| Katyk3229 a întrebat:

am nevoie de informatii pisica mea brithish e gestantă de 1 luna, am curte și o tin in curte, cum s-o îngrijesc? De ce are nevoie dacă e gestantă? Cum pot sa stiu ca e pe cale să nască? Ce sa-i pregătesc?
Va rog mult
Dau FUNDIȚĂ!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| alina2k18 a răspuns:

Da-i mancare kitten, ceva de calitate, vezi ca au la Royal Canin ceva mama & baby, gestatia la pisici dureaza cam 60-65 zile deci daca are o luna cam pe 20-25 august face puisorii, o sa vezi in ultimele 2-3 saptamani ca i se maresc sfarcurile si posibil sa curga si putin colostru. In rest asigura-te ca nu are purici, pregateste-i o cutie, un lighean mare cu un prosop sau ceva pentru pisici de odihna mai ferit de ochii lumii ca sa se simta ea in siguranta. Cand e gata sa nasca o sa miorlaie, o sa se foiasca, o sa caute un loc mai ferit, daca esti langa ea, vorbeste cu ea, o mangai pe cap si sub barbie cam asta, daca e la prima fatare e posibil sa dureze si 2 ore pana face toti puii, dupa fiecare pui o sa isi manance placenta [ nu te speria, e normal ] o sa ii spele si o sa ii ingrijeasca ea. Cam atat.

1 răspuns:
| Yurisa a răspuns:

Pisicile sunt descurcarete, nu cred ca trebuie sa faci nimic special, sa te asiguri ca are mancare, apa si un culcus comod. De asemenea treebuie sa o lasi singura cu pui cateva saptamani, sa nu ii atingi, deoarece mama pisica le va pierde mirosul si ii va abandona. Asigura-te ca are toate nevoile necesare si totul va fi ok! Un control la veterinar e bine venit daca te tine buzunarul desigur