| GivingUp a întrebat:

Am doi perusi, fata si baiat (Bubu si Bella). Pe Bella o am de aproape 2 ani si pe Bubu de 4 zile. Am vrut ca bella sa aiba pereche si sa aiba cu cine sa se joace big grin. Problema e ca se cam cearta, cand se apropie Bubu de Bella, ea imediat il bate cu ciocul si il ciupeste si el fuge. Cand le dau drumul din cusca se joaca amandoi: se fugaresc prin camera, canta impreuna, unde merge unul merge si celalalt. Dar nu inteleg de ce se bat cand se ating unul de altul. Bella e cea mai rea: l-a ciupit dintr-o parte a ciocului pe Bubu si i-a dat sangele si dupa l-a prins cu ciocul de un mot din cap si il tinea spanzurat dar l-am ajutat eu sa scape. Nu stiu ce sa fac! Cand l-am luat pe Bubu, domnul ala care mi l-a vandut mi-a dat numarul lui de telefon si a zis ca daca e vreo problema il schimb dar nu pot ca m-am atasat de el foarte tare. Nu stiu cum sa-i fac sa se inteleaga. Scuze ca am scris asa mult dar sunt speriata, nu vreau sa moara vreunul din ei ca ii iubesc mult. Daca stiti vreo solutie va rog mult sa ma ajutati sad daca merge dau funda.

4 răspunsuri:
| Classy a răspuns:

Pai Bella e obisnuita singura, din moment ce o ai de 4 ani, e normal sa nu fie obisnuita cu prezenta unui nou perus in cusca ei.Da-le putin timp, o sa se obisnuiasca unul cu altul, dar tu sa ii supraveghezi in mare parte a timpului!

| GivingUp explică (pentru Classy):

Bella e de 2 ani happy Mersi pentru sfat. O sa vad cum fac

| Ciupic_Flavius_1995 a răspuns:

Ai grija ca in multe cazuri daca nu se inteleg femela si masculul femela nu mai lasa masculul sa manance si ai mei se cearta si i-am luat pereche

| Ev3nT a răspuns:

Trebuia sa-i bagi pe amandoi de-o data ca sa se obisnuiasca!