| mih5a a întrebat:

Am nevoie urgenta de ajutor.Incerc sa salvez un pui de porc de la moarte fiindca mama lui dupa ce l-a nascut a incercat sa il omoare. I-am dat lapte amestecat cu ou, la temperatura nu foarte ridicata adica potrivita pentru ce mananca nou-nascutii.Mentionez ca e in viata de cateva ore. Ce as putea sa fac sa in salvez? Va rog ajutati-ma!

4 răspunsuri:
| Bibuşca a răspuns:

Pai,nu prea stiu ce-ai putea face dar eu as spune sa-i faci un culcusi calduros si tot sa-i dai lapte si cand va fi mai maricel se va descurca

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Medicul veterinar poate să te sfătuiasc exact ce tip de hrană este potrivit pentru purceluș. există hrană sub formă de pulbere, care de dizolvă și conține toate proteinele laptelui matern. E foarte bine că i-ai dat și lapte cu ou.
În prima săptămână de viaţă purcelul trebuie să primească o cantitate suficientă de colostru. Prin administrarea colostrului, pe lângă substanţele nutritive absolut indispensabile şi uşor accesibile, se face şi un transfer de gammaglobuline purtătoare de anticorpi, prin care se realizează o adevărată "vaccinare" a purcelului. Citește până la sfârșit acest articol http://www.gazetadeagricultura.info/porcine/488-Alimentatia_porcilor.html
Mari succese și dă-ne vești bune!

Răspuns utilizator avertizat
| Anaeli a răspuns:

Buna. Eu am salvat catei si pisici, la purcei nu prea ma pricep, dar cred ca l-as hrani ca pe un pisic. Citeste raspunsul lui Anaeli (adica eu :) )
http://www.tpu.ro/......ac-maricei