Întrebare recomandată | GaByScream a întrebat:

Am un perus cumparat acum un an si ceva si nu e deloc prietenos...nu sta pe umar\deget. Daca ii dau drumul din colivie zboara si sta untr-un colt al camerei unde vad ca ii place.Va rog putin ajutor ca sa-l imblanzesc raman dator dau funda si vot

Răspuns Câştigător
| Alecsander98 a răspuns:

Pai ii place acolo deoarece a fost obisnuit sa nu fie bagat in seama. Ai putea sa-i oferi mai multa atentie, sa ai mai multa grija de el. Ai putea sa iti bagi mana in colivie si sa ii pui degetele la piept si sa ii spui "sus". Bafta la imblanzire si sper sa il imblanzesti.
Apropo eu iti scriu acum avand pe umar un micul alexandru ( se imblanzeste foarte usor si este foarte inteligent).

16 răspunsuri:
| Pufoshenia a răspuns:

Buna.Nu e usor sa inveti perusi sa stea pe deget sau pe umar.Trebuie invatat sanu ii fie frica de tine si sa vada ca are incredere in tine. Vorbeste in fiecare zi cu el poate invata cu timpul sa vorbeasca si in fiecare zi incearca sa bagi degetul in colivie si o sa vada cu timpul ca nu ii faci nimic rau.Bafta

| DenisIonut01 a răspuns:

Se invata greu happy nu vei reusi.Cumparati o nimfa pui de la crescator sa aiba maxim 1 luna jumate si las-o 1 saptamana in cusca sa se obisnuiasca cu locul si cu tine, vorbeste cu ea apoi baga usor degetu in cusca si dul la piept la ea se va urca pe deget iar dupa 1 sapt o lasi libera se va obisnui voarte tare cu tine big grin poti face acest lucru si cu un perus. dar atentie sa il cumperi de la crescator nu de la piata/hipermarket-uri sau petshop happy. Bafta.

| Sup3rN0va a răspuns (pentru DenisIonut01):

Tot perusul se dreseaza mai bine deoarece si vorbeste nimfa e mai inteligenta dar ea doar imita sunetele nu vorbeste asa ca perusu...

| DenisIonut01 a răspuns (pentru Sup3rN0va):

Eu cu perus nu am reusit imblanzire, cu nimfa da big grin am spus din experienta nu am zis cum as crede, este alegerea lui.

| Sup3rN0va a răspuns (pentru DenisIonut01):

Da corect happy
Da pai amundoi se pot dresa trebuie sa stii cum sa actionezii dar conteaza si caracteru ca fiecare papagal e diferit.

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Am avut şi eu doi peruşi şi să şti că nu stau pe umăr şi deget. Probabil te-ai uitat prea mult la Sinbad Marinarul sau alt film cu mări şi oceane unde cineva ţinea papagalul pe umăr.
Nu e aşa uşor.
Dresează-l!
Pe curând!

| AndreeaCF a răspuns (pentru PedoBarbie):

laughing) Am vrut si eu sa-i dau un raspuns similar, dar l-ai dat tu.

| Sup3rN0va a răspuns:

Poi eu cred ca e femela daca nu sa obisnuit cu tine timp de un an...
Masculu e cel care vorbeste si e prietenos femela e sperioasa si nu se va imprieteni cu un om decat daca e luata de pui.

| GaByScream explică:

In primul rand e mascul(care din cate stiu eu se imblanzesc mai repede) in al doilea rand iese si se duce singur la coliviestraight face Eu vreau sa stiu ce as putea sa-i fac sal imblanzesc... Nu cu taiatul aripilor ca il chinui mai raustraight face

| GaByScream explică:

Nu in niciun caz nu vreau sai tai aripile ca se chinuie... e ca si cum n-am putea merge...

| GaByScream explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri :* :*:* am sa incerc sa-l bag in seama cat mai multlaughing

| oty2001 a răspuns:

1. pune-i cusca acolo unde-i place sa stea si stai pe langa el cat mai des si arata-i ca-ti pasa de el.
2. lasa-l mult timp (mereu daca poti sa nu tii geamurile deschise) in afara custii.
3. si lasa lucrurile sa decurga natural.
la mine a mers ca am avut si eu aceeasi problema.

| aura36 a răspuns:

Cel mai bine ii mai cumperi un perus (femela) ti-o spun din propria experienta(am si eu 4 perusi, 2 femele, 2 masculi)bafta!

funda?big grin

| PaulMot a răspuns:

E am si perus is papagal vorbitor...cel mai bine cu un perus e sa bagi mana in colivie la el si sa stai cam 5 minute asa o sa se invete, te asigur happy

| PaulMot a răspuns:

Funda?

| mariaapostoiu2000 a răspuns:

Si eu am un perus de 2 ani..ca sa se invete cu tine bagai mana in colivie si las-o acolosa se obisnuiasca cu ea.Eu de la inceput l-am lasat si in afara custii si sa invatat singur cand ii e foame sa se duca singur...:* sper ca ti-am fost ed ajutor