| Betty_9264 a întrebat:

Acum 3 saptamani catelusa mea Bichon a fatat 5 pui.
Totul e bine,dar un catelus nu prea merge crying(, picioarele din spate...ea incearca sa mearga dar nu are deloc stabilitate.
Ceilalti catelusi merg foarte bine....nu au nici o treaba.
Si ea e vesela se musca cu fratii ei, dar nu stiu de ce nu prea poate sa mearga cu picioarele din spate...a, si inca ceva ea este cam grasa...e cea mai mare dintre toti fratii ei.
Ce spuneti de la ce are asa ceva?
Ce ar trebui sa fac?
Sau sa mai astept pana mai creste? crying(((((
Astept raspuns.
Dau funda! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| VladPetcu a răspuns:

Acelasi lucru l-a patit si unchiul meu numai ca cu 7 pui. Este mai gras un pic si nu il pot sustine piciorusele sale incearca sa-l ajuti sa mearga. Incet incet cand va creste nu va mai avea nicio problema.Deoarece i se vor dezvolta muschii.
Funda?

6 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Puii de catei mici se baloneaza din cauza viermilor intestinali. De aceia ti se pare mai grasut. Acestia ii mănânca stomacul, ficatul si poate muri. Du-l automat la medic, acum, nu mai tarziu, sa-i dea pe gat niste antiparazitar, lichid. Altfel moare. Piciorusele incearca sa i le masezi foarte, dar foarte usor, tot timpul, nu doar cand iti aduci aminte. Du-l automat la medic. Costa 5-7 lei antiparazitarul intern.

| VladPetcu a răspuns:

Nu fa faza cu prenandezullaughinglaughinglaughing desi cred ca ai destula minte sa te prinzi ca e o gluma. Dar totusi am vrut sa te avertizez ca dupa aia chiar o sa regretiwinking

| Charmant a răspuns:

Nu cred ca o fi nimic grav daca e mai mare.Mergi cu ea la veterinar ca sa nu sufere prea mult catelusa.Se poate ca ea sa Fie prea mare iar picioarele sa nu suporte greutatea.
Alta posibilitate ar fi sa nu aiba picioarele din spate dezvoltate.

Sper ca te-am ajutat!

| melissaandra a răspuns:

Pai asteapta sa vezi daca isi revine, daca nu duo la veterinar deoarece el stie cel mai bine.bafta, dai funda?

| Anneshht a răspuns:

Bunaaaa! Si eu am un catelus Bichon Frise, dar al meu are 8 ani, este talie medie. Catelusa ar putea avea lipsa de calciu in labute. Nu mai sta pe ganduri, du-te cu ea la un veterinar. Vecinul meu are o catelusa tot bichon, si nu poate merge deloc, are labutele parca ar fi din bureti... A dus-o prea tarziu la medic. Un sfat: Sa nu fi de acord cu nici o interventie asupra catelusei, nici macar cu medicamente, pana cand nu i se fac analize si o radiografie. Revin la catelul meu. Are Listezis, adica ciocuri pe coloana, ceea ce inseamna ca are coloana praf. Anul trecut, nu putea sa mearga mai deloc, schelalaia de ne auzeau vecinii din blocul de vizavi. Doctora lui, care vine mereu acasa sa il tunda si sa ii faca injectii atunci cand este bolnav, ne-a spus ca Lucky, catelul meu are nevoie de o coloana noua, deci trebuie eutanasiat, nu mai traieste mult. Eu nu am facut asta, am mers cu el la FAcultatea de medicina veterinara, unde iti recomand sa nu te duci, pentru ca este un loc de ca**at;) unde platesti niste bani degeaba, ca pe doctorii aia ii doare in fund de bietele animale. Asa ca am plecat de acolo si am cautat pe internet clinici particulare. (am uitat sa precizez ca eu sunt din Bucuresti). In urma cautarilor disperate, am gasit o clinica in cele din urma, cu un doctor minunat, care in 6 luni mi-a pus cainele pe picioare, adica din decembrie 2011, Lucky nu a mai avut nimic. Suntem in luna iulie si nu a mai avut nevoie nici macar de o pastiluta pentru dureri. POate povestea mea cam lunga te-a plictisit, insa in acelasi timp poate te-a convins sa vi la aceasta clinica. Acesta este site-ul http://www.promedica-vet.ro/ este in Bucuresti, pe la timpuri noi, aproape de Liceul Gheorghe Sincai. Sper ca ti-am fost de ajutor. Insanatosire grabnica micutei:* Toate cele bune.

| NBDX a răspuns:

Asa am patit si eu cu un catelus si i-am masat frecvent piciorusele si in timp si-a revenit....cand o sa mai creasca putin o sa isi revina...ii poti face si un calciu ca sa il intareasca!:*:*:*