| AlexAL275 a întrebat:

Am 15 ani și aș vrea ca în vara asta să-mi iau un husky. Eu stau la casă și sunt și aproape de parc, nu cred că există vreo problemă cu plimbarea câinelui. Până acum nu am mai avut un câine și aș vrea unul mult de tot. Mama nu prea este de acord cu câinele deoarece ea crede că nu o să am grijă de el și nici în casă nu l-ar vrea deoarece își face nevoile și lasă păr. Nu știu nici ce cheltuieli trebuie făcute pentru îngrijirea câinelui dar eu tot îmi doresc unul. Ce părere aveți?

4 răspunsuri:
| JustaLittle a răspuns:

Buna! Eu nu te pot opri sa iti cumperi un husky. Stiu ca sunt niste caini foarte frumosi si draguti, insa implica costuri destul de mari. Ceea ce sugerez eu tuturor celor care vor sa aiba un caine iubitor alaturi de ei si care pot face asta: adopta un caine fara stapan de pe strada sau de la un adapost. La cel de pe strada costurile vor fi destul de mici daca e cat de cat sanatos: mancare uscata/umeda din supermaket/petshop, vaccinuri esentiale, carnet de sanatate si cip. Daca il iei de la un adapost, cel mai probabil e deja deparazitat, vaccinat etc si va trebui sa platesti o suma modica pentru adoptie (care acopera costurile vaccinarii, deparazitarii, sterilizarii dupa caz). Avantajele adoptarii unui caine sunt foarte multe: cainii de rasa mixta au in general rezistenta mult mai buna la boli, se adapteaza foarte bine si la mediul de afara ( poti sa-i pui o cusca buna afara cu culcus si-ti rezista tot anul, chiar si iarna daca e un caine mai blanos) si ai de unde alege caini superbi, crede-ma. Sunt sigura ca la adapostul din orasul tau gasesti cel putin 5 caini care seamana cu rasa husky insa sunt mai putin pretentiosi la ingrijire. In plus, salvezi o viata, o faci mai buna. Da nu schimbi lumea daca tu adopti in loc sa cumperi unul de rasa pura, dar te asigur ca schimbi lumea acelui caine adoptat, poti fi sansa vietii lui. Ai de unde alege si din privinta varstei: de la cateva luni la cativa ani. Ai sansa chiar sa gasesti un caine de rasa in adaposturi, abandonat de familia care s-a plictisit de el. Fa o fapta buna si daca vrei un caine, adopta unul de la un adapost sau de pe strada! Daca te ingrijorezi in privinta aspectului, iti spun din proprie experienta ca daca ai grija de un caine sa fie hranit bine si indeajuns + baie si periat, e superb. Superb. In plus, iti poti convinge parintii mai usor: le aduci argumentul ca sa adopti un caine de la adapost e mai ieftin, ca faci o fapta buna etc. In privinta dresajului, si cainii adoptati de pe strada sau adaposturi invata repede si sunt foarte iubitori. Bafta!

| CristinaAlexandra879 a răspuns:

Pai prima data trebuie vaccinat și îngrijit.Este un câine foarte special dar vara are nevoie sa se racoreasca. Iar iarna pentru el este anotimpul lui preferat! Pai dacă ai spațiu, îl îngrijești, vaccinezi etc nu o sa ai probleme! Dar în legatura cu blana lui, daca nu este periata la timp atunci va lăsa par! Și eu am vrut un câine husky dar părinți mei prefera bichon!?

| AlexAL275 explică (pentru JustaLittle):

Am mai avut câini luați de pe stradă dar mi-au murit. Îmi amintesc că atunci când eram mai mic luam toți cățeii aruncați de către stăpânii lor, deoarece erau foarte drăguți si îmi părea rău de ei și îi duceam într-o încăpere care servea mai demult ca bucătărie. Părinților și cu bunicului nu prea le pica bine atunci când îi găseau, mă obligau sa-i duc de unde i-am luat. Am avut mulți câini luați de pe stradă dar aș vrea ca acum să-mi iau un câine frumos de rasă

| JustaLittle a răspuns (pentru AlexAL275):

Cauta in adaposturi un caine frumos! Sigur vei gasi