| anca174 a întrebat:

va rog ajutati-ma. Am primit o catelusa de 1 an jumate, Yorkshire Terrier. Cand am primit-o in prima zi nu i-am dat mancare pentru caini, i-am dat mezelui si a mancat, dar a doua zi cand i-am cumparat bobite pentru caini a refuzat sa mai manance. Chiar daca ii este foame nu mananca doar daca ii dau salam sau mancare gatita. Fosta ei stapana mi-a spus ca la ea manca mereu bobite pentru caini, si daca ii dadea salam si dupa aceea bobite tot manca. Mi-a mai spus ca la ea latra cand se uita la televizor, de cand o am eu nu a latrat deloc. M-am intalnit cu fost ei stapana si a incercat si ea sa ii dea bobite si nu a mancat nici de la ea. Va rog daca ati trecut prin situatii similare dati-mi un sfat. Se poate sa fie suparata din cauza schimbarii de casa si de stapan? Cand ma vede pe mine se bucura da din codita, sare sa o iau in brate.

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

In primul rand,nu-i mai da mezeluri,pentru animale nu sunt bune,mai ales ca majoritatea mezelurilor contin porc. Cumpara piept de pui,carne de vita,dar nu carne de porc sau mezeluri.
Cele mai bune bobite sunt cele de la royal canin(exista special pentru rasa asta),hill's, acana, belcando, nu pedigree, nu este bun.
La varsta asta cainele mananca doar de 2 ori pe zi. Dai doua mese la ore fixe. La prima masa pune-i bobite, i le lasi 30minute,nu a mancat,le iei si i le dai seara la a doua masa si tot asa. In timpul asta nu primeste nimic,de foame va manca,nu trebuie sa-ti fie mila,un caine mananca ce primeste nu ce vrea el. Boabele de calitate, cele supepremium, contin tot ce au nevoie cainii si sunt mult mai bune decat mancarea gatita fiindca are un aport de vitamine si minerale potrivit, pe gand dandu-i altceva nu stii daca depaseste sau ii lipseste ceva.
Ma repet, nu sunt bune mezelurile si nici carnea de porc!

1 răspuns:
| iryonutz a răspuns:

Asa am patit eu cu catelusa mea.NU manca deloc granule pentru caini din cauza ca am obisnuit-o 3 zile cu mezeluri.De atunci ii fierb ficat de pasare si il amestec cu granule.Linge castronul.INcearca si tuwinking