriile 1 şi P1 către persoane care nu au împlinit vârsta de 18 ani, dar și comercializarea către publicul larg a articolelor pirotehnice destinate a fi utilizate de către pirotehnicieni.

Sancţiunile contravenţionale cu amendă pot fi aplicate şi persoanelor juridice. În cazul persoanelor juridice, limitele minime şi maxime ale amenzilor se majorează cu 100%. Pentru tulburarea liniștii și ordinii publice prin folosirea necorespunzătoare scopului declarat a articolelor pirotehnice din categoria P1 și nu numai, se vor aplica sancțiunile contravenționale prevăzute în Legea nr. 61 din 1991 pentru sancţionarea faptelor de încălcare a unor norme de convieţuire social, a ordinii şi liniştii publice."

Aici ai legea:
https://lege5.ro/......-explozive

https://adevarul.ro/......66946.html

https://adevarul.ro/......14207.html

| ReddY25 a răspuns:

Mi se pare că ai dezvoltat un fel de piromaniehappy

Răspuns utilizator avertizat
| Xox0 a răspuns:

Hahaha laughing)
No offence, dar ai dat de petarde anul asta sau care-i? Stai calm, n-o sa intri in bucluc.
Legea nu prea se aplica cu strictete, dar da, numai in PERIOADA sarbatorilor le folosesti.

| Celestina003 a răspuns:

Niciuna