| Robert_George_2001 a întrebat:

Help! Parintii mei nu vor sa imi cumpere un catel. Ce as putea face sa ii conving avand in vedere ca eu stau la bloc? Eu as vrea sa imi cumpar un Bichon Maltez. Si mai am o intrebare : De cate ori pe zi ar trebui sa-l plimb, cam pe la ce ora? Eu voi merge la scoala, iar parintii mei nu vor sa se implice.

Va rog ajutati-ma, chiar vreau un caine! stiu ca va trebui sa fiu foarte responsabil. Dau fundita + vot!

8 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Robert, sora mea a dat pe un Bichon Maltez 700 de lei acum 10 ani.Banuesc ca preturile au crescut de atunci.La asta se adauga vaccinurile,plata veterinarului, sterilizarile,hrana...
La inceput,pana se invata sa faca afara, va face in casa peste tot, asa ca va trebui sa strangi dupa el.
Catelul trebuie scos afara de cel putin de trei ori pe zi, dimineata inainte de a merge la scoala, la pranz dupa ce ce vii de la scoala si seara, la culcare.Nu exista ore fixe de scos afara, tu faci programul, dar a fi bine sa il scoti la acelasi ore.Pe orice vreme, cainele trebuie scos la plimbare si sa-si faca nevoile.
Bine ar fi, daca parintii tai iti permit sa iti iei catelul intr-o vacanta, pentru ca fiind mic, va plange si va trebui sa stai cu el.Si bineinteles va trebui sa renunti la iesirile cu prietenii.
Ca sa-ti convingi parintii fii si tu mai responsabil.Fa curat macar la tine in camera, iti oferi ajutorul la mici cumparuri, sau la bucatarie.
Daca ai un fratior/ surioara mai mic/a le spui ca poti sa stai, sa te joci, sa il hranesti...

| Alicezzz a răspuns:

Totul depinde de tine daca iti vei convinge parinti, le poti spune ca iti asumi responsabilitatea dea a avea grija de el, sa il plimbi de 2-3 ori pe zi pentru a putea sa isi faca nevoile afara, desigur ca trebuie sa te implici sa il educi cat este mic si sa il inveti sa nu faca in casa, sa nu latre aiurea ca deranjeaza vecinii, sa te ocupi de ingrijirea lui cu spålatul, uscatul, periatu si taierea gherutelor, mersul la vaccinuri si deparazitare. Un catel nu este o jucarie pe care o folosesti si cand te plictisesti o arunci! Si mai conteaza si varsta ta, ca daca ai 10- 11-12 ani posibil de aceea parintii nu doresc. Dar poti incerca sa'i convingi discutand cu ei si le poti spune ca iti doresti un catel prieten si ca iti asumi toate aceste obligati daca crezi ca poti!

| NoFeelings a răspuns:

În primul rând vreau să îți spun părerea mea : e super amuzant să vezi un băiat (viitor bărbat, când câinele va avea 5 ani presupun că tu vei avea cam 17, deci imagineaza-ti ca tu vei fi cu bichonul în zgarda roz placata cu numele "Pufita"(să zicem), și altul cu pitbull-ul în zgarda de forță)

În fine, hai că trecem la subiect : convinge-i să luați prima un câine în Foster, de preferat un pui(dacă ai intenția să il păstrezi ), să vadă cât e de ușor și minunat sa ai un câine, și după, dacă nu o sa va îndrăgostiți de cel luat în Foster, luați un bichon (Doamne, macar un beagle)

| Ada78 a răspuns:

Stiu cum te simti si eu am aceeasi problema.Va trebuii sa ai un animal mic mai intai ca parintii sa vada ca esti responsabil cu el. Apoi cand moare (si nu mai ai nici un animal in apartament, va trebuii sa renunti la orele suplimentaresuplimentare pentru a nu spune parintii tai ca nu vei avea timp sa-l plimbi abia apoi sa ceri un caine.Baftă! happy

| Tig22 a răspuns:

Ce dragut laughing Un catel implica o responsabilitate, nu este un obiect, are propriile sale nevoi. Incearca mai mult metode, fa o pe suparatullaughingidk, bate apropo uri 'vai, mama colegei mele de banca i-a cumparat Mariei un catel asa frumosss', uita te pe net cand sunt ei pe langa tine doar la imagini cu,,, catei laughing Pana la urma vor ceda, sau pur si simplu pune piciorul in prag si spune le ca poti avea si tu grija de un catelus. Il poti scoate afara la ce ore vrei tu, dar mai bine il scoti atunci cand observi ca devine agitat happy

| InimioaraTePupă a răspuns:

Http://www.infodogs.co.uk/dog-breeds/breed/bichon-maltese
verifica daca mai vrei sau nu caine la bloc?
mai bine strange bani sa iei o casa si va mutati si poate ca o sa te lase cu un caine doi.

| ana090182 a răspuns:

Pai spune-le ca vrei sa ai un catel, ia note bune la scoala, fa curat...ei bine, la bine a mers, dupa 7 ani am reusit sa-i conving, voi avea un cavalier king charles spaniel.
de 3 ori, noaptea nu, daca ii dai noaptea sa bea apa sau mancare, trebuie dupa 10-30 de minute sa-l duci afara.
Eu as zice:
Dimineata:te trezesti la 6:30, pana la 7 te imbraci, ii dai de mancare si apa cainelui.
Amiaza:pe la 11:30-13:30(depinde cand vi de la scoala)
Seara:16:30,17:30:18:30,alegi tu o ora.
Daca iti cumperi bichon dorit,nu-i da oase,Pedigree,Royal Canin sau Chappy! DA-I PURINA PRO PLAN,ACANA,HILSS.
Trebuie sa aiba jucariile lui, sa aiba toate vaccinurile, doar dupa ce termina schema vaccinarii poti merge cu el afara.
Sper ca te-am ajutat!
Pa, pa, succes si sper sa ai catel!

| Boxz a răspuns:

Buna! Am 12. Si eu am un câine Bichon la fel.E mic are 4 luni! Crede ma e ff greu! Face caca peste tot pipi nu mai zic! Încearcă sa stai cu părinții de vorba, sa le explici tot.Stiu e ff greu.Va trebui sa le faci vaccin imediat deparazitari crede ma bani si altele.Incearca sa introduci cuv frumoase in vorbirea ta cu părinții. Faci un târg cu ei :vei spală vase etc etc treburi.Si daca le faci il vei primi. Doar un târg.Eu zic sa nu l plimb încă daca e mic poate il mai lași intr-o grădina sau cv daca il vei primi învață l sa facă pipi pe scara blocului. Exista pamperși pentru câini la farmacii veterinare sau la Kaufland la departamentul pentru câini. Daca mai vr sfaturi te rog da mini funda '! Cu plăcere sper sa l Primești.