| DianaDia1237 a întrebat:

Am 14 ani și aș vrea din răsputeri să am un câine bichon maltez. Îi ador. Aș vrea să știu, dacă, după ce îi fac vaccinul am voie să îl las afară în cușcă, căci tata nu vrea animale în casă, nici măcar pisici. Poate îl conving, dar vreau să știu dacă lasă păr, de câte ori trebuie să îl plimb, și ce mâncare e cea mai bună. Aveți o idee cum aș putea să îl conving? Cel mai probabil o să primesc cadou un bichon, dar mă interesează întreținerea unui astfel de câine.

Răspuns Câştigător
| Marceltst a răspuns:

Salut! O sa iti raspund din proprie experienta despre ingrijirea unui Bichon Maltez. Daca locuiesti la bloc, trebuie sa il scoti la plimbare de cel putin 2 ori pe zi pentru a-si face nevoile personale si sa se plimbe. Daca locuiesti la curte Il poti lasa prin curte in loc sa il plimbi, dar mentionez ca nu este un caine de curte (Poate raci rapid sau sa ia paraziti precum capuse). Chiar daca lacuiesti la curte iti recomand sa il scoti de 3 ori pe zi la plimbare pentru a mai vedea locuri noi si a nu se plictisi. La rasa Bichon Maltez 50% din caini nu mananca granule, asa ca trebuie sa le dai mancare umeda sau mancare de oamenoi (Asta nu e o problema foarte mare).
O sa iti las niste lincuri cu mancare in functie de varsta:

0-12 luni: http://www.emag.ro/......D42M9BBBM/

12 luni + : http://www.emag.ro/......D52M9BBBM/

Astea sunt mai scumpe si de calitate pentru ca sunt de la Royal Canin, dar poti gasi mai ieftine de la alte firme sau poti cumpara varsate in functie de ce ii va place cainelui.
Daca il pieptani moderat nu va lasa par. Exista anumite shampoane pentru caini care ii ajuta in anumite privinte precum (Pastrarea parului alb, caderea parului...). Trebuie sa stii ca acesta rasa de caini are nevoie de foarte multa atentie. Eu te sfatuiesc sa nu il ti in curte noaptea sau cand ploua. Il poti tine vara. Sper ca ti.am fost de ajutor cu acest raspuns. Iti urez o zi buna si sa primesti cainele...

2 răspunsuri:
| Clorox a răspuns:

Crezi ca o sa fii in stare sa ai grija de el?

Răspuns utilizator avertizat