| Mara116 a întrebat:

Stie vineva de la ce varsta pot sa iau un pui de caine de langa mama sa (adica sa il adopt)?
Am auzit ca de la trei saptamani de la cineva, alta persoana mi-a spus ca de la 6, altii de la 7/8.
Voi ce spuneti?

Răspuns Câştigător
| Eminentturd a răspuns:

Perioada ideala pentru a adopta un catel este cea cuprinsa intre 8 si 14 saptamani, desi se spune ca pot fi adoptati chiar din a treia zi de viata. Bineinteles ca acestia pot fi adoptati si mai repede de 8 saptamani, insa va fi necesar ca dumneavoastra sa compensati lipsa mamei.

| Mara116 explică (pentru Eminentturd):

Multumesc mult pentru sfat, o sa imi foloseasca

7 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Veterinarii spun ca la 2 luni. In afara de problema cu mancarea este f important sa fie langa fratii si mama lui pentru ca invata niste lucruri importante de la ei. Tocmai am unul de 10 luni si am avut problema asta cand l-am luat.

| BeautifulSunflower a răspuns:

Catelusii pot manca singuri de la 4 saptamani, tu trebuie sa il iei in momentul in care stie sa manance singur 100%, asta se intampla pe la 5 saptamani, si sa stii ca este bine sa il iei de la 5 saptamani ca sa il imunizeze cat mai mult laptele mamei! Nu fa greseala sa il iei de la 3 saptamani! Mie mi a adus cineva un catel de 3 saptamani (Nu il rugasem sa faca asa ceva) si a trebuit sa il hranesc cu biberonul si pana la urma a murit dupa 3 zile. Daca e de rasa mica poti sa il iei chiar si de la 7 saptamani, daca e de rasa mare e bine sa il iei de la 5, ca sa nu te trezesti ca el o sa te muste, urasca pentru ca s a obisnuit cu familia lui cea veche.

| Mara116 explică (pentru BeautifulSunflower):

Multumesc mult pentru raspuns

| BeautifulSunflower a răspuns:

Eu mi am luat un shih tzu acum 3 luni, de la 5 saptamani si nu a plans dupa mama lui.

| ANONYMUCosmin a răspuns:

Mara ia un catel de la o luna si ceva cand poate manca

| Mara116 explică (pentru ANONYMUCosmin):

Multumesc pentru raspuns