| AlexAL275 a întrebat:

Am cumpărat un sac de 12 kg de bobițe pentru cățelușa mea. Nu am văzut că este pentru câini care au deja 25 de kg. Ea are 5 luni și cam 11 kg. Pe spate scrie că cei care sunt între 18-24 de săptămâni și au între 25-45 se dau câte 250 de grame pe zi. Eu cât să-i dau? L-am început de acum 9 zile și îi dau de 3 ori pe zi și îi dau mai mult, cam 2 mâini. Se consumă repede, sunt bobițe mari de la brit care. Ele normal se amestecă cu altă mâncare sau se dau așa fără nimic?

11 răspunsuri:
| Eugen80 a răspuns:

Se dau fara nimic, dar sunt prea mari pentru ea si o sa se chinuie. Daca nu poti sa le dai altcuiva, ia bobite de care ii trebuie iei si printre ele, mai bagi si din cele mari.

| AlexMh a răspuns:

Ii dai mult de 3 ori pe zi. De doua ori maxim, altfel va deveni supraponderala, mai ales in perioada asta in care probabil nu face miscare suficienta afara. Pai daca la 25 kg se da 250 de grame, la 11 kg se dau X grame. Regula de 3 simpla, 110 Grame.

| AlexAL275 explică (pentru AlexMh):

Nu zic că nu e bine, dar dacă n-are 25 de kg, n-ar trebui să-i dau mai mult?

| AlexAL275 explică (pentru Eugen80):

N-are ea treabă, le mănâncă și așa.

| AlexMh a răspuns (pentru AlexAL275):

Esti constient ce ai scris nu? E ca si cum dai carne de porc la un copil de 2 ani... Devine obez, nu ii proceseaza stomacul si organismul mancarea cum trebuie, sunt alte nivele de vitamine si minerale. Nivelul foarte ridicat de proteine pentru varsta lui si cantitatea de mancare ii creeaza eczeme pe corp, etc. Boabele alea sunt facute cu cap, ca si medicamentele, trebuie luate dupa reteta. Nu e ca inmuiatul painii in ciorba.

| AlexAL275 explică (pentru AlexMh):

Păi și eu am constata că-i dau prea mult, dar mi-au zis alții oameni că din cât îi pun eu nu se satură și să-i pun mai mult. Nu mai întrebam pe TPU dacă știam că îi dau cât trebuie, e logic nu?

| AlexMh a răspuns (pentru AlexAL275):

Alti oameni sunt inconstienti. Un caine, un animal, va manca atat timp cat va avea de mancare pana va pica jos din picioare. Daca ii dau un sac cainelui meu, un sac mananca, si are o palma si 15 kg. Se duce afara, isi face nevoile, intra si mananca iar pana nu mai ramane nimic. La fel si cu pestii din acvariu. Cativa pesti au murit fiindca le-a pleznit burta happy

| AlexAL275 explică (pentru AlexMh):

Și tu îmi recomanzi să-i dau 110 de grame pe zi nu? Adică dacă îi dau de 3 ori pe zi ar veni cam 36 de grame. Păi și ce să-i mai dau? Ce îmi recomanzi? Nu prea mai vreau să mă cheltui mult cu câinele, vaccin în fiecare lună, bine că de acum o să fac anual, dar mă costă mult mâncarea. Ps: Scuze că te tutuiesc

| AlexMh a răspuns (pentru AlexAL275):

Daca cu un caine cheltui mult, cu un copil cat crezi ca o sa cheltui? Iti spun eu de 10 ori mai mult. Ti-ai luat caine, ti-ai luat si responsabilitatea, trebuia sa te gandesti dinainte. Da-i un 180 de grame, si vezi pe decurs de cateva zile cum se comporta. Eu iti recomand sa il inveti de doua ori pe zi niste mese mai consistente fiindca o sa ai doua probleme pe viitor: scosul afara si lipsa ta de acasa pentru realimentare, fiindca daca nu te duci deja la serviciu, te vei duce candva si nu o sa fii acasa sa ii dai de mancare ziua, asa ca ii pui dimineata si seara inainte sa iesi cu el.

| AlexAL275 explică (pentru AlexMh):

Mesele consistente în ce alimente ar consta? Tatăl meu le ia la câinii melci, inimi, spate de pui și le mai face și cu tărâțe. Mi s-a părut cam ciudat să dai tărâțe la câini, dar cică așa se dădea înainte la câini. El amestecă carnea cu tărâțele sau dă carnea așa cum e.

| AlexMh a răspuns (pentru AlexAL275):

Este ok sa ii dai tarate, contin fibre, dar se dau in combinatie cu mancare. De ce? Fibrele sunt satioase si se satura foarte repede dandu-le senzatia ca au mancat suficient, si nu isi mai iau aportul suficient de hrana. Trebuie date intr-o cantitate mica. Ele fac bine tractului intestinal. Atentie sa li se dea doar tarate de orez! Orzul, graul si porumbul sunt greu digerabile. Nu stiu ce melci le ia (sper ca nu de gradina), inimile si spatele de pui sunt ok. Atentie, la oase, sa nu le dea decat oase moi. Cele care se sparg si se fac aschii, pot sa le perforeze cu usurinta stomacul. Ar fi de preferat sa le dea carnea gatita, nu cruda. Sa aiba mereu apa multa atunci cand le da fibre fiindca o sa aiba nevoie, sunt foarte uscate. Mancarea speciala de caini nu e scumpa daca o cumpara la sac, si acopera tot aportul de care au ei nevoie, fiindca contin multe vitamine si minerale si e si putin umeda. Sincer pe termen lung, cred ca iese mai ieftin si salveaza si timp cu prepararea.