| Miranda27 a întrebat:

In data de 26 iulie mai exact alaltaieri, tatal meu a adus un caine nou, care are patru ani. E foarte frumos si are carnet de sanatate. Ideea-i ca este rottweiler, si cand a venit spre casa (tatal meu) cu cainele (l-a adus in masina), tati l-a mangaiat si imediat cu un minut dupa, catelul l-a muscat - evident, nu tare, doar asa, "l-a zgariat cu dintele" pe deget. Tati mi-a zis ca nu-si poate da seama daca din iubire sau, nu stiu, ca e rau. Unde statea el inainte a fost mangaiat si rasfatat de toti oamenii si copiii, dar dupa ce s-a intamplat ne este frica sa-l mai atingem.Atunci cand mergem pe la el cu mancare sau sa vedem ce face, el da din coada si se apropie spre noi. Ce credeti, o sa "ne imprietenim cu el"? Sau cel putin oare as putea sa-l ating (nu risc oricum)? Si este adevarata urmatoarea... propozitie:
Nu te face prieten cu un rottweiler, nici daca e pui, ca il poti creste frumos cinci ani, si apoi te musca dintr-o data!
sau
Cainii rottweiler de la o varsta turbeaza!
Sunt niste chesti pe care le-am auzit, ce credeti, sunt reale?

11 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Astea sunt mituri, la fel si cand se zice ca dobermanul de la o varsta moare fiindca ii creste creierul si nu mai are loc in craniu...rolling on the floor
Face asa pentru ca e mic, la inceput te linge apoi o da in muscat. De cate ori musca ii spui "au","lasa","nu" cand da sa muste ii spuneti "nu-i voie", toate astea pe un ton ferm, iar cand inceteaza si va linge ii spuneti "bravo" pe un ton dulce si bland. Se spune ca dupa 4 luni nu va mai face asa.
Daca voi o sa fugiti de el de acum nu va fi socializat si atunci va fi periculos si pentru voi, stapanii lui.
Acum, probabil are in jur de 2-3luni si va e frica de el, dar cand va avea 2-3ani ce veti face, il veti inchide si cand ii dati mancare o sa-i aruncati peste gard? Trebuia sa va interesati inainte sa-l luati, aceasta rasa nu e pentru oricine, mai ales pentru cineva care nu a avut experienta cu astfel de rase, dominante.

p.s. trebuia sa-ti iei amstaff sa vezi cum strange ala la 2 luni, nu numai o data am fost muscata de ellaughing

| Miranda27 explică (pentru RedNose):

Catelul are patru ani... A fost mangaiat inainte, chiar si de copii, si sincer mie nu mi-e frica de el (este foarte dragut si da din coada cand ii dam de mancare si cand ne apropiem) happy, dar nu pot sa-i inteleg pe parintii mei si nu numai pe ei, care zic sa nu ma apropiu de el, ca poate ma musca. Mie nu m-i se pare ca pe tatal meu l-a muscat asa tare, dar parca l-i se pare totul serios. Mie imi este si mila de el, pentru ca nu il pot mangaia si din cate am auzit in ultima vreme, nu cred ca il voi putea atinge deloc sad.

| RedNose a răspuns (pentru Miranda27):

Acum am citit mai bine,la varsta asta poti sa te astepti la orice de la un caine,mai ales ca un rott sau orice rasa periculoasa sau agresiva fiindca nu stii cum a fost crescut de naravuri are,etc. pentru a-i cunoaste starile,comportamentul, reactiile ai nevoie de timp, iar de la un caine deja mare poti sa te astepti la orice. eu iti spun sa stai departe de el, acum depinde cum se comporta si el, ca poate sa dea din coada si o data sa i sa para ceva ciudat(ca-l domini de ex.) si sa ara la tine...indepartatul de caine iar nu o sa-i faca bine. nu inteleg de ce la mai luat daca nu va puteti atinge de el...nu va fi un caine fericitsad

| Bernoullie a răspuns:

Rottweiller,pittbull,amstaf,buldog etc.caini de lupta, care sunt foarte agresivi, lasati de capul lor.trebuie un stapan caruia sa ii stie de frica(cand creste mai amre daca nu te asculta iei o bata, considerand ca are vreo 1-2 ani si ii dai fara mila, bine, nu sa-l lasi acolo mort, doar pana te asculta).am avut amstaff, din fericire era ascultatoare, deci nu trebuia rupta spinarea la ea:))cat despre alta catea pe care am avut-o, una lupoaica, a trebuit sa ii dau cateva bete pana sa se linisteasca de la muscatul foarte agresiv.si dupa cand ma tipam la ea era foarte ascultatoare. dresajul il poti face si tu, daca vrei doar pentru cateva comenzi, daca vrei sati caute droguri dul la dresor specializat:)).cat despre tinutul lui la apartament, fii sigur ca o sa iesi afara mai mult decat ai fi vrut, o sa te plictisesti de el.rottweiller.aici gasesti niste detalii zic eu importante in alegerea cainelui http://www.ringstarclub.ro/......fecte.html

| figure a răspuns (pentru Bernoullie):

Nu prea cred in dresaj prin bataie. Nu am caine, insa imi plac cainii si mi-am tot aruncat ochii pe sfaturile specialistilor. Nu prea am auzit pe cineva sa recomande sa iti bati cainele, decat daca vrei sa il inraiesti. Exista alte metode sa il faci sa iti respecte autoritatea.

In orice caz, daca nu ai experienta cu (') cainii, e bine sa nu iti iei un caine dificil/agresiv. Eu as fi tentat sa imi iau un ciobanesc alb elvetian, cu mentiunea ca sunt cam mari pentru apartament. Dar are o personalitate echilibrata, nu este agresiv si are aspectul lupoid care mie imi place... happy

| Roxii12 a răspuns (pentru Bernoullie):

Cum poti sa bati un caine? Mi-e mila de cainele tau. Nu e vina lui ca nu ai stiut sa-l educi de la inceput. Daca te-ai fi interesat putin, sunt pe net cursuri de dresaj gratis, si iti explica cum trebuie sa te comporti cu un caine, cum sa-l faci sa nu mai muste din joaca... Suntem in Romania, nu in partea aceea a Americii unde sunt tot felul de bande cu droguri.Pentru ce sa caute droguri? Sa ti le aduca tie sa le vinzi? :)) In fine, ideea e sa nu bati animalele, deoarece ele nu inteleg limba romana cand ii spui sa nu mai faca doar daca il dresezi corespunzator. P.S. Daca il bati, da, va asculta, dar el nu te va asculta din placerea de ati face tie pe plac, ci de teama a nu fi batut. :|. Uite un site cu dresaj:http://www.smart-staff-kennel.ro/......0canin.pdf Ai multe pagini de citit, dar sunt scrise cu rost. :D

| Roxy5199 a răspuns:

Nu face nimic, s-a jucat cu tatal tau si trebuie sa va imprieteniti cu el ca dupa aia o sa va muste mai rau tot din joaca k asa i s-a intamplat si unei prietene

| Agalloch a răspuns:

Nu trebuie să faci spume la gură dacă vă muşcă de deget în joacă.

| LaRkiNNN a răspuns:

Daca e adevarat tot ce zici, nu este un caine agresiv. Am si eu un ditamai cainele care orice as face ma musca de mana... normal ca nu ma musca tare. Cainii vor doar sa se joace, daca rottweiler-ul tau a fost mangaiat tot timpul si a fost ingrijit foarte bine, normal ca ii sta capul doar la joaca. Sigur cainele tau nu este agresiv si poti sa te joci cu el linistita.winking

Răspuns utilizator avertizat
| gabii97 a răspuns:

Probabil cainele a vrut sa se joace cu tatal tau si cred ca vrea sa va imprieteniti
Chestiile alea pe care le-ai auzit nu sunt reale, sunt doar niste mituri happy