| joghu22 a întrebat:

Am o cățelușa Bichon Havanez (2 ani jumate) de talie mică. Și am o problema.
Ea este in călduri și i-am adus un cățeluș, ca sa poată face cățeluși.
Lizzie, cățelușa mea, nu accepta masculul. Pur și simplu, când a venit masculul la ea, nu l-a lăsat deloc sa își facă "treaba" ci fugea de el, de asemenea, nici când am dus-o pe ea la mascul. Ce se întâmpla? De ce nu vrea sa îl accepte?

3 răspunsuri:
| Raven a răspuns:

Dacă e în faza de început a căldurilor, primele 4-5 zile, cățeaua nu acceptă niciun mascul, chiar dacă ei sunt foarte interesați de ea. De-abia în faza a doua e dornică. Perioada optimă de montă este între zilele 9 şi 15 de la începutul căldurilor.

| Simpatic a răspuns:

Este badaran probabil si nu exista chimie intre ei. Mai cauta si alti parteneri de dating.

| Anna0111 a răspuns:

De obicei femelele sunt sălbatice când vine vorba de împerechere, adica se lasa mai greu. Ei trebuie ținuți mai mult impreuna, pana când femela se lasa bătută și trec la acțiune. Și nu uita ca femelele ar trebui castrate după ce ar face de vreo 2-3 ori cățeluși pentru a nu face cancer sau alte boli, sunt sensibile.