| Loredana_Maria_2000 a întrebat:

Stiti cumva daca o catea(bichon havanez) ia pui la 9 luni,tot cu un bichon havanez si fata la un an, pui pot muri?

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Deci, daca imperechezi o catea de 9 luni, nu prea este recomandat, mai ales daca este prima data cand intra in calduri ( prima data se poate ca ea sa nu fie fertila, dar nu e musai asta) deoarece organismul ei nu este maturizat atat de mult si pot aparea complicatii la nastere, dar si in timpul nasterii ( se poate sa nu aibe cum sa ii fete sau cum ai spus tu, poate ca puii sa fie morti), de aceea este recomandat ca prima monta ( prima imperechere) sa fie dupa 1 an jumatate- 2 ani.
Ca sa iti dau un exemplu mai real, un copil de 12-13 ani care ramane insarcinata, din cauza ca organismul sau nu este matur, pot aparea complicatii si in timpul dar si dupa nastere.

| Loredana_Maria_2000 explică (pentru LaLaura):

Multumesc,o sa o dau la un an jumate atunci.

| LaLaura a răspuns (pentru Loredana_Maria_2000):

Nu ai pentru ce, si eu iti multumesc.