| anonim_4396 a întrebat:

Bună, am o întrebare urgent. De câteva zile mi se tot înfundă nasul și când îl suflu îmi curge sânge, ori lichid, ori întărit. Din ce am înțeles s-ar putea să fie de la modul cum suflu, însă nu văd de ce sângerarea nu se oprește odată. Nu am secreții nazale, am doar nasul infundat. Pare să fie infectat după forma și culoarea mucusului, plus că mă și doare. Nu sunt răcită, deoarece nu mă doare gâtul și nici nu tușesc, doar strănut. Simt că este înfundat, deși pot respira cu greu. Dintotdeauna mi se înfundă mereu nasul noaptea (o nară doar, depinde ce poziție am, când stau cu capul jos) înainte să mă culc, fie că sunt răcită, fie că nu. Ar trebui să schimb patul? Să fie de la o alergie? Și la ce anume? Am problema asta cred că de mai bine de o săptămână. Mi-e teamă să merg la analize deoarece am cicatrici pe ambele brațe (de la tăieturi, neinteresant subiect). E vreo cale să opreasc asta?

Țin să menționez că nu sunt o fire foarte ordonată și nu fac mereu curat in cameră, decât când am eu "chef" ????
Am destul de mult praf in cameră, dar nu cred ca este de la asta deoarece niciodata n-am avut probleme cu el.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Analizele la care vei participa nu au legătură cu tăietuirile pe mâini. Ai o problemă ORL, ți se va analiza mucoasa nazală și vei primi un tratament local acolo.

| anonimuldepetpu a răspuns (pentru sadrian46):

Mersi frumos! credeam ca-mi va lua analize de sange?

5 răspunsuri:
| Skarr a răspuns:

Nu vreau sa te sperii sau ceva dar cu sange in nas am inceput si eu acum 1 an si dupa cateva saptamani eram terminat, obosit, palid, ametit si abia aveam forta sa urc scarile la liceu.
Dupa analize de sange aveam hemoglobina periculos de mica si celule albe foarte multe.
M-a trimis la spital unde s-a si confirmat ce banuiam.
A fost leucemie acuta.
Am terminat treatmentul dupa
mai multe. chestii si acum mai am de luat pastile un timp.

Asta sau poti avea un vas de sange sensibil care se sparge cand sufli nasul prea tare.
Dar la ORL am fost si eu de 2 ori atunci si m-a trimis acasa ca " imi bag degetele in nas ". Deci nu te lua dupa ce zIce orice panarama fara chef de munca.

| anonimuldepetpu a răspuns (pentru Skarr):

înțeleg... cand eram mai mica aveam probleme cu "nose picking", nu stiu daca are vreo relevanta. Mersi mult, chiar am sa ma duc.
Da, ma simt mai mereu obosita dar am problema asta dinainte de a mi se înfunda nasul. Totusi, acum pare sa se fi accentuat, chiar si daca dorm mult tot obosita sunt. Ma gandesc ca am mai multe probleme, nu doar cu nasul? A trecut ceva timp de cand n-am mai fost la un control total. Poate n-ar strica vara asta... Mersi frumos!

| Aleeqq001 a răspuns:

Cred ca iti suflii nasul prea tare dar ai putea sa mergi la un consult. Probabil ai o alergie

| anonimuldepetpu a răspuns (pentru Aleeqq001):

Da... mi-l suflu destul de tare, dar nu vad de ce mi se tot înfundă si-mi curge sânge chiar si atunci cand nu-l suflu deloc.