| BeautyMistyc2000 a întrebat:

Am mai pus o intrebare in legatura cu pisica mea(Angora Turceasca, in jur de doua luni si jumatate ca varsta), insa acum am alta problema...Mama mea este ok cu ideea de a avea un animal de companie, insa nu suporta pisica in bucatarie si nu stiu ce sa ii fac pisicii. Am inceput sa o stropesc cu putina apa cand intra in bucatarie pentru a corecta-o, insa acum nu mai merge. Se comporta precum un copil mic, in ce sens:daca bucataria este goala, nu are deloc treaba cu ea, insa daca suntem mai multi in bucatarie, vine si sta cu noi. Daca se mai intampla ca mama sa fie in bucatarie la aragaz spre exemplu, vine, se linguseste pe langa picioarele ei ca sa stie ca e acolo, apoi se pune langa ea si adoarme.Mai nou, o lasam sa stea in bucatarie dar doar pe jos, insa ea vrea sa se urce pe masa, si asta nu e bine. Cum o pot corecta pentru a intelege? Am incercat pedepse precum inchisul timp de 5-10 secunde intr-o camera intunecoasa singura cand face o prostie, insa nu a functionat.Ce metode as mai putea folosi? (in afara de bataie!)Multumesc anticipat! Dau fundita!winking

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

Pisicile sunt incapatanate,stiu ce zici,am trecut prin asa ceva,din pacate fara baiate nu s-a putut. Ai putea folosi un ziar,cand intra in bucatarie zici rastit "zat" si faci zgomot cu ziarul sa se sperie, dai in perete cu el, cat sa se specie si tot timpul stai dupa ea, trebuie sa ai mare rabdare, va dura ceva.
Succes!

2 răspunsuri:
| maria89nic a răspuns:

Închideți ușa la bucătărie.

| BeautyMistyc2000 explică (pentru maria89nic):

Bucataria nu are usa deoarece da spre salon si si este un mini-bar langa happy