| pufypufyspufulicy a întrebat:

Am niste puiuti de o luna si le-au crescut dintisorii, iar cand sug de la mama lor o ranesc, as putea sa le dau un inlocuitor de lapte sau ceva facut in casa? Cand o sa faca trecera de la lapte la mancare solida si cum i-as putea invata, si ce sa le dau de mancare?
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

Cam de la o luna incepe sa manance si mancare solida pe langa lapte. Cel mai bun e laptele matern,fiindca ii imunizeaza, dar poti sa le dai un supliment de lapte amestecat cu galbenus de ou crud (de la laptele simplu fac viermisori), dar tot o sa mai suga de la mama. Ar trebui sa-i dai cu ceva la rani, daca zici ca o ranesc, nu stiu daca e bun albastru de metil...Am avut multe serii de pui, dar niciodata nu s-a intamplat asta si au supt pana la 2 luni aproape.

1 răspuns:
| idealman a răspuns:

Puiutii sunt de rata, gasca sau gaina?