| Miranda27 a întrebat:

Am mai pus o intrebare legata de urmatorul subiect, dar acum s-a "agravat". Este vorba despre un pisoi care mai are patru frati, impreuna sunt cinci.Cei cinci frati au sapte-opt saptamani si deja i-am dat pe unii dintre ei.Cel mai mic dintre ei este slab, nu stie sa bea lapte sau apa decat din beberonul de pisici si de la pisica mama, dar ea nu-i mai da lapte si l-am bagat si cu botul in lapte dar degeaba.Acum doua zile manca putin salam, mamaliga sau orez, dar acum nu mai mananca deloc, doar bea lapte de vaca din biberon. I-am cumparat si boabe pentru puii mai putin dezvoltati la dinti, ca sa le inmoi in lapte sau apa, dar chiar daca l-am fortat, nu vrea sa mamance nimic.Acest pui tremura mult, ii este frig parca tot timpul (acum sta langa calorifer) si nu e jucaus, e retras. Atunci cand ii dadea pisica lapte era super puiul jucaus, gras, dar de cand nu ii mai da lapte, nu mai e asa. Toti imi zic ca e pe moarte puiul si eu spun sa-l dacem la veterinar, dar mama mea nu ma asculta si zice ca mai sunt si alti pui de pisica pe lume, ca o sa-mi mai fete pisica si ca nu ar trebui sa il iubesc asa de mult (ca e un simplu pisoi) si ca nu as fi "normala" daca l-as duce la veterinar ca e prea mic. Orice i-as spune, nu ma asculta, daca ii zic ca platesc eu pentru pui la veterinar, daca ii zic ca daca as fi fost eu bolanava pe mine m-ar fi dus la doctor, zice sa nu fac comparatii chiar atat de mari intre o pisica si un om. Dar nici nu stiu, cam cat ar mai trai puiul doar cu lapte de vaca din biberon? Ce sa zic sa o conving pe mama mea sa ducem puiul la veterinar (dar nici nu vreau sa-i spun o minciuna) sa fie adevarat? De cate ori pe zi trebuie sa ii dau lapte cu biberonul si cati mililitri la fiecare masa a lui? Oare are ceva boala daca tremura si e retras, sau doar e sensibil deoarece e al cincelea pui nascut? Va rog sa-mi raspundeti la toate patru intrebarile daca puteti. Eu chiar vreau sa-i salvez viata puiului de pisica.

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

Doar lapte amestecat cu galbenus, nu simplu, ca dupa ce ca e deshidratat, mai face si diaree si viermisori.
Laptele din biberon il poate pune pe picioare, doar sa bea. Incearca sa-i dai din 4-5 ore in 4-5 ore ziua,iar noaptea incearca sa-i dai cat mai tarziu. Ca,cantitate ii dai cat mananca,daca mananca putin dai mai des,incearca-l si dupa o ora-doua.

Daca nu poti sa mergi cu el la veterinar,mergi la o farmacie veterinara sau chiar la veterinar fara pisic si cere-i pastile pentru deparazitarea interna,ca poate are si viermisori si aia ii slabesc rau si nu-i lasa sa manance si sa puna pe ei. Tot de acolo poti sa intrebi de vitamine pentru ai da,daca nu mergi cu el medic,macar mergi tu si-ti da tie sfaturi si medicamente.

Nu e anormal deloc sa duci puiul la veterinar,la varsta asta mergeai la primul sau al doilea vaccin, deci...

Si animalele au suflet la fel ca oamenii, dar mama ta e pe langa total, chiar ma lasa rece comportamentul ei.

Fa tot posibilul sa-l salvezi! E pacat de el sa moara, ca moare cu zile.

| Miranda27 explică (pentru RedNose):

Poi e adevarat ca mama mea nu iubeste animalele asa de mult, dar ii place sa le vada, sa le mangaie (pisicile). Dar ea este foarte ordonata, si pisicile mele cam... murdaresc totul si nu prea ii plece chestia asta de asta e cam nervoasa pe ele.O sa incerc sa ii dau si deparazitare interna, dar iti poate da numai tablete oare? Ca asa puiul nu stiu daca o sa poata sa le manance, ca gura lui e mai mica decat o tableta. Oare nu poate sa-mi dea ceva lichid? Apropo azi dimineata a inceput sa se joace putin cu fratii lui, a stat la soare si a baut putin lapte de la mama lui. happy Sper sa-si revina.

| Miranda27 explică (pentru RedNose):

Dar galbenusul sa fie crud si amestecat cu lapte? Si sa pun amestecul in biberon ca sa il dau? O sa poata sa treaca tot prin gaurica aia, nu o sa se infunde?

| RedNose a răspuns (pentru Miranda27):

Galbenusul crud se bate foarte bine(sa nu ramana intreg) cu laptele si se pune in biberon cat poate sa bea el, adica daca nu a mancat tot se arunca fiindca laptele nu tine mult amestecat asa.Parca ai zis ca ai luat biberon special? Era bine unul de copii fiindca ala de pisici,intr-adevar,s-ar putea sa aiba gaura mica,facuta special pentru laptele special pentru pui de pisica(nu de vaca). In fine,te descurci tu ca esti mare,daca e batut bine trebuie sa curga.

Pentru deparazitarea interna exista si lichid,dar si pastila. Nu stiu cum e la pisici,dar la caini da lichid. Trebuie inainte sa cantaresti pisicul si ii spui greutatea,iar medicul iti da cat trebuie. Daca era pastila, stai linistita, ca nu o rodea pisica fiindca nu e buna la gust, trebuie sa o bagi pe gat tu.
Mergi si fa-i macar deparazitarea, ca de vaccinat nu prea cred...

| Miranda27 explică (pentru RedNose):

Am facut cam tot ce ai spus.Azi urma sa-i cumpar la pisoi deparazitarea, dar din pacate n-a mai rezistat. A murit. Se pare ca avea si boala aia cu tremuratul, gera si nu mai stiu cum. Cel putin asa presupunem. Oricum multumesc de sfaturi, poate-mi ajuta pe viitor.

| RedNose a răspuns (pentru Miranda27):

Imi pare rau sa audsad