| cυρcαкє a întrebat:

Help! Parintii mei nu vor sa imi cumpere un catel. Ce as putea face sa ii conving avand in vedere ca eu stau la bloc? Eu as vrea sa imi cumpar un Bichon Maltez. Si mai am o intrebare : De cate ori pe zi ar trebui sa-l plimb, cam pe la ce ora? Eu voi merge la scoala, iar parintii mei nu vor sa se implice.

Va rog ajutati-ma, chiar vreau un caine! stiu ca va trebui sa fiu foarte responsabila. Dau fundita + vot!

Răspuns Câştigător
| Nayuky a răspuns:

Dimineata devreme si seara.dar am citit ca un pui mic de 2 luni poate sa tina doar 3 ore. daca face in casa si tu nu esti acolo sa cureti vor curata ei, daca nu de alta de miros macar.Si din moment ce au dat bani pe el nu cred ca il vor da.Ii va lua un timp sa se obisnuiasaca sa nu faca afara dar nu foarte mult.Si dupa daca ii dai jucarii sa nu rontaie alte lucruri de prin casa va fi totul ok.Si eu vreau un bichon maltese, sunt adorabili^.^^.^Cat despre convins. spune-le ca asta vrei de ziua ta si nimic altceva, incapataneaza-te..asa am facut si eu si pana la urma am reusit, dar mai am putin de asteptat pana sa il primesc.Batei la cap, scoade pe internet informatii despre bichoni maltez si aft-i un dosar.Iti spun ce mai trebuie sa scrii pe langa in dosar, ca doar m-am documentat si pentru mine ni mi-am scris pe foi:
1)Origen sau Hill's este cea mai buna hrana.De preferat origen.Nu-i da pedigree este nesanatoasa pentru el cu toate ca nu asta spun ei la televizor.
2)cand e mic sa ia samponpentru pui.dar pana la 3 luni sa nu il speli cu sampon. Exista la pet shop un spary cu care sa il cureti in intregime si e facut special pentru pui parca.
3)Ar fi bine sa aiba o zgarda de piele ca sa nu il jeneze.
4)Fara plimbari pana la varsta 2-3/4-5 luni..pana nu are toate vaccinurile facute..intreaba veterinarul cand ai voie sa il pui pe jos afara, si sa il plimbi.
5)Nu are voie carne de porc, si ciocolata, parca nici cartofi, pentru alte chesti cere nu are voie sa le manance intreaba veterinarul si in legatura cu cartofii sa il intrebi.
Sa nu iei de pe urmatoarele canise si siteuri:
Canisa Kris
Canisa Mitoi
Firma Happy Pets
Canisa Fontana
Canisa Cutu-Cutu
www.happypet.ro aste e de la Mihaela Rolea
Canisa Caini de Rasa
Canisa Dog Kennel
Canisa Radavit
www.caini-ham.com
Canisa Royal
Canisa Fulger
Canisa Athos-land
Canisa Premimum
Canisa Hidalogs Spirit
Canisa Royal-pet
Canisa Faraon
Canisa Ham-Ham
Canisa Primopet
si astea sunt doar despre care am citit ca nu sunt bune pe un singur site
Ce trebuie sa stii acnd iti iei un caine[Asta am gasit-o pe acelasi site a spus o fata chestia asta]
1)Nu cumpara un caine fara sa primesti siguranta ca este ceea ce crezi.i-al pe cel care vrea sa iti vanda la veterinar s primesti confirmarea a e bichon, ca e sanatos, ca vaccinurile sunt valabile si ca are varsta pe care vanzatorul ti-o supune.
2)Pedigreeul costa 55 de lei nu mai mult. Uite aici poti verifica..eunu am intrat dar apus fata aia siteul:
http://www.ach.ro/tarife.html
3)Sa iei catei cu varsta intre 8 si 12 sapta mani.cel putin 8 saptamani trebuie sa aiba.
4)Vaccinurile trebuie sa aiba:serie, numar si stampila.
5)Ar fi indicat sa vezi parintii puiului, conditile in care a crescut, mediul, hrana, atitudinesi stare de spirit.
Puii trebuie sa fie din Romania, verifica acest lucru si cere informatii pana ii zapacesti.
6)Sa compari poza cu puiul primit.
7)Verifica online comentarii, forumuri, pentru fiecare canisa/persoana fizica/site de la care vrei sa iti iei un caine. Observa data postarii si nummarul de anunturi.
8)Nu cumpara de la anunturi de genul:
,, pui intre 8-12, 7-9, 8-10 saptamani"
,, cu si fara pedigree",, medic veterinar vinde",, cu pedigree tip A".
Acestea sunt anunturi de la firme care aduc pui din alta tara la comanda[bolnavi, amestec de rase]
DACA AI CEL MAI MIC DUBIU NU CUMPARA!

Adauga astea a dosar si cicalestei..aratale ca esti documentata si ca tu chiar iti doresti, arata-le poze videoclipuri cu bichoni maltez etc..bafta.Sa imi spui daca ti-a mers te rog^.^^.^

13 răspunsuri:
| Maariiaa a răspuns:

Bună. Și eu îmi doream un cățel până, după lungi discuții și rugăminți mi s-a adus unul, chiar un bichon. Era foarte pretențios la mâncare și era foarte greu să mă ocup și de el printre temele și activitățile de la școală. Mă descurcam dar nu aveam nici un ajutor. Făcea mizerie. Depinde de fiecare câine, în mod normal de trei ori pe zi dar sunt câini care au nevoie de mai multe ieșiri, bineînțeles depinde și de cantitatea și calitatea mâncării. Dacă îți iei un cățel cere sfatul și unui veterinar pentru că la urma urmei o să trebuiască să îl duci acolo. Eu îți urez succes. :*

| ReadAllAboutMe a răspuns:

Pai... spune-le ca vei fi foarte responsabila si vei avea grija de el.happy
Si l-ai putea plimba oricand vrea el. cam pe la 5, 6 spun eu. Poti sa il plimbi cam de 2 ori pe zi. sau depinde cat de ocupata esti.
Iar daca esti la scoala... nu cred ca ai cum.laughing
Ai grija de el! Bafta:*

| adelinna21 a răspuns:

Un bichon este o alegere buna.trebuie doar sa il tunzi vara pentru ca este cald.de plimbat trebuie sa il inveti de mic un program. poti sa il scoti dimineata inainte de scoala.sunt de ajuns si 10 minute cat sa isi faca nevoile.si seara poti sa stai mai mult cu el.le poti cere parintilor tai o perioada de timp ca proba.sa vada ca te descuri cu catelul.sau poti sa iti iei si alta rasa.ca poate nu iti ia din cauza ca este cam scump.dar trebuie at cand e mic.in primele 6 luni cand e junior sa ii iei mancare de la royal canin, purina sau acana.sunt un pic mai scumpe dar necesare in dezvoltarea catelusului.si sa il inveti de mic sa manace mancare gatita unde inmoi putina paine.

| adelinna21 a răspuns:

Aa si am uitat sa te intreb dar nu vreau s apar indiscreta.ce varsta ai? ca poate din cauza varstei nu vor sa iti ia un catel pentru ca cred ca nu esti destul de mare ca sa fi responsabila de el.

| qAndrada a răspuns:

Daca vrei sa iti convingi parintii sa te lase cu catel trebuie sa le spui ca :
- faci curat dupa el
- ii dai tu sa manance
- il duci afara si nu o sa faca in casa
- ai grija sa nu faca mizerie
- dupa plimbare il cureti pe labute
Si daca chiar nu vor le spui macar sa iti dea o sansa. sau poti sa imprumuti un caine de la o prietena ca sa vada ca te descurci.

Iar cu plimbatul... depinde, cand e mic trebuie sa il duci mai mult afara.

| IlincaMaria a răspuns:

Pai, daca nu ai timp de el, trebuie sa ii gasesti un prieten pe timpul scolii. Daca inca un prieten de'al tau are un catel, poti sa ii imprietenesti, si daca are timp sa ii tina pe amandoi cand tu esti la scoala. Si cand ea este ocupata si tu poti sa il iei pe al ei. Cat despre plimbat, are nevoie de vreo 2 plimbari pe zi. Catelul este o foarte mare responsabilitate si daca ei nu te vor sprijini va trebu sa luti singura oentru un frumos micut dragut catelus. Merita sa te sacrifici pentru o vietisoara.

| naitza a răspuns:

Pai ei bine fa-ti tu singura rost de bani.Parinti tai o sa te lase doar daca strangi ti bani si daca le arati cal poti tine.Trebuie sa iti scoti cainele la plimpare de prima oara la12 apoi pe la 3 sau 4 si daca vrei tu il mai scoti seara. Sper ca te-am ajutat.

| adelinna21 a răspuns (pentru naitza):

Poti scoate cainele la 12 sau 3 4 cum zici tu in sezonul racoros. daca il scoti pe cladurile astea imbolnavesti cainele.e ca si cum ai scoate un copil.

| naitza a răspuns:

Pai adelinna are dreptate scotel seara mai pe racore

| Luca74744 a răspuns:

Pai tu te-ai gandit ca poate parintii tai nu au aceasta posibilitate?
Oricum si la 12 noaptea trebuie sa il plimbi daca vrea sa-si faca nevoile.
Lasa mult par trebuie sa fi foarte responsabila sa ai mult timp liber.

| ILoveDOGSsoMUCH a răspuns:

Spune-le ca esti responsabil, si te vei ocupa de el. Macar in primele 5 luni, sa ai grija doar tu de el, dupa mai ceri ajutorul! La mine a mers, tinand cont ca inainte nu ma lasau nici pe departe cu un caine in casa. Acum sunt de acord cu mine! In mai imi voi lua un Beagle adorabil. Bine, nu am venit aici sa ma laud, sa te ajut. Deci spune-le ca:
- Vei fi responsabil
- Il vei ingriji
- Il vei scoate afara
- Strange bani pentru caine, sau adopta-l, nu te ruga de ei sa ti-l cumpere
- Cumpara-i din banii tai accesoriile necesare
Sper ca te-am ajutat!

| monicaanas1983 a răspuns:

Luca74744 sa stii ca toate rasele de bichon maltez, frise si havanez nu lasa par sa stii ca e o buna alegere cu bichonul stiu ca sunt jucausi se imprietenesc repede cu tine si sunt animale de companie care pot sta intr-un apartament.Multa bafta!

| Belous_Miroslav_1955 a răspuns:

Dar ce ziceti de rasa Beagle?