| JustSomebody a întrebat:

Am nevoie de sfaturi in legatura cu un pisoi. Are in jur de 3 saptamani si ieri cand am fost la tara, locul unde s-a nascut, l-am gasit in cada bunicii mele. Ea l-a pus acolo deoarece, din cate am inteles, un caine l-a luat si "s-a jucat cu el". Nu este muscat, dar pare ranit in zona botului, nu sangereaza. Probabil, cainele scutura din cap in timp ce il avea in gura, caci pare ametit si merge mai greu. Elimina urdori din ochi in cantitate mare si din cauza lor i s-au lipit ploapele si nu le m-ai poate deschide. De asemenea, pare ca are nasul infundat. L-am luat de acolo caci nu avea sanse de supravietuire. Nu a mai supt de la mama lui, dar am reusit sa ii dam sa bea lapte de vaca. Am incercat sa ii curat fata, dar urdorile s-au intarit si nu reusesc. Nici nu reuseste sa miaune. Cu toate astea eu sper sa se faca bine si cred in el. Doamne ajuta! A supravietuit pana acum, desi au fost conditii grele si este ultimul supravietuitor dintre cei trei pui fatati da pisica bunicii mele. Maine am de gand sa merg sa vorbesc cu un veterinar. Cum pot sa il curat, sa ii deschid pleaopele? Ajutati-ma, orice sfat e bine venit! Precizez ca nu stiu ce s-a intamplat cu adevarat, deoarece sunt mai multe persoane si zic lucruri diferite. Si daca va intereseaza, a stat in cada aia cel putin o ora cred si era ud. sad Vreau sa traiasca! Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Gabi1123 a răspuns:

Heii buna, imi plac pisoii..si eu am avut aceeasi problema cand s'au marit putin, incearca sa le dai cu niste ceai caldut la ochi, dar sa fie fara zahar laughing) si sa faci asa cateva zile...si daca poti sa il tii la caldura, si sa ii dai lapte mereu deoarece stim ca are calciu si apropo sa ii dai cu o carpita curata inmuiata in ceai preferabil ar fi de musetel sau de tei ceaiul.

Succes si sa ai vointa, sa te rogi sa traiasca, sunt sigura ca va traii.

2 răspunsuri:
| lovemeoana a răspuns:

Sterge-i ochisorii cu un servetel umed sa ii inmoi urdorile. apoi trage usor de tot de ploape. incearca sa il hranesti bine sa poata rezista. mergi neaparat cu el la un medic veterinar. pana atunci ai grija de el. :*

| JustSomebody explică:

Va multumesc pentru ajutor si imi pare rau ca raspund asa de tarziu! Din pacate, la cateva zile dupa ce am publicat intrebarea, a murit. Am reusit sa ii deschid ochiisorii cu apa sau cuservetele umede, l-am dus la veterinar, il hraneam cu ceva special pentru el cu biberonul. Dar, probabil i-am turnat prea mult pe gat si asta nu i-a facut bine. Nu pot da decat o funda, dar v-as da amandurora. Poate e mai bine asa pentru el! happy